prawo ekonomia/biznes/finanse

PZPTS przeciwny projektowi Francji dot. rozszerzenia SUP

01.06.2022 | PZPTS

Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych wraz European Plastics Converters, stowarzyszeniem francuskim Elipso, niemieckim IK oraz Europejskim stowarzyszeniem producentów opakowań EUROPEN wniosły stanowczy sprzeciw w odniesieniu do projektu francuskiego, który poszerza zakres dyrektywy.

Nasz wkład można sprawdzić po linkiem ec.europa.eu w zakładce "Contributions".

Poniżej publikujemy również treść naszego stanowiska z dn. 5.05.2022.

 

Stanowisko Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych do projektu: Dekret zakazujący stosowania niektórych jednorazowych pojemników na żywność z tworzyw sztucznych wykonanych z komórkowego lub ekstrudowanego tworzywa sztucznego 2022/167/F (Francja)

Polscy przetwórcy tworzyw sztucznych z niepokojem obserwują sytuacje wprowadzania przez kraje członkowskie odrębnych przepisów odbiegających zakresem od dyrektyw UE, które bezpośrednio oddziaływają na jednolity rynek unii. Największym benefitem krajów członkowskich pozostaje możliwość swobodnego przemieszczania się towarów w obszarze UE. Wszelkie odstępstwa od wspólnego prawodawstwa negatywnie wpływają na ten stan, zwłaszcza, że szereg przedsiębiorstw ma swoje zakłady produkcyjne w kilku krajach UE. Także rynek UE pozostaje dla polskich przedsiębiorców najważniejszym obszarem wymiany handlowej.

Ewentualne rozszerzenie listy produktów jednorazowych z tworzyw sztucznych objętych ograniczeniami tworzy niebezpieczny precedens w odniesieniu do ewentualnych prób rozszerzania tej listy przez inne kraje. Wobec tego zgodnie z ideą utrzymania wspólnego rynku tego rodzaju projekty nie powinny zyskiwać akceptacji UE. Obecne regulacje takie jak dyrektywa SUP, Dyrektywa Ramowa ws. Odpadów, czy nowelizowana dyrektywa PPWD narzucają wiele nowych przepisów przedsiębiorstwom z branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. Wymagają one istotnych zmian w samych przedsiębiorstwach w celu dopasowania się do nowej sytuacji. Brak stabilności przepisów i ciągłe zmiany spowodują chaos i w konsekwencji osłabienie tej tak ważnej dla gospodarki innowacyjnej branży. Należy pamiętać, że potencjał gospodarczy krajów UE już obecnie relatywnie maleje w stosunku do innych obszarów gospodarki światowej. Jeżeli UE ma ambicje, aby być liderem w tworzeniu zrównoważonej gospodarki, to musi jej także towarzyszyć stabilna i silna gospodarka.

Potrafimy znaleźć uzasadnienie dla zakazu użycia opakowań ze spienionego polistyrenu EPS do gotowych dań spożywanych na miejscu lub na wynos. Budowa komórkowa samego EPS powoduje, że poszczególne drobiny, w formie komórek mogą pod wpływem warunków zewnętrznych dość łatwo odrywać się powodując zaśmiecanie. Jednakże EPP jest zdecydowanie bardziej wytrzymały na pęknięcia i uszkodzenia, co wykazały analizy. Polipropylen spieniony wraca do formy w przypadku pojawienia się na nim wgnieceń, rys czy zagięć. Natomiast zarówno XPS jak i XPP różnią się pod względem struktury i właśnie dlatego nie są podatne na odrywanie drobin mogących powodować zaśmiecanie. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Wszystkie powyższe materiały odznaczają się niewielką wagą, co wpływa na niskie zużycie materiału i stanowi istotny element w kontekście zrównoważonej gospodarki i ograniczenia zużycia surowców. Dodatkowo ich struktura bardzo dobrze utrzymuje ciepło wewnątrz pojemnika. Wszystkie te materiały są także przydatne do recyklingu.

Z powyższych powodów prosimy o wycofanie projektu rozszerzenia produktów objętych dyrektywą.

 

dyrektor generalny PZPTS

Robert Szyman

 

Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych zrzesza przedsiębiorstwa o łącznym zatrudnieniu ponad 10 tys. pracowników i obrotach ok. 4 mld złotych

kontakt dla mediów
Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych

office@tworzywa.org.pl

tel: +48 22 828 04 13

informacje o firmie

załączniki

więcej z kategorii prawo

kontakt dla mediów
Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych

office@tworzywa.org.pl

tel: +48 22 828 04 13

informacje o firmie