nowe produkty/usługi handel polityka zainteresowania/hobby ekonomia/biznes/finanse
Chiny tworzą nowy jedwabny szlak. Polska ważnym partnerem gospodarczym
Gospodarka chińska coraz bardziej otwiera się na świat. Państwo Środka dąży do rozbudowy połączeń infrastrukturalnych z krajami eurazjatyckimi. Ma się to przyczynić do zawiązania z nimi ściślejszej współpracy handlowo-gospodarczej. Ważne miejsce w planach Chin zajmuje Polska. Jakie korzyści może nam przynieść, realizowana od 2013 r., chińska koncepcja stworzenia nowego jedwabnego szlaku („Jeden pas, jedna droga”)?
„Inicjatywa ta ma na celu połączenie Chin z państwami leżącymi na trasie starożytnego jedwabnego szlaku. Była to arteria łącząca Chiny z krajami Europy i Azją Środkową. Głównym celem tej inicjatywy jest realizacja międzynarodowej współpracy handlowej pomiędzy Chinami i państwami znajdującymi się na szlaku” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl He Shenyuan, chief representative firmy Sinosure.
Zacieśnienie relacji handlowych między Polską a Chinami i przekucie ich na konkretne przedsięwzięcia biznesowe jest niewątpliwie korzystne dla obu stron. „Z perspektywy Chińczyków jesteśmy dosyć dużym krajem w regionie. Mamy szansę być miejscem, skąd Chiny będą prowadziły dalszą ekspansję […]. Dla nas Chiny mogą być bardzo ważnym partnerem, który wie, gdzie chce iść. Jeżeli tylko zdołamy wymyślić, gdzie iść razem z Chińczykami, to będziemy mogli robić bardzo wiele dobrych biznesów” – stwierdza Piotr Soroczyński, główny ekonomista Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE).
Dla Polski współpraca z Państwem Środka to między innymi możliwość szerszego zaistnienia naszych firm na chińskim rynku (mieszkańcy tego kraju stają się coraz bardziej otwarci na zagraniczne towary). Ale nie tylko. Dzięki wspólnym biznesom polscy przedsiębiorcy będą mogli pojawić się ze swoimi produktami również w krajach trzecich. „Współpraca polsko-chińska jest bardzo ważna, dlatego że Chiny są ważne. Ich pozycja zmienia świat. Dla nas jest to szansa zaistnienia, we współpracy z chińskimi przedsiębiorcami, na rynkach, które się na szlaku »Belt and Road« znajdują” – stwierdza Anna Pawlak, dyrektor MLT w KUKE.
Realizacja koncepcji „Jeden pas, jedna droga” już trwa. Współpraca gospodarcza między Chinami a Eurazją jest prowadzona na coraz większą skalę. Od 2013 r. Chińczycy utworzyli wiele instytucji (jak np. Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych), które ułatwiają międzynarodową wymianę handlową, oraz nawiązali szereg porozumień z państwami eurazjatyckimi, także z Polską. Przykładem rozwijającej się współpracy polsko-chińskiej jest umowa zawarta między KUKE a Sinosure – instytucje zobowiązały się do współdziałania na polu biznesowym i wspierania rozwoju polsko-chińskich relacji handlowych.