środowisko naturalne/ekologia ekonomia/biznes/finanse
Fundacja WWF Polska TP Alauda i ING Bank Śląski łączą siły, by wspierać bioróżnorodność Błot Rakutowskich
ING Banki Śląski, Towarzystwo Przyrodnicze Alauda i Fundacja WWF Polska rozpoczęły realizację projektu mającego na celu ochronę i odtwarzanie siedlisk rzadkich gatunków ptaków siewkowych i płazów. Projekt przyczyni się też do poprawy stanu ochrony innych gatunków ptaków i ich siedlisk, będących przedmiotami ochrony obszaru Natura 2000 Błota Rakutowskie. Pod koniec września partnerzy odwiedzili wspólnie ten teren, aby rozmawiać o potrzebach przyrodniczych i zapoznać się z efektami już wykonanych prac na miejscu.
Dlaczego trzeba chronić różnorodność biologiczną?
- Jesteśmy przekonani, że najlepszym mechanizmem odbudowy naturalnego środowiska jest pozostawienie siłom natury możliwości wykonania tego, co potrafi najlepiej. Czyli kreowania zrównoważonej przestrzeni, w której harmonijnie rozwijają się i rośliny i wszelkiego typu zwierzęta. Interwencja człowieka zaburza ten łańcuch. Dziś potrzebna jest wielka wiedza i pasja zaangażowanych ludzi, którzy potrafią dać naturze taką szansę. Coraz bardziej rozumiemy te podstawy ochrony przyrody. Praca grona pasjonatów na Błotach Rakutowskich pokazuje, jak szybkie może być tempo tych zmian. Jak bardzo te działania nie stoją w sprzeczności z interesem ludzi. Jest przecież wręcz przeciwnie. Wszyscy zyskują. Odpowiedzią musi być również działanie wspólne. Bank nie jest ekspertem, stad wspiera działania tych, którzy niosą te przesłania, pasjonatów jak Towarzystwo Przyrodnicze Alauda i Fundacja WWF Polska. Wierzę, że unikatowe osiągniecia projektów, takich jak Błota Rakutowskie staną się inspiracją do kolejnych przedsięwzięć – powiedział Brunon Bartkiewicz, Prezes Zarządu ING Banku Śląskiego. |
Kto zyska na tej współpracy? Przyroda!
Wspólne działania z NGO to dla ING ważny element szeroko pojętej współpracy z otoczeniem, jak i budowania najlepszych praktyk rynkowych. Wspieranie innowacji i lokalne działania na rzecz klimatu i środowiska wynikają wprost ze strategii ESG banku. Ten projekt łączy działania edukacyjne z alokacją kapitału na konkretne, mierzalne działania przyrodnicze. Bezpośrednim efektem projektu będą prace związane z ochroną i odbudową siedlisk czajki, rycyka, kulika wielkiego i krwawodzioba. Projekt przyczyni się też do poprawy stanu ochrony innych gatunków ptaków i ich siedlisk, będących przedmiotami ochrony obszaru Natura 2000 Błota Rakutowskie (tj. płaskonosa, cyraneczki, gęgawy, gęsi tundrowej, głowienki, żurawia). Poprawi się też stan ochrony siedlisk ptaków siewkowych w okresie migracji (m.in. czajki, rycyka, kulika wielkiego, bataliona, łęczaka, krwawodzioba, kwokacza, kszyka czy szczudłaka, kaczek: świstuna, rożeńca, cyranki, czernicy, gęsi: gęsi białoczelnej) oraz stan ochrony płazów występujących w obszarze - szczególnie kumaka nizinnego (a także rzekotki, żaby moczarowej, trawnej, ropuchy szarej, zielonej, grzebiuszki ziemnej, traszki grzebieniastej i zwyczajnej).
Zgodnie z Czerwoną listą ptaków Polski jedną z najbardziej zagrożonych grup ptaków są ptaki siewkowe, gdzie aż 70% gatunków wymaga szczególnej ochrony! Najbardziej zagrożone są ptaki siewkowe związane z podmokłymi łąkami i mokradłami, tj. rycyk, krwawodziób, kulik wielki, ale też czajka. W skutek niekorzystnych zmian w ich siedlisku lęgowym liczebność ich populacji w ostatnich dziesięcioleciach drastycznie spadła. Dlatego, jeżeli chcemy uratować te gatunki przed wyginięciem z terenu naszego kraju, czy Europy musimy wdrażać ambitne, długofalowe projekty odtwarzania ich siedlisk. Działania wspierane przez ING Polska są ważnym krokiem w stronę właściwej ochrony ptaków siewkowych obszaru N2000 Błota Rakutowskie. Ale to jeden z wielu kroków, które musimy zrobić, by uchronić te gatunki od całkowitej zagłady! – podsumowuje Przemysław Doboszewski z TP Alauda |
Jakie działania będą podejmowane na terenie Natura 2000 Błota Rakutowskie?
W ramach projektu Fundacja WWF Polska wraz z partnerami planuje objąć ochroną czynną minimum 60 ha łąk. Na czym będzie polegać ochrona czynna? To m.in. przywracanie otwartego krajobrazu łąk poprzez wykaszanie szuwarów, usuwanie krzewów i nasadzonych drzew, a także ekstensywne użytkowanie łąk zgodne z wymogami ptaków siewkowych i wypas koników polskich w celu utrzymania i kształtowania ptasich siedlisk.
Ważnym działaniem jest także budowa ogrodzenia antydrapieżniczego w celu ochrony lęgów ptaków siewkowych. Ochrona czynna będzie też polegała na zakładaniu koszy nagniazdowych (czajka) oraz grodzenia gniazd (rycyka, krwawodzioba oraz kulika wielkiego w przypadku stwierdzenia gniazdowania) płotkami elektrycznymi. Realizowane będą koszenia pod ogrodzeniem antydrapieżniczym dla utrzymania jego efektywności. Prowadzony będzie też monitoring przyrodniczy (ptaków lęgowych, migrujących, sukcesu lęgowego i gniazdowego ptaków siewkowych, bazy pokarmowej ptaków siewkowych) oraz efektów prowadzonych działań. Projekt będzie prowadzony w oparciu o Taksonomię UE i techniczne kryteria kwalifikacji dla celu bioróżnorodność. W roli niezależnej jednostki certyfikującej występuje UNEP/GRID-Warszawa.
Przyrodę trzeba chronić z ludźmi i dla ludzi – dlatego wsparcie biznesu jest niezbędne
Fundusze na ochronę przyrody są często limitowane, nie zawsze jest dla nich miejsce na szczycie listy priorytetów. Dlatego Fundacje takie jak WWF Polska bazują nie tylko na wsparciu indywidualnych darczyńców czy instytucji publicznych, ale także potrzebują współpracować z biznesem, który coraz częściej widzi potrzebę wsparcia NGOsów w celu ochrony środowiska.
Wierzymy, że ochrona i odbudowa przyrody powinna być powszechnym obowiązkiem nas wszystkich i cieszymy się, że biznes też zaczyna to rozumieć i brać na siebie taką odpowiedzialność. Mamy nadzieję, że ten wspólny projekt będzie świetnym przykładem i motywacją dla innych firm do angażowania się w ochronę różnorodności biologicznej. W tej współpracy pionierskie jest nie tylko zaangażowanie finansowe ING Banku Śląskiego w projekt przyrodniczy. Pionierska jest także nasza współpraca przy wypracowaniu wskaźników i mierników rezultatów przyrodniczych zgodnych z unijną dyrektywą o raportowaniu niefinansowym, które mogą być wykorzystywane w kolejnych, podobnych współpracach firm z NGO – dodaje Mirosław Proppé, Prezes Fundacji WWF Polska. |
https://biznes.newseria.pl/news/mokradla-z-kluczowa,p1255658994
kontakt dla mediów
Agnieszka Veljković
aveljkovic@wwf.pl
tel: +48 691 690 601
Marta Smoręda
msmoreda@wwf.pl
tel: +48 691 800 658
informacje o firmie
WWF jest niezależną organizacją ochrony środowiska wspieraną przez ponad 35 milionów ludzi, której globalna sieć jest aktywna w niemal 100 krajach. Naszą misją jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego naszej planety i kształtowanie przyszłości, w której ludzie będą żyli w harmonii z przyrodą poprzez ochronę światowej różnorodności biologicznej, zrównoważone wykorzystanie zasobów odnawialnych oraz ograniczenie zanieczyszczenia i marnotrawstwa. Na stronie media.wwf.pl znajdziesz najnowsze informacje i materiały dla mediów.
kontakt dla mediów
Agnieszka Veljković
aveljkovic@wwf.pl
tel: +48 691 690 601
Marta Smoręda
msmoreda@wwf.pl
tel: +48 691 800 658
informacje o firmie
WWF jest niezależną organizacją ochrony środowiska wspieraną przez ponad 35 milionów ludzi, której globalna sieć jest aktywna w niemal 100 krajach. Naszą misją jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego naszej planety i kształtowanie przyszłości, w której ludzie będą żyli w harmonii z przyrodą poprzez ochronę światowej różnorodności biologicznej, zrównoważone wykorzystanie zasobów odnawialnych oraz ograniczenie zanieczyszczenia i marnotrawstwa. Na stronie media.wwf.pl znajdziesz najnowsze informacje i materiały dla mediów.