praca sprawy społeczne ekonomia/biznes/finanse
Wellbeing – trend czy konieczność?
Obecnie wellbeing oraz troskę o pracownika odmienia się przez wiele przypadków. Mówi się o tym coraz więcej a rosnącą rolę w dbaniu o szeroko pojęte zdrowie odgrywa pracodawca.
Spędzamy w pracy jedną trzecią doby, a gdy odejmiemy od niej czas na sen, to życie zawodowe dodatkowo zwiększa swój udział. Co za tym idzie – to, jak funkcjonujemy w pracy ma niebagatelny wpływ na nasz dobrostan. Oczywiście nie możemy zapomnieć, że każdy jest „kowalem własnego losu” i od naszych indywidualnych, codziennych wyborów oraz decyzji zależy to jak się czujemy. Nie zmienia to jednak faktu, że w środowisku sprzyjającym zdrowemu stylowi życia i motywującym do podejmowania prozdrowotnych wyborów - jest łatwiej!
Jak to robimy w Banku Pekao S.A.
Dlatego w Banku Pekao SA mocno zachęcamy do „Brania zdrowia za rogi” i tworzymy sprzyjające okoliczności Podchodzimy do tego strategicznie, dzięki czemu udało nam się wypracować zrównoważony i skuteczny model wspierania dobrostanu pracowników. Obejmuje on nie tylko cykliczne działania, ale także monitorowanie ich efektów oraz reagowanie na pojawiające się potrzeby. Nasze podejście jest procesowe i ma na celu dbałość o dobrostan w sposób długofalowy. Regularne badania, raporty dostawców usług medycznych oraz oferta działań dostosowana do cyklu życia stanowią fundament naszej strategii.
W wyniku audytu wyłoniliśmy i działamy w czterech obszarach, które razem tworzą holistyczne podejście do troski o dobrostan. Mając świadomość, że „seating is new smoking” a większość pracowników prowadzi siedzący tryb życia – nasza strategia stoi aktywnością!
- Aktywność fizyczna
Aktywność fizyczna wpływa nie tylko na zdrowie, ale również na dobrostan psychiczny – pomaga redukować stres, poprawia nastrój oraz zwiększa wydolność organizmu. Pracownicy, którzy dbają o swoje ciało, są bardziej skoncentrowani, kreatywni i zaangażowani w wykonywaną pracę. Ponadto, aktywność sprzyja budowaniu pozytywnej atmosfery w zespole i integracji, zwłaszcza gdy pracownicy wspólnie uczestniczą w różnych wydarzeniach. Działamy organizując sportowe wyzwania i łączymy je z celem charytatywnym, by skuteczniej motywować do pokonywania określonej liczby kroków, jeżdżenia na rowerze czy spacerów. Wspieramy aktywność udostępniając możliwość korzystania z kart sportowych czy organizujemy zajęcia jogi przed i po pracy. Dajemy także możliwość zgłoszenia i realizacji własnego pomysłu na aktywność fizyczną, bo to właśnie pracownicy w lokalnych społecznościach są najlepiej zorientowani, kto może być chętny na prowadzenie aktywności i jakie dyscypliny sportowe są popularne w ich otoczeniu. Realizacja oddolnych inicjatyw umacnia natomiast w pracownikach poczucie sprawczości, które ma niebagatelne znaczenia dla zdrowia mentalnego.
- Zdrowie psychiczne
Zdajemy sobie sprawę, że to, jak dbamy o nasze zdrowie psychiczne, ma ogromny wpływ na efektywność, relacje z innymi oraz naszą zdolność do radzenia sobie z wyzwaniami. Dlatego nieustannie inwestujemy w programy wspierające dobrostan mentalny. Zdrowie psychiczne to fundament, na którym budujemy naszą codzienną siłę i sukcesy. To nie tylko odpowiednia reakcja na trudne sytuacje, ale także klucz do utrzymania wysokiej motywacji i satysfakcji z pracy. Nasze działania w tym zakresie nie ograniczają się jedynie do zapewnienia opieki psychologa czy organizowania spotkań, ale obejmują również zasady postępowania i szerzenie świadomości na temat równowagi między pracą a odpoczynkiem oraz edukację i praktykę, które pomagają pracownikom lepiej zarządzać swoim życiem zawodowym i osobistym.
- Zdrowe odżywanie
Edukację połączoną z praktyką stosujemy także w zakresie promowania zdrowego odżywiania. Organizujemy spotkania z dietetykiem, by szerzyć wiedzę, która umożliwi świadome i bardziej prozdrowotne wybory podczas codziennych decyzji. Umożliwiamy także indywidualne podejście, oferując konsultacje dietetyczne, co w przypadku borykania się z coraz częściej występującymi chorobami cywilizacyjnymi wymaga spersonalizowanego podejścia do potrzeb organizmu. Widzimy konieczność edukowania, gdyż otaczające nas środowisko na skutek zmian cywilizacyjnych staję się coraz bardziej obesogenne, a otyłość – jak wiemy – może być przyczyną wielu chorób.
- Profilaktyka
Choć wszystkie wspomniane obszary mają swoje niebagatelne znaczenie w zakresie profilaktyki, wyłaniamy ten element troski o zdrowie by pokreślić jego znaczenie. Bliskie jest nam podejście „lepiej zapobiegać niż leczyć” dlatego zachęcamy do badań właśnie wtedy „kiedy jeszcze nie boli” oraz edukujemy by spowodować wzrost świadomości, że mamy wpływ, że możemy zapobiegać, że nawet jak dotknie nas choroba to wiele zależy też od tego jak szybko ją wykryjemy, a to zaś od… naszego podejścia do regularnych badań profilaktycznych.
Siła tkwi w nas, trzeba ją tylko uwolnić!
Iwona Fijałkowska – ekspertka w Departamencie Strategii HR
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku finanse i bankowość na Uniwersytecie Łódzkim, studiów podyplomowych w zakresie wellbeingu i zdrowia w miejscu pracy w Akademia Leona Koźmińskiego oraz studiów podyplomowych w zakresie Zarządzania Zasobami Ludzkimi. Laureatka Srebrnego Certyfikatu Menadżera Promocji Zdrowia oraz absolwentka szkolenia Chief Wellbeing Officer Master.
Pasjonatka zdrowego stylu życia z ponad 25-letnim doświadczeniem zawodowym. Przez całe zawodowe życie związana z bankowością, tym od ok. 18 lat w obszarze HR. Od 5 lat zajmuje się promocją zdrowia w organizacji. Inicjatorka programu Bierz zdrowie za rogi!, w ramach którego realizowane są badania potrzeb i przygotowywanie oferty dla pracowników, zgodnie z przyjętą strategią działań prozdrowotnych.