prawo przemysł ciężki ekonomia/biznes/finanse

Zapowiedź zmian w podatku miedziowym – dodatkowe środki na krajowe inwestycje KGHM

23.05.2025 | KGHM Polska Miedź

W piątek 23 maja 2025 roku rząd oficjalnie zapowiedział modyfikację zasad naliczania podatku miedziowego. Proponowane zmiany wesprą realizację inwestycji niezbędnych dla dalszego rozwoju KGHM i w efekcie całego regionu Zagłębia Miedziowego. Mogą one również pomóc w dążeniu Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. do obniżenia kosztów wydobycia. Zapowiedziane zmiany to efekt wielomiesięcznego dialogu Zarządu KGHM ze stroną rządową.

– Przed nami ambitne zadanie, aby jak najlepiej wykorzystać szanse, które daje zapowiedziana zmiana w podatku miedziowym. Chcemy jak najszybciej ruszyć z niezbędnymi inwestycjami w krajowe aktywa produkcyjne, aby zapewnić stabilne i bezpieczne funkcjonowanie KGHM na dziesięciolecia – powiedział Andrzej Szydło, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. – Dziękuję Ministrowi Jakubowi Jaworowskiemu i Ministrowi Robertowi Kropiwnickiemu za nieocenione, osobiste wsparcie w prowadzeniu rzetelnego dialogu z Ministerstwem Finansów. Dziękuję również Ministrowi Andrzejowi Domańskiemu i Ministrowi Jarosławowi Nenemanowi za wielomiesięczne, merytoryczne dyskusje i zaproponowane zmiany w podatku miedziowym. Teraz nadszedł czas na mądre inwestycje w przyszłość KGHM i całego Zagłębia Miedziowego – dodał.

Inwestycje w Zagłębiu Miedziowym

Ogłaszając plany związane ze zmianą formuły podatku miedziowego, Minister Finansów, Andrzej Domański powiedział: – W ciągu 10 lat mniejsze koszty po stronie podmiotów wydobywających miedź w Polsce wyniosą 10 mld PLN. Zależy na tym, aby to rozwiązanie wspierało inwestycje w Polsce, wspierało tworzenie nowych miejsc pracy, wspierało inwestycje w nowe szyby. Traktujemy ten projekt absolutnie priorytetowo, chcemy aby wszedł w życie od 1 stycznia 2026 roku.

– Miedź jest kluczowym surowcem, który służy nam dla transformacji energetycznej i cyfrowej. Została również uznana za kluczowy surowiec przez Unię Europejską. Dane wskazują, że Polska dysponuje szóstymi, co do wielkości, zasobami tego surowca na świecie –  powiedział Jakub Jaworowski Minister Aktywów Państwowych. Chodzi o to, aby zwiększać inwestycje w Polsce. Dbając o inwestycje w Polsce, dbając o rozwój KGHM, dbamy także o kolektywne bezpieczeństwo Zachodu i Unii Europejskiej.

– To świetna wiadomość dla całego KGHM i regionu, bo umożliwi nowe inwestycje, które rozwiną firmę i przedłużą jej funkcjonowanie. KGHM musi pilnie rozpocząć budowę nowych szybów, aby ludzie mogli na dole pracować. To ogromny skok naprzód. Zmiany w podatku miedziowym to dobra wiadomość zarówno dla Zarządu, Pracowników, jak i Akcjonariuszy KGHM. Spółka ma strategiczne znaczenie zarówno dla polskiej, jak i europejskiej gospodarki, a jej stabilny rozwój leży w naszym wspólnym interesie – powiedział Robert Kropiwnicki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. – Wzrost środków na inwestycje to nie tylko dobry prognostyk dla przyszłości Spółki, lecz również gwarancja miejsc pracy i dalszego rozwoju Zagłębia Miedziowego. Jestem przekonany, że w długim horyzoncie czasowym, decyzja o zmianie w podatku miedziowym będzie korzystna również dla budżetu Państwa, dzięki zwiększonym wpływom z podatków CIT i PIT – dodał.

Przeprowadzona w ubiegłym roku analiza spójności Głównego Ciągu Technologicznego stanowi podstawę do wyznaczenia optymalnych kierunków rozwoju KGHM w długim horyzoncie czasowym. Priorytetem jest zagwarantowanie perspektywicznych i stabilnych warunków operacji w górnictwie, przeróbce i hutnictwie. KGHM będzie również kontynuował prace eksploracyjne w celu rozwoju bazy zasobowej, utrzymania lub wzrostu poziomu produkcji oraz maksymalizacji wartości aktywów w długoletniej perspektywie.

W 2024 roku KGHM Polska Miedź S.A. wyprodukował w Polsce ponad 400 tys. ton miedzi w koncentracie.

---

Główne założenia zmian legislacyjnych zaprezentowane na konferencji Ministra Finansów Andrzeja Domańskiego i Ministra Aktywów Państwowych Jakuba Jaworowskiego.

Obniżenie podatku od wydobycia miedzi poprzez:

  • Obniżenie współczynnika we wzorze z 0,85 do:
    • 0,71 w 2026 r.
    • 0,64 w 2027 r.
    • 0,64 w 2028 r.
  • Wprowadzenie od 2029 r. mechanizmu odliczenia od podatku części poniesionych przez podatników wydatków inwestycyjnych

Główne elementy mechanizmu odliczenia od podatku części poniesionych przez podatników wydatków inwestycyjnych:

  • Określenie rodzajowego katalogu kwalifikowanych wydatków inwestycyjnych w załączniku do ustawy.
  • Do odliczenia zostaną uwzględnione wydatki kwalifikowane ponoszone przez podatników:
    • Już od dnia wejścia ustawy w życie tj. 2026.
    • Do określonego limitu (50% kwalifikowanych wydatków inwestycyjnych).
    • Niewykorzystana w danym miesiącu odliczenia od podatku nie będzie mogła przekroczyć 40% obliczonego podatku.
kontakt dla mediów
Zespół Komunikacji
KGHM Polska Miedź SA
Zespół Komunikacji

komunikacja@kghm.com

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Zespół Komunikacji
KGHM Polska Miedź SA
Zespół Komunikacji

komunikacja@kghm.com

informacje o firmie