sport nauka/edukacja/szkolenia
Eksplozja radości, taniec i gra fair play! Za nami Wielki Finał 9. edycji Drużyny Energii
Dziewiąta odsłona ogólnopolskiego projektu przejdzie do historii jako edycja absolutnie rekordowa i przełomowa. Do programu zgłosiło się aż 527 szkół z całej Polski! Skala zaangażowania dzieci, rodziców i nauczycieli przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Najlepiej obrazują to twarde, imponujące liczby, które udowadniają, że rozruszaliśmy całą Polskę:
-
Ponad 26 000 zaangażowanych i aktywnie ćwiczących uczniów,
-
Blisko 220 000 poprawnie wykonanych i przesłanych ćwiczeń sportowych,
-
Blisko 9 000 dynamicznych filmów dokumentujących sportowe zmagania szkół,
-
Blisko 300 placówek aktywnie rywalizujących w etapie sportowym.
Wielki Finał w Gdyni był zwieńczeniem tej wielomiesięcznej pracy. Na profesjonalnym parkiecie spotkały się reprezentacje pięciu najlepszych szkół, by w duchu fair play zawalczyć o Puchar Drużyny Energii. Zmagania na torach przeszkód trwały do ostatnich sekund, a ostateczna klasyfikacja ukształtowała się następująco:
-
miejsce (Złoty Puchar): Szkoła Podstawowa w Sieprawiu (Drużyna Wiatru) 🏆
-
miejsce: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Stobnie Siódmym (Drużyna Wody)
-
miejsce: Szkoła Podstawowa w Liniewie (Drużyna Ziemi)
-
miejsce: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bukowinie (Drużyna Serca)
-
miejsce: Publiczna Szkoła Podstawowa w Krzeszowie Górnym (Drużyna Słońca)
Wielkie Otwarcie i zielone światło dla emocji
Wydarzenie rozpoczęło się od niesamowitego widowiska świetlnego i dynamicznego dżingla, który od pierwszych sekund poderwał publiczność z miejsc.
Oficjalnego otwarcia Wielkiego Finału dokonała Magdalena Marszałkowska, dyrektor Departamentu Marketingu Energi SA.
Życzę Wam przede wszystkim odwagi i radości z każdej sekundy tutaj spędzonej. Niech ta dzisiejsza rywalizacja będzie dla Was nie tylko sprawdzianem sił, ale przede wszystkim początkiem wspaniałej, sportowej przygody! Niesamowite jest to, że za każdym razem, każdego roku towarzyszy nam nowa, wyjątkowa i absolutnie świeża energia. Jedno jednak się nie zmienia – nasze realne, namacalne wsparcie. Do szkół w całej Polsce, a w szczególności do tych pięciu, które dzisiaj są z nami na finale, trafi ponad 75 tysięcy złotych na profesjonalne wyposażenie sportowe ich cudownych, szkolnych przestrzeni. I to jest ten trwały ślad, który chcemy po sobie zostawić - podsumowuje Magdalena Marszałkowska.
Taniec, pokazy szkół i wspólna integracja
Ogromnym hitem 9. edycji okazała się nowa kategoria - Energia Tańca, która udowodniła, że ruch potrafi łączyć wszystkich, bez barier. Na płycie Polsat Plus Areny każda z pięciu finałowych szkół zaprezentowała własny, unikalny układ taneczny, nad którym pracowała przez ostatnie tygodnie.
Prawdziwym wulkanem radości okazał się jednak moment, kiedy cała hala - dzieci, nauczyciele, kapitanowie, zaproszeni goście, a także ambasadorzy zatańczyli wspólnie jeden, wielki, zsynchronizowany układ na płycie areny!
Taniec porusza nasze emocje i pozwala je wyrażać w różny sposób. Niewyrażona emocja pozostaje bez śladu. Mam nadzieję, że dzięki naszej nowej pasji tancerzy w kraju będzie coraz więcej. Drużyna Energii to radość, zaangażowanie i przede wszystkim dobra zabawa – przypomina Michał Danilczuk, Kapitan Drużyny Serca, utytułowany tancerz i choreograf.
Emocje Wielkiego Finału podgrzały dodatkowo dwa spektakularne, pełne akrobatyki pokazy tańca w wykonaniu Teal Dance Studio, przygotowane pod okiem wybitnego choreografa Przemysława Gizaka.
U dzisiejszych młodych sportowców najbardziej imponuje mi ich zaangażowanie. Każdy ćwiczy na miarę swoich możliwości i świetnie się bawi. Taniec to sport, wolność i czysta pasja, dlatego każdy z nas wyjdzie dzisiaj stąd jako zwycięzca - podsumowuje Przemysław Gizak, choreograf, trener, sędzia i założyciel Teal Dance Studio.
Taneczna rewolucja zachwyciła również Magdalenę Marszałkowską, dyrektor Departamentu Marketingu Energi SA.
Jest taki jeden element, który szczególnie przypadł mi do gustu: to, że chłopcy byli w pierwszej linii tam, gdzie trzeba było tańczyć! To niesamowite i pokazuje, że ten nowy element spisał się na piątkę z plusem.
Wielka Gra: rywalizacja w duchu fair play
Po artystycznych pokazach i potężnej dawce endorfin, nadszedł czas na Wielką Grę. Główny Ambasador programu, legenda polskiej siatkówki - Piotr Gruszka - głośno przypominał, o co tak naprawdę toczy się walka.
To nie medale są najważniejsze. Najważniejsze jest to, żeby się wspierać, świetnie się bawić i żeby na koniec na twarzach dzieci gościł uśmiech. O jedną rzecz was proszę: wspierajcie się, bo oprócz radości będą dziś trudne momenty, ale to właśnie wtedy, działając razem, możecie zrobić coś naprawdę wielkiego – podsumowuje Piotr Gruszka, Ambasador Drużyny Energii, wicemistrz świata w siatkówce.
Zanim jednak zawodnicy ruszyli na ekstremalnie wymagające tory przeszkód, na płycie boiska odbyła się gigantyczna, wspólna rozgrzewka poprowadzona przez Magdalenę Makurat, ekspertkę Ławki Trenerskiej oraz ambasadorów projektu.
Nasz program pokazuje, że w sporcie najważniejsza jest radość. Budowanie zdrowych nawyków, pokazywanie dobrych emocji i robienie wokół aktywności fizycznej świetnej atmosfery. To wszystko sprawia, że dzieci same z uśmiechem wybierają ruch zamiast zwolnień z WF-u – opowiada Magdalena Makurat, trenerka Koszykówki Energa MaMa Kosz.
Następnie ruszyły zmagania. Na finalistów czekało łącznie sześć zróżnicowanych i niezwykle dynamicznych stacji, które łączyły zaawansowane tory sprawnościowe z zadaniami edukacyjnymi, sprawdzającymi wiedzę uczniów o ekologii i odnawialnych źródłach energii. O końcowym sukcesie decydowała przede wszystkim bezbłędna technika wykonania ćwiczeń, prawidłowe odpowiedzi na pytania oraz wzorowa, zespołowa współpraca.
Ta rywalizacja przede wszystkim uczy współpracy. Kiedy twój kolega popełni błąd, dajesz z siebie wszystko, by ten wynik nadgonić. To jest dla mnie najwyższa wartość, jaką możemy wynieść z tego finału - wyjaśnia Izabela Bełcik, dwukrotna mistrzyni Europy w siatkówce.
Nad sprawiedliwym przebiegiem konkurencji i sędziowaniem czuwała profesjonalna Ławka Trenerska, na której obok Magdaleny Makurat zasiadły Katarzyna Kałużna (piłkarka Stomilanek Olsztyn) oraz Marta Tumiłowicz (nauczycielka WF, finalistka 8. edycji).
Gdyby lekcje WF-u w każdej szkole wyglądały tak radosne i pełne zaangażowania, jak te podczas Drużyny Energii, bylibyśmy niesamowicie zdrowym społeczeństwem! Podstawą jest pasja i regularność, bo zdrowe ciało to po prostu szczęśliwsze życie – mówi Piotr Papaj, Kapitan Drużyny Wiatru, zawodnik Energa Bank PBS MMTS Kwidzyn.
Na parkiecie pokazała się też Motylda - zielona maskotka Energi, która bawiła dzieci na trybunach. Wszystkie emocje na żywo w mediach społecznościowych relacjonował oficjalny reporter projektu - Mateusz Fusiarz z Radia 357.
Sport, który nie wyklucza i zmienia życie
Wielki Finał pokazał, jak sport potrafi uratować młodego człowieka przed wykluczeniem i poczuciem samotności. Poruszającą, osobistą historią o walce z rówieśniczym hejtem podzielił się Ambasador projektu, Kacper Gołębiowski, influencer i promotor sportu.
Kiedyś sam panicznie bałem się WF-u i oceny rówieśników. Byłem wyśmiewany w szkole. Dzisiaj w Drużynie Energii odczarowujemy ten smutek i tę złą energię. Sport odblokował we mnie pasje, dał mi pewność siebie i przyniósł prawdziwych przyjaciół. To najlepsza możliwa alternatywa dla bezczynnego siedzenia w domu.
Do problemów współczesnego świata dzieci (w tym nadużywania smartfonów) odniósł się również poruszony gospodarz wydarzenia Jerzy Mielewski, komentator i dziennikarz sportowy.
Dzieci ruszają się coraz mniej, a Drużyna Energii to zmienia. Pokazuje ruch jako formę bycia zdrowym. Walczmy z tą złą tendencją! Zabierajmy dzieciakom smartfony i wychodźmy z nimi z domu. Drużyna Energii to moc najwspanialszych wartości: tolerancji, partnerstwa i koleżeństwa.
Zwycięzcami jesteśmy My wszyscy
Podczas uroczystej Ceremonii Wręczenia Nagród, na twarzach wszystkich uczestników gościły uśmiech i duma. Dzięki wsparciu Energi z Grupy ORLEN, do pięciu finałowych szkół trafi ponad 75 tysięcy złotych na modernizację infrastruktury sportowej i zakup nowego sprzętu.
Swojej wielkiej radości nie krył nauczyciel wychowania fizycznego z Bukowiny, którego szkoła wywalczyła w tym roku awans z Dzikiej Karty.
Walczyliśmy o ten piękny finał przez 7 długich lat. Dla nas to ogromny zaszczyt i duma. Oczekujemy na wyniki, ale już teraz wiemy, że prawdziwymi zwycięzcami jesteśmy my wszyscy - uczniowie, nauczyciele i organizatorzy. To, co robi ten projekt dla dzieciaków, to absolutne mistrzostwo świata – wspomina Krzysztof Kolke, nauczyciel ZSP w Bukowinie.
Wzruszenia nie ukrywała także kapitanka Drużyny Wody, która rok temu sama stała po stronie rywalizujących szkół.
Wygrywać potrafi każdy, to żadna sztuka. Sztuką jest umieć przegrywać - choć na tym finale nikt nie przegrywa, cała nasza piątka to absolutni zwycięzcy. Spełniajcie swoje marzenia, dążcie do przodu i dbajcie o wzajemne relacje. Drużyna Energii to projekt nadzwyczajny, tętniący życiem i skrojony na miarę naszych czasów - mówi Barbara Brotaj, Kapitanka Drużyny Wody, nauczycielka WF-u.
Wielki Finał zakończył się wspólnym pamiątkowym zdjęciem na płycie boiska, podczas którego cała hala wykrzyczała oficjalne hasło projektu: „ĆWICZ Z DRUŻYNĄ!”.
W sporcie najpiękniejsze są przyjaźnie, które trwają latami. Kolega z grupy czy drużyny potrafi pomóc w najgorszym momencie - i to jest właśnie prawdziwy sens tego wszystkiego, co tu robimy - dodaje Jakub Schenk, Kapitan Drużyny Słońca, koszykarz Energa Trefl Sopot
Po ceremonii dzieci ruszyły do strefy Meet & Greet, gdzie przez kolejną godzinę zbierały autografy od swoich sportowych idoli oraz robiły pamiątkowe zdjęcia.