budownictwo/nieruchomości ekonomia/biznes/finanse

Koszty związane z wykończeniem i wyposażeniem biur w Europie wzrosły średnio o 9%

20.04.2023 | Cushman & Wakefield

Wielka Brytania i Niemcy na czele krajów, w których koszty wykończenia biur są najwyższe. Eksperci prognozują, że spadki cen nastąpią dopiero w 2024 roku.

Jak pokazują dane międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield, pierwsze miejsca na liście najdroższych lokalizacji europejskich pod względem wykończenia i wyposażenia biur zajmują kluczowe miasta w Wielkiej Brytanii i w Niemczech. Z kolei w krajach regionu Europy Środkowo-Wschodniej, po okresie wzrostu kosztów, ceny osiągnęły w końcu bardziej stabilny i przewidywalny poziom. Jednocześnie wciąż rosną oczekiwania użytkowników w stosunku do przestrzeni biurowych. Wpływ na to mają zarówno zmiany spowodowane pandemią, jak i kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem.

Koszty wykończenia biur w Europie (w walucie euro) wzrosły o ok. 9% w ciągu ostatniego roku, a aktualne stawki kształtują się średnio na poziomie 2 214 euro za metr kwadratowy w formule "all-in"*, przy wykorzystaniu w projekcie najwyższej jakości materiałów. Mimo, że oznacza to znaczny wzrost cen r/r, to jest on w zasadzie zgodny z maksymalnym wskaźnikiem inflacji odnotowanym w Wielkiej Brytanii i w strefie euro. W regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) koszty wykończenia powierzchni biurowych wzrosły średnio o 13% r/r, w tym o 15% w Polsce, o 12% w Czechach, o 10% na Słowacji i o 15% na Węgrzech, na co wpływ miał – podobnie, jak w przypadku całej strefy euro – bardzo wysoki poziom inflacji.

Przygotowany przez ekspertów Cushman & Wakefield Przewodnik po kosztach wykończenia biur w regionie EMEAobejmuje 25 kluczowych miast w Europie i przedstawia średnie koszty aranżacji biur w zależności od standardu wykończenia. Przewodnik pozwala najemcom dokładniej zaplanować budżet na realizację projektów związanych z przygotowaniem czy remontem biura.

Tabela: 10 Najdroższych lokalizacji w Europie dla projektów o najwyższym standardzie wykończenia (HIGH)

MIEJSCE

KRAJ

MIASTO

Koszty wykończenia powierzchni ‘all-in’ w najwyższym standardzie euro/mkw.

1

Wielka Brytania

Londyn

3 790

2

Wielka Brytania

Manchester

3 174

3

Wielka Brytania

Birmingham

2 989

4

Niemcy

Hamburg

2 848

5

Wielka Brytania

Glasgow

2 835

6

Niemcy

Monachium

2 757

7

Irlandia

Dublin

2 750

8

Luksemburg

Luxemburg

2 750

9

Niemcy

Frankfurt

2 729

10

Niemcy

Berlin

2 645

(Źródło: Cushman & Wakefield; pełna tabela w przypisach)

Nic Wilkinson, Chair of Project & Development Services EMEA w Cushman & Wakefield, powiedział: "Trzy lata po wybuchu pandemii COVID-19 jednym z priorytetów uczestników rynku nieruchomości jest dostosowanie biur w taki sposób, aby odzwierciedlały one aktualne modele pracy. Firmy wkładają ogromny wysiłek w rozwój własnych strategii miejsca pracy i przywiązują coraz większą wagę do kryteriów zrównoważonego rozwoju. Jednocześnie, kluczowe dla pracodawców są także działania dotyczące wspierania różnorodności i zgodne z zasadami kultury inkluzywnej. Wszystko to generuje popyt na najwyższej klasy przestrzenie biurowe, które okazują się być dziś towarem deficytowym i wymaga od firm odpowiedniego planowania wydatków oraz zadbania o aspekt logistyczny."

W ciągu ostatnich 12 miesięcy głównym wyzwaniem wpływającym na koszty wykończenia biur była rosnąca inflacja, wynikająca z istotnego zachwiania równowagi pomiędzy popytem a podażą, co było spowodowane głównie zerwanymi łańcuchami dostaw, ograniczeniami na rynku pracy oraz wojną w Ukrainie.

W regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) popyt na prace wykończeniowe – zarówno w stolicach, jak i w głównych miastach regionalnych – jest wysoki. Ceny, mimo wzrostu r/r po okresie turbulencji spowodowanych konfliktem w Ukrainie, nadal pozostają na stosunkowo stabilnym poziomie. Warto jednak podkreślić, że w przypadku niektórych produktów czy materiałów niezbędnych do sfinalizowania projektu, czas realizacji dostawy może być wydłużony, co oznacza konieczność odpowiedniego zmapowania łańcucha dostaw i ograniczenia ryzyka poprzez staranne przygotowanie specyfikacji oraz współpracę z lokalnymi dostawcami, oczywiście, o ile jest to możliwe.

Oczekiwania użytkowników napędzają transformację rynku

Jak wynika z jednego z najnowszych raportów Cushman & Wakefield "Obsolescence = Opportunity: The next evolution of office space in Europe", do 2030 roku 76% europejskiej powierzchni biurowej będzie przestarzała z powodu zmian wprowadzonych w modelach pracy, coraz większej liczby regulacji dotyczących standardów zrównoważonego rozwoju wdrażanych na poziomie Unii Europejskiej, a także niepewnej sytuacji gospodarczej, skutkującej brakiem równowagi pomiędzy zbyt niską podażą a zbyt wysokim popytem.

Dlatego najlepsze w swojej klasie projekty wykończenia biur muszą jednocześnie uwzględniać pięć kluczowych czynników:

  • strategię miejsca pracy
  • zarządzanie zmianą
  • zrównoważony rozwój
  • zaopatrzenie
  • technologię

Andrew Frizell, Head of Project Management CEE w Cushman & Wakefield powiedział: "Krótko- i średnioterminowa perspektywa dla regionu CEE jest bardzo interesująca, szczególnie w kontekście dynamicznego wzrostu liczby nowych inwestycji w ciągu ostatnich dwóch dekad. Tak intensywny rozwój po stronie podażowej był konieczny, aby zaspokoić wysoki popyt na szybko rozwijających się rynkach oraz odpowiedzieć na potrzebę rozbudowy stolic i kluczowych miast regionu. Trend oparty na wzroście, do którego byliśmy dotąd przyzwyczajeni, może jednak ulec zmianie w obliczu wymogów legislacyjnych dotyczących polityki ESG oraz globalnych celów redukcji emisji dwutlenku węgla. Najemcy będą teraz prawdopodobnie zajmować mniejsze przestrzenie, zaprojektowane i realizowane w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju, będące miejscami przyjaznymi dla pracowników. Oznacza to, że w regionie CEE utrzyma się zapotrzebowanie na prace wykończeniowe nie tylko dla nowych powierzchni, mimo że ich przyrost będzie mniejszy, ale także w ramach już istniejących biur, co będzie związane z procesami modernizacyjnymi, repozycjonowaniem i relokacjami najemców.”

informacje o firmie

O Cushman & Wakefield

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rzecz najemców i właścicieli nieruchomości komercyjnych. Cushman & Wakefield należy do grupy największych firm doradczych na rynku nieruchomości, zatrudnia ok. 52 tysięcy pracowników w 400 biurach i 60 krajach na całym świecie. W 2022 roku jej przychody wyniosły 10,1 mld USD. Do najważniejszych usług świadczonych przez firmę należą zarządzanie nieruchomościami, obiektami i projektami, pośrednictwo w wynajmie powierzchni, obsługa transakcji na rynkach kapitałowych, wyceny i inne. Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.cushmanwakefield.com lub na Twitterze: @CushWake 

Adnotacje:

*‘All-in’ koszty projektów wykończeniowych obejmują meble, systemy audio-wizualne, koszty robocizny oraz rezerwę na całkowite koszty związane z potencjalnym projektem.

Definicje stosowane przez Cushman & Wakefield w odniesieniu do standardów wykończenia: High, Medium oraz Low:

LOW

MEDIUM

HIGH

·       Ograniczenie powierzchni wydzielonych (mniej niż 10% powierzchni)

·       Zachowanie sufitów kategorii A

·       Podstawowe wykończenie ścian

·       Wykończenie o niższej specyfikacji i wykładziny na całej powierzchni

·       Podłogi winylowe w punktach kawowych

·       Minimalne zmiany w systemie klimatyzacji i wentylacji

·       Równomierne rozmieszczenie punktów sieciowych w stosunku do stanowisk pracy.

·       Wskaźnik podziału przestrzeni wynosi ok. 10-25%, z częściowo jednowarstwowymi przegrodami

·       Zmiany dotyczą mniej niż 25% sufitów

·       Sufity z płyt kartonowo-gipsowych w salach konferencyjnych

·       Wykończenie ścian dekoracyjnymi elementami w recepcji i punktach herbaty/kawy

·       Średniej jakości wykładzina dywanowa i wykończenia

·       Twarda podłoga w recepcji

·       Zmiany w klimatyzacji i wentylacji dla dostosowania do poziomu wydzielenia przestrzeni

·       Wiele punktów sieciowych dla każdego stanowiska.

·       Podziały na powierzchni powyżej 25%, z podwójnymi przeszkleniami

·       Zmiany w ponad 25% sufitu

·       Sufit z płyt kartonowo-gipsowych w recepcji i biurach

·       Nowoczesne wykończenia w salach konferencyjnych/biurach

·       Wysokiej klasy wykładziny i wykończenia

·       Indywidualne projekty wyposażenia w salach konferencyjnych i biurach

·       Twarde podłogi w punktach kawowych

·       Modernizacja klimatyzacji/wentylacji wraz z nowymi jednostkami klimatyzacyjnymi

·       Dodatkowe oświetlenie dekoracyjne

·       Instalacje sieciowe

Tabela: Pełen ranking wysokości kosztów projektów fit-out w najwyższym standardzie (poziom HIGH) w Europie

MIEJSCE W RANKINGU

KRAJ

MIASTO

Koszty wykończenia powierzchni ‘all-in’
w najwyższym standardzie euro/ mkw.

1

Wielka Brytania

Londyn

3 790

2

Wielka Brytania

Manchester

3 174

3

Wielka Brytania

Birmingham

2 989

4

Niemcy

Hamburg

2 848

5

Wielka Brytania

Glasgow

2 835

6

Niemcy

Monachium

2 757

7

Irlandia

Dublin

2 750

8

Luxemburg

Luxemburg

2 750

9

Niemcy

Frankfurt

2 729

10

Niemcy

Berlin

2 645

11

Francja

Paryż

2 626

12

Belgia

Bruksela

2 415

13

Szwecja

Sztokholm

2 092

14

Czechy

Praga

1 850

15

Polska

Warszawa

1 780

16

Holandia

Amsterdam

1 700

17

Hiszpania

Barcelona

1 610

18

Hiszpania

Madryd

1 610

19

Słowacja

Bratysława

1 606

20

Węgry

Budapeszt

1 600

21

Portugalia

Lisbona

1 593

22

Serbia

Belgrad

1 494

23

Włochy

Mediolan

1 400

24

Włochy

Rzym

1 400

25

Turcja

Istanbuł

1 300

(Źródło: Cushman & Wakefield)

informacje o firmie

O Cushman & Wakefield

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rzecz najemców i właścicieli nieruchomości komercyjnych. Cushman & Wakefield należy do grupy największych firm doradczych na rynku nieruchomości, zatrudnia ok. 52 tysięcy pracowników w 400 biurach i 60 krajach na całym świecie. W 2022 roku jej przychody wyniosły 10,1 mld USD. Do najważniejszych usług świadczonych przez firmę należą zarządzanie nieruchomościami, obiektami i projektami, pośrednictwo w wynajmie powierzchni, obsługa transakcji na rynkach kapitałowych, wyceny i inne. Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.cushmanwakefield.com lub na Twitterze: @CushWake 

Adnotacje:

*‘All-in’ koszty projektów wykończeniowych obejmują meble, systemy audio-wizualne, koszty robocizny oraz rezerwę na całkowite koszty związane z potencjalnym projektem.

Definicje stosowane przez Cushman & Wakefield w odniesieniu do standardów wykończenia: High, Medium oraz Low:

LOW

MEDIUM

HIGH

·       Ograniczenie powierzchni wydzielonych (mniej niż 10% powierzchni)

·       Zachowanie sufitów kategorii A

·       Podstawowe wykończenie ścian

·       Wykończenie o niższej specyfikacji i wykładziny na całej powierzchni

·       Podłogi winylowe w punktach kawowych

·       Minimalne zmiany w systemie klimatyzacji i wentylacji

·       Równomierne rozmieszczenie punktów sieciowych w stosunku do stanowisk pracy.

·       Wskaźnik podziału przestrzeni wynosi ok. 10-25%, z częściowo jednowarstwowymi przegrodami

·       Zmiany dotyczą mniej niż 25% sufitów

·       Sufity z płyt kartonowo-gipsowych w salach konferencyjnych

·       Wykończenie ścian dekoracyjnymi elementami w recepcji i punktach herbaty/kawy

·       Średniej jakości wykładzina dywanowa i wykończenia

·       Twarda podłoga w recepcji

·       Zmiany w klimatyzacji i wentylacji dla dostosowania do poziomu wydzielenia przestrzeni

·       Wiele punktów sieciowych dla każdego stanowiska.

·       Podziały na powierzchni powyżej 25%, z podwójnymi przeszkleniami

·       Zmiany w ponad 25% sufitu

·       Sufit z płyt kartonowo-gipsowych w recepcji i biurach

·       Nowoczesne wykończenia w salach konferencyjnych/biurach

·       Wysokiej klasy wykładziny i wykończenia

·       Indywidualne projekty wyposażenia w salach konferencyjnych i biurach

·       Twarde podłogi w punktach kawowych

·       Modernizacja klimatyzacji/wentylacji wraz z nowymi jednostkami klimatyzacyjnymi

·       Dodatkowe oświetlenie dekoracyjne

·       Instalacje sieciowe

Tabela: Pełen ranking wysokości kosztów projektów fit-out w najwyższym standardzie (poziom HIGH) w Europie

MIEJSCE W RANKINGU

KRAJ

MIASTO

Koszty wykończenia powierzchni ‘all-in’
w najwyższym standardzie euro/ mkw.

1

Wielka Brytania

Londyn

3 790

2

Wielka Brytania

Manchester

3 174

3

Wielka Brytania

Birmingham

2 989

4

Niemcy

Hamburg

2 848

5

Wielka Brytania

Glasgow

2 835

6

Niemcy

Monachium

2 757

7

Irlandia

Dublin

2 750

8

Luxemburg

Luxemburg

2 750

9

Niemcy

Frankfurt

2 729

10

Niemcy

Berlin

2 645

11

Francja

Paryż

2 626

12

Belgia

Bruksela

2 415

13

Szwecja

Sztokholm

2 092

14

Czechy

Praga

1 850

15

Polska

Warszawa

1 780

16

Holandia

Amsterdam

1 700

17

Hiszpania

Barcelona

1 610

18

Hiszpania

Madryd

1 610

19

Słowacja

Bratysława

1 606

20

Węgry

Budapeszt

1 600

21

Portugalia

Lisbona

1 593

22

Serbia

Belgrad

1 494

23

Włochy

Mediolan

1 400

24

Włochy

Rzym

1 400

25

Turcja

Istanbuł

1 300

(Źródło: Cushman & Wakefield)