handel styl życia zainteresowania/hobby transport ekonomia/biznes/finanse
Czy Centralny Port Komunikacyjny uczyni polską gospodarkę jedną z największych na świecie?
W 2027 r. ma zostać ukończona budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) „Solidarność”. Inwestycja zostanie zrealizowana w mazowieckiej gminie Baranów i będzie kosztowała ok. 31–35 mld zł. Powstanie hubu przesiadkowego oraz węzła kolejowego, jak również integracja różnych środków komunikacji zbiorowej nie tylko w znaczący sposób usprawnią polski transport, lecz także przyczynią się do wzrostu gospodarczego naszego kraju. Są nawet nadzieje, że dzięki CPK polska gospodarka stanie się kiedyś jedną z 20 największych gospodarek świata.
Inwestycja na miarę XXI w.
CPK przede wszystkim będzie międzykontynentalnym portem lotniczym, który zapewni mieszkańcom naszego regionu połączenie z całym światem. Po drugie będzie to podstawowy węzeł kolejowy w Polsce, umożliwiający Polakom sprawniejsze podróżowanie po kraju. Wreszcie po trzecie CPK będzie inwestycją, która przyczyni się do lepszej integracji aglomeracji warszawskiej z aglomeracją łódzką, a w odległej perspektywie – uczyni z nich jeden organizm miejski.
Katalizator wzrostu gospodarczego
„Port »Solidarność« to nie tylko wielki impuls rozwojowy w trakcie procesu budowlanego. To także trwały wkład w likwidację bezrobocia w Polsce i we wzrost polskiego PKB. Każda złotówka wytworzona przez sektor lotniczy daje 3 zł wygenerowane przez inne sektory gospodarki. Każde miejsce pracy stworzone w sektorze lotniczym generuje trzy miejsca pracy w innych sektorach. Dlatego inwestycje w porty lotnicze są dochodowe” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Mikołaj Wild, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. budowy CPK.
Polska gospodarka wejdzie na wyższy poziom?
Jak zauważa Czesław Warsewicz, przewodniczący rady klastra Luxtorpeda 2.0.: „CPK to projekt na miarę Centralnego Ośrodka Przemysłowego czy portu w Gdyni. Otworzy Polskę na świat oraz zwiększy jej siłę gospodarczą i znaczenie […]. Ma też spowodować impuls inwestycyjny i integracyjny w skali całego kraju. Polska gospodarka stanie się bardziej znacząca w Europie i w świecie. Celem jest bycie kiedyś w elitarnym klubie G20 – największych gospodarek świata”.