handel ekonomia/biznes/finanse

Systemy audio inteligentniejsze i z lepszą jakością dźwięku

30.08.2018 | GfK Polonia

Warszawa, 30 sierpnia 2018 r. – W okresie od stycznia do czerwca 2018 r. wartość sprzedaży na globalnym rynku urządzeń audio wzrosła o 5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego i wyniosła 4,5 mld euro.

Rozwój poszczególnych segmentów rynku audio zależy od potencjału innowacyjnego producentów. Potencjał wzrostu jest widoczny przede wszystkim w segmencie urządzeń smart z wbudowanym asystentem głosowym lub wysokiej klasy funkcjami podnoszącymi jakość dźwięku. To główne wnioski dotyczące globalnego rynku audio przygotowane przez analityków GfK z okazji targów elektroniki IFA 2018, właśnie rozpoczynających się w Berlinie.

Tendencja wzrostowa w segmencie słuchawek i zestawów słuchawkowych
Przychody w segmencie słuchawek i mobilnych zestawów słuchawkowych stereo wzrosły od stycznia do czerwca 2018 r. o 26 proc., czyli o blisko 2 mld euro. Na całym świecie sprzedano w sumie 59 milionów egzemplarzy. Region Europy (bez CIS) oraz Azji i Pacyfiku odpowiadał za ponad 85 proc. obrotów w skali globalnej. Wartość sprzedaży urządzeń z technologią Bluetooth wzrosła o 80 proc. Udział tej kategorii w segmencie słuchawek i zestawów słuchawkowych wyniósł 60 proc. wobec 42 proc. w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Arkadiusz Bicki, analityk GfK w zakresie rynku audio, komentuje: „Obserwowany rozwój kategorii otwiera możliwości przed urządzeniami kompatybilnymi z asystentami głosowymi w smartfonach, integrując je ze środowiskiem smart. Producenci smartfonów coraz częściej rezygnują z umieszczania w urządzeniach gniazda słuchawkowego typu jack. Można zatem oczekiwać, iż nastąpi dalszy rozwój kategorii słuchawek i zestawów słuchawkowych wyposażonych w technologię Bluetooth.”

Niezależnie od funkcji związanych z łącznością, urządzenia łączące zaawansowane technologie, jak np. aktywna eliminacja szumów (ang. active noise cancelling, ANC) czy tzw. true wireless, czyli podwójne bezprzewodowe słuchawki douszne, zanotowały znaczący wzrost wartości sprzedaży. Od 2017 r. liderem jest region Azji i Pacyfiku. W analizowanym okresie udział regionu w obrotach całej kategorii wyniósł ponad 75 proc. Pojawienie się na rynku wysokiej jakości słuchawek i zestawów słuchawkowych w cenach zaczynających się od 150 euro przyczyniło się do wzrostu średniej ceny o 15 proc.

Kontynuacja wzrostu w segmencie multiroom audio
Segment systemów multiroom, umożliwiających odtwarzanie muzyki w różnych pomieszczeniach jednocześnie, zanotował wzrost o 11 proc. i odpowiadał za 23 proc. całkowitych obrotów w kategorii domowych systemów audio, urządzeń radiowych, stacji dokujących/minigłośników, tunerów, wzmacniaczy, odbiorników i głośników. Technologia zyskuje na znaczeniu przede wszystkim z uwagi na fakt, iż największe firmy technologiczne wprowadzają aktualizacje oprogramowania, aby umożliwić obsługę systemów multiroom.

Od streamingu muzyki do komunikacji głosowej z urządzeniem
Urządzenia, które służą do odtwarzania treści audio korzystając z łączności Bluetooth lub Wi-Fi, to obecnie standard. W analizowanym okresie segment tych produktów odpowiadał za 71 proc. wartości sprzedaży całej kategorii.

Arkadiusz Bicki: „Na rynku pojawia się coraz więcej domowych systemów audio, minigłośników i głośników typu soundbar z wbudowanym asystentem głosowym. Wartość sprzedaży tych urządzeń wzrosła, wskaźniki wzrostu osiągnęły wartości trzycyfrowe i w pierwszej połowie roku stanowiły 6 proc. wartości sprzedaży segmentu odtwarzaczy sieciowych. W ostatnich miesiącach mogliśmy zaobserwować zjawisko, w którym coraz więcej urządzeń wykorzystuje sterowanie głosowe za pomocą dodatkowego głośnika smart, umożliwiające integrację z całym środowiskiem. Czas pokaże czy technologia ta przyjmie się na stałe, czy jest to jedynie rozwiązanie tymczasowe.”


Funkcje związane z łącznością stają się coraz bardziej istotne również w segmencie elektroniki samochodowej. Urządzenia wykorzystujące technologię Bluetooth wygenerowały ponad 50 proc. obrotów całej kategorii. Coraz więcej produktów wykorzystuje technologie ułatwiające połączenie i obsługę urządzenia w samochodzie.

Wzrost sprzedaży internetowej
W pierwszych sześciu miesiącach roku 23 proc. globalnej sprzedaży na rynku audio w ujęciu wartościowym pochodziło ze sprzedaży internetowej (wobec 21 proc. w analogicznym okresie roku ubiegłego). Sprzedaż internetowa była szczególnie dynamiczna w Europie i rozwiniętych krajach Azji, gdzie jej udział wyniósł odpowiednio 27 i 24 proc. W przeciwieństwie do pozostałych kategorii, rosnące znaczenie sprzedaży online nie wpływa na wzrost popytu na przestrzeni roku. Szczyt sprzedaży nadal przypada na okres bożonarodzeniowy, a nie, jak mogłoby się wydawać, na listopadowe promocje związane z takimi okazjami, jak np. Black Friday.

Radia cyfrowe nadal popularne wśród europejskich konsumentów
W pierwszej połowie roku odbiorniki radiowe z funkcją nadawania programów w formie cyfrowej (ang. digital audio broadcasting, DAB) odpowiadały za sprzedaż w wysokości 227 mln euro, co stanowi spadek o 3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Arkadiusz Bicki: „Obroty w segmencie domowych radiowych urządzeń cyfrowych zmalały, jednak radia samochodowe wyposażone w funkcję DAB odnotowały wzrost powyżej przeciętnej, na poziomie 6 proc. Wynika to z dwóch czynników. Z jednej strony konsumenci dobrowolnie kupują takie urządzenia, aby mieć szerszy wybór stacji radiowych. Z drugiej jednak, kraje takie jak np. Norwegia, zaprzestały nadawania sygnału radiowego FM na rzecz DAB, co wymusza na konsumentach zakup nowego urządzenia. Taki sam krok planuje w najbliższym czasie Wielka Brytania.”

O badaniu
Powyższe kategorie produktów, monitorowane w analizowanym segmencie, to: domowe systemy audio, tunery, odbiorniki, radioodbiorniki, radia przenośne, radia do samochodów (rynek wtórny).

Analizy powstały w oparciu o dane pochodzące z prowadzonego przez GfK badania panelowego sklepów detalicznych. Instytut GfK regularnie gromadzi dane w 80 krajach na całym świecie na temat sprzedaży sprzętu i urządzeń powszechnego użytku. W Polsce próbę stanowi około 6500 sklepów różnej wielkości, usytuowanych w całym kraju, zarówno tradycyjnych jak i internetowych, specjalizujących się w różnych branżach (AGD, RTV, IT, optyce, książkach, motoryzacji i innych) a także hipermarkety i hipermarkety budowlane. Na podstawie raportowanych danych, instytut GfK opracowuje analizy strukturalne – zagregowane dla całych kanałów dystrybucji i rynków.

GfK Insight Summit Poland 2018
9 października 2018 roku w Warszawie instytut GfK organizuje konferencję poświęconą prezentacji rozwiązań bazujących na adaptacji technologii AI, AR, IoT, algorytmów, integracji danych, do praktyki badawczej i marketingowej.

Wspólnie z wiodącymi ekspertami z branży, detalistami i usługodawcami, przedstawione zostaną studia przypadków i najnowocześniejsze podejścia badawcze z zakresu digitalizacji i integracji danych. Omawiane zagadnienia będą dotyczyć m.in. tematyki sztucznej inteligencji, nowych ścieżek dostępu do insightów konsumenckich oraz danych w działaniu – marketingu, insightów, rekomendacji dostępnych po jednym kliknięciu.

informacje o firmie

GfK

GfK stosuje naukowe podejście w analizie danych. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom badawczym dostarczamy informacje o konsumentach, rynkach, markach i mediach. Zarówno tych dzisiejszych, jak i przyszłych. Dla naszych klientów jesteśmy sprawdzonym partnerem badawczym i analitycznym. „Growth from Knowledge”.

informacje o firmie

GfK

GfK stosuje naukowe podejście w analizie danych. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom badawczym dostarczamy informacje o konsumentach, rynkach, markach i mediach. Zarówno tych dzisiejszych, jak i przyszłych. Dla naszych klientów jesteśmy sprawdzonym partnerem badawczym i analitycznym. „Growth from Knowledge”.