wydarzenia ekonomia/biznes/finanse nauka/edukacja/szkolenia
Santander W50 Polska 2025 – spotkanie liderek przyszłości
Wymiana cennych doświadczeń, wspieranie się i inspirowanie do rozwoju na kierowniczych stanowiskach - to był cel spotkania laureatek programu Santander W50, które odbyło się 25 marca, w Warszawie. Aż 50 polskich liderek biznesu zakwalifikowało się do globalnego etapu konkursu SW50, którego zwyciężczynie wezmą udział w specjalnym szkoleniu w Londynie, prowadzonym przez London School of Economics and Political Science (LSE).
– Program Santander W50 już od 15 lat wspiera kobiety w biznesie, dzieląc się z nimi narzędziami, wiedzą i wspierając tworzenie sieci kontaktów potrzebnej do rozwoju kariery. W trakcie szkolenia uczestniczki udoskonalają swoje umiejętności przywódcze, poznają najlepsze techniki zarządzania projektami i zespołami oraz negocjacji. Kobiety uczestniczące w projekcie biorą też udział w konferencjach oraz indywidualnych i grupowych sesjach coachingowych. Wprawdzie ostatnie badanie, przeprowadzone przez Eurostat wskazuje, że Polska szybko nadrabia zaległości w wyrównywaniu szans kobiet, to jednak wyzwań nie brakuje. Liderem jest Łotwa z 46 proc. kobiet na kierowniczych stanowiskach, a tuż za nią Polska i Szwecja z wynikiem 43 proc. To kolejny dowód, jak bardzo takie projekty jak SW50 są ważne i potrzebne. Dzięki nim możemy wspierać trendy równościowe i inkluzywne na rynku pracy – mówi Marta Pszczoła, dyrektor Departamentu Kultury i Zarządzania Talentami w Santander Bank Polska
Harmonogram projektu zakłada dwa etapy – lokalny oraz globalny. W pierwszej fazie SW50 odbywa się w 11 krajach, w tym m.in. w Polsce, Hiszpanii, Portugalii, UK, Niemczech i USA oraz kilku krajach Ameryki Południowej. Lokalne grupy ekspertów wybierają zwyciężczynie na podstawie ich doświadczenia, przebiegu kariery i motywacji.
Pierwsza część programu koncentruje się na kształceniu i wsparciu kobiet w ich krajach. Do udziału w programie zgłaszały się kobiety na wysokich stanowiskach kierowniczych i menedżerskich. Zgłoszenia składały na platformie www.santanderopenacademy.com. Jednym z kluczowych elementów lokalnego etapu, zarówno w Polsce, jak i w innych krajach, jest spotkanie networkingowe dla zwyciężczyń, organizowane przez Santander. W Polsce odbyło się ono w Warszawie, a jego celem było stworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń i nawiązania wartościowych kontaktów.
Wyjątkowe spotkanie dla liderek z Polski
Podczas spotkania uczestniczki programu SW50 miały okazję wysłuchać Dominiki Bettman w prelekcji pod tytułem: „Przywództwo włączające - empatia, mentoring, inspiracja"”.
Przeprowadzony został również panel dyskusyjny „Jak zmienia się rola lidera w erze sztucznej inteligencji?” z udziałem ekspertów banku: Magdaleny Progi-Stępień, Członkini Zarządu odpowiedzialnej za Pion Bankowości Detalicznej, Doroty Strojkowskiej, Członkini Zarządu, kierującej Pionem Partnerstwa Biznesowego, Lecha Gałkowskiego, Członek Zarządu odpowiedzialnego za Pion Bankowości Biznesowej i Korporacyjnej, oraz Beaty Żaczek – Wiceprezeski Grupy Pekabex i laureatki poprzedniej edycji projektu SW50.
Panel koncentrował się na roli liderów w dobie AI – od podejmowania decyzji opartych na danych, przez zarządzanie zespołami z wykorzystaniem nowych technologii, po rozwój kluczowych kompetencji przyszłości. Uczestniczki wydarzenia zostały także zaangażowane w interaktywną dyskusję dzięki platformie Mentimeter.
Po zakończeniu etapu lokalnego 550 kobiet, czyli 50 laureatek z każdego z 11 krajów, przejdzie dodatkową ewaluację i weźmie udział w finałowym etapie globalnym. Spośród nich 50 kobiet zostanie wybranych na intensywny kurs stacjonarny w Londynie na kampusie LSE.
- Przedsiębiorczość kobiet w Polsce jest na wysokim poziomie, który należy wspierać i pielęgnować. Wierzymy, że wzmacnianie ich pozycji w biznesie pozwala budować bardziej dynamiczne i innowacyjne środowisko pracy. Dlatego poza programem Santander W50, Santander Bank Polska realizuje inne inicjatywy edukacyjne, mentoringowe ale i finansowe, jak chociażby umowa, która została podpisana z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym i Europejskim Funduszem Inwestycyjnym. Na jej mocy – z puli 5 mld zł na rozwój MŚP w Polsce – aż 1,6 mld zł trafi do firm należących do kobiet, zarządzanych przez kobiety oraz przedsiębiorstw spełniających kryteria równości płci – dodaje Aneta Rajewska, dyrektor Obszaru Dystrybucji Zewnętrznej w Santander Bank Polska.
***
Santander Open Academy to globalna platforma edukacyjno-rozwojowa, która oferuje w pełni bezpłatne kursy i wysokiej jakości treści edukacyjne i stypendia na najlepszych uczelniach i instytucjach na całym świecie, aby pomóc uczestnikom podnieść umiejętności zawodowe i zwiększyć ich przewagę na rynku pracy.
O London School of Economics and Political Science (LSE)
London School of Economics and Political Science (LSE) jest uczelnią o międzynarodowej renomie, specjalizującą się w naukach społecznych. Jedna z najbardziej renomowanych uczelni na świecie, specjalizująca się w naukach społecznych. Działaniom LSE w zakresie finansowania inicjatyw mających na celu rozwój edukacji przyświeca motto „rerum cognoscere causas”, czyli „poznawać przyczyny i wartości rzeczy”. Zostało ono wybrane, aby wesprzeć cel założycielski szkoły, „dla poprawy społeczeństwa”. Celem LSE jest bycie wiodącym ośrodkiem akademickim w obszarze nauk społecznych, którego działalność będzie pozytywnie oddziaływać na różne obszary życia. Uczelnia ta jest miejscem kreowania i rozwoju pomysłów wdrażanych w skali globalnej.
kontakt dla mediów

Biuro Prasowe
biuro.prasowe@santander.pl
Monika Nowakowska
monika.nowakowska@santander.pl
tel: 22 586 80 40
informacje o firmie
kontakt dla mediów

Biuro Prasowe
biuro.prasowe@santander.pl
Monika Nowakowska
monika.nowakowska@santander.pl
tel: 22 586 80 40