handel towary konsumpcyjne ekonomia/biznes/finanse rolnictwo

Pandemia im niestraszna: polscy rolnicy inwestują w maszyny

18.06.2020 | redakcja infoWire.pl

Producenci maszyn rolniczych w Europie patrzą w przyszłość z pesymizmem. Aż 75% z nich spodziewa się w ciągu kolejnych 6 miesięcy mniejszych przychodów – wynika z majowego badania Europejskiego Stowarzyszenia Maszyn Rolniczych (CEMA). Tymczasem dane Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego pokazują, że w Polsce w pierwszym kwartale tego roku zarejestrowano o 30% więcej ciągników rolniczych niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Korzystny trend potwierdzają również dane płynące z firm leasingowych. Największa spółka leasingowa w Polsce zanotowała w pierwszych dwóch miesiącach drugiego kwartału blisko 50-procentowy wzrost dynamiki liczony rok do roku.

„Wyższy popyt na maszyny rolnicze wynika z kilku czynników. Po pierwsze z potencjału, który tkwi w polskim rolnictwie. Mimo pozytywnych zmian, które zaszły w sektorze rolnym w ostatnich 15 latach, wciąż stopa inwestowania w polskich gospodarstwach rolnych była niższa niż w krajach Europy Zachodniej. Poza tym polskie rolnictwo wciąż się zmienia. Rośnie przeciętna wielkość ekonomiczna gospodarstw rolnych, co stwarza popyt na środki trwałe. Dodatkowo pozytywnym czynnikiem jest to, że udział młodych rolników wśród zarządzających gospodarstwami rolnymi jest w Polsce jednym z wyższych w krajach Unii Europejskiej, co pozytywnie wpływa na aktywność inwestycyjną” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Mariusz Dziwulski, ekonomista PKO Banku Polskiego.

W najbliższych miesiącach popyt na maszyny rolnicze w Polsce powinien nadal być stosunkowo wysoki, choć prawdopodobnie trochę niższy niż obecnie. Pewnym problemem dla rolników może być podaż. Według CEMA 80% europejskich producentów maszyn rolniczych zauważa trudności po stronie dostawców komponentów potrzebnych do produkcji tych maszyn. Wydaje się więc, że ich sprzedaż może nieco wyhamować, co oznacza, że inwestycje polskich rolników w sprzęt mogą być mniejsze. Jednak na razie nasi rolnicy nie planują zaprzestania inwestycji. Według agencji marketingowej Martin&Jacob co piąty z nich zamierza kupić nowe maszyny rolnicze, a niecałe 40% – używane. W dużej mierze jest to spowodowane specyfiką polskiego rolnictwa.

O tym, że pandemia koronawirusa nie wpływa na chęć inwestowania wśród polskich rolników, świadczą też wyniki branży leasingowej. Według danych Związku Polskiego Leasingu (ZPL) jej wzrost w segmencie agro w pierwszym kwartale 2020 r. wyniósł 19,3% rok do roku. „Początkowo myśleliśmy, że dane opublikowane przez ZPL po pierwszym kwartale są wynikiem wniosków o finansowanie, które rolnicy składali w końcówce zeszłego roku czy w pierwszych dwóch miesiącach bieżącego roku. Natomiast analiza pierwszych dwóch miesięcy drugiego kwartału pokazała, że nadal obserwujemy bardzo pozytywny trend i bardzo duże zainteresowanie rolników finansowaniem maszyn i urządzeń rolniczych. Nasza spółka może pochwalić się, że w kwietniu i maju mieliśmy rekordową dynamikę wzrostu wynoszącą 50% rok do roku. Również wyniki branży sprzedaży maszyn i urządzeń rolniczych, w tym głównie ciągników, pokazują bardzo pozytywny trend, duże zainteresowanie rolników wymianą sprzętu i bardzo dużą sprzedaż w tym sektorze” – stwierdza Marcin Hałaj, dyrektor Rynku Agro z PKO Leasing.

Redakcja wideo należy do multimedialnej agencji informacyjnej infoWire.pl i specjalizuje się w tworzeniu eksperckich treści wideo w jakości TV. Redakcja realizuje setki oraz materiały z przebitkami i napisami do odtwarzania na urządzeniach mobilnych.

załączniki

więcej z kategorii handel

Redakcja wideo należy do multimedialnej agencji informacyjnej infoWire.pl i specjalizuje się w tworzeniu eksperckich treści wideo w jakości TV. Redakcja realizuje setki oraz materiały z przebitkami i napisami do odtwarzania na urządzeniach mobilnych.