praca zdrowie ekonomia/biznes/finanse
POLPROWET i WTW prezentują wyniki drugiego raportu płacowego branży farmacji weterynaryjnej i produktów zdrowotnych dla zwierząt w Polsce
Wynagrodzenia zasadnicze w sektorze Animal Health wzrosły przeciętnie o 9,4% w porównaniu do roku poprzedniego. W dodatku wynagrodzenie całkowite zwiększyło się o 17,8%, co jest wynikiem wyższym o 10 punktów procentowych niż średni wzrost w całym sektorze BioPharma & Life Sciences, który wyniósł 7,1%. Takie dane zawiera najnowszy raport płacowy za rok 2024 zrealizowany przez WTW Consulting na zlecenie POLPROWET.
W badaniu uczestniczyło 1608 pracowników z 11 firm działających w obszarze Animal Health. Celem tegorocznego badania było ukazanie aktualnych trendów wynagrodzeń oraz analiza konkurencyjności sektora.
Radosław Knap, Sekretarz Generalny POLPROWET skomentował: Wyniki panelowych badań wynagrodzeń w każdym konkurencyjnym sektorze gospodarki są nieocenionym narzędziem dla pracodawców, pozwalając im na skuteczne planowanie polityki płacowej i przyciąganie najlepszych talentów na rynku pracy. W ostatnich latach czynniki makroekonomiczne takie jak: inflacja czy „Polski ład”, miały silny wpływ na konieczność dostosowania polityki płacowej. Widzimy z badania, że budżety na wynagrodzenia w sektorze firm Animal Health wzrastały o około 6 - 7% w latach 2022 – 2024 aby umożliwić dostosowanie płac do zmieniających się warunków rynkowych.
Wyniki pokazują, że wynagrodzenia zasadnicze w sektorze Animal Health są wyższe o średnio 6% w porównaniu do ogólnego rynku badanych przedsiębiorstw w Polsce. Ponadto 90 procent firm sektora sprzedaży i dystrybucji weterynaryjnych produktów leczniczych biorących udział w badaniu posiada plany premiowe, co w roku 2024 pozwalało pracownikom uzyskiwać wynagrodzenia całkowite na poziomie wyższym średnio o 15% niż w branży ogólnej przedsiębiorstw prywatnych. Był to już poziom zbliżony względem całości sektora Pharma & Health Sciences.
Branża farmacji weterynaryjnej i produktów zdrowotnych dla zwierząt w Polsce pozostaje konkurencyjnym i atrakcyjnym miejscem pracy, nie tylko dla szeregowych stanowisk ale szczególnie dla specjalistów i menedżerów zainteresowanych rozwijającym się sektorem o dużym potencjale rozwoju.
Według danych zebranych od uczestników badania, kobiety stanowią połowę wszystkich pracowników w sektorze firm farmacji weterynaryjnej. Jednym z kluczowych aspektów raportu była analiza luki płacowej między kobietami a mężczyznami. W 2024 roku skorygowana luka płacowa w badanych przedsiębiorstwach wyniosła 4,00%, co oznacza znaczną poprawę w porównaniu do roku poprzedniego, kiedy wynosiła 4,98%. To pozytywny sygnał, że sektor farmacji weterynaryjnej podejmuje skuteczne działania na rzecz równości płac i transparentności wynagrodzeń, zgodnie z wymogami dyrektywy UE o równości płacowej.
Nowa dyrektywa unijna 2023/970, w sprawie przejrzystości wynagrodzeń nakłada na pracodawców obowiązek ujawniania informacji o wynagrodzeniach już na etapie rekrutacji oraz zapewnia pracownikom dostęp do kryteriów wynagrodzenia, co ma ograniczyć nierówności płacowe. Pracodawcy będą zobowiązani do monitorowania wskaźników równości wynagrodzeń oraz do podejmowania działań naprawczych w razie wystąpienia zbyt wysokiej luki płacowej. – przypomina Paweł Rębacz z WTW Consulting.
90% firm uczestniczących w badaniu posiadało plan premiowy dla pracowników, a 27% oferowało długoterminowe zachęty finansowe (LTI), co podkreśla dążenie do przyciągnięcia i zatrzymania kluczowych talentów w branży. Dodatkowo, 36% firm dokonywało przeglądu wynagrodzeń w kwietniu, co stanowiło stały element polityki wynagrodzeń, umożliwiający dostosowanie płac do zmieniających się warunków rynkowych.
POLPROWET i WTW zapraszają kolejne firmy do udziału w przyszłych edycjach badania, aby wspólnie budować silny, dynamiczny sektor Animal Health w Polsce, przyczyniając się do jego dalszego rozwoju i zapewnienia konkurencyjnych wynagrodzeń w branży. Kolejny raport już za rok.
kontakt dla mediów
Radosław Knap
rknap@polprowet.pl
tel: +48 602 186 077
informacje o firmie
kontakt dla mediów
Radosław Knap
rknap@polprowet.pl
tel: +48 602 186 077