wydarzenia kultura/sztuka/rozrywka

Warszawskie święto sztuki. Zbliża się przyznanie Nagrody Fundacji Sztuki Polskiej ING.

24.09.2024 | ING BANK ŚLĄSKI S.A.

Już 28 września dowiemy się, kto z biorących udział w Warsaw Gallery Weekend, zostanie laureatem lub laureatką Nagrody Fundacji Sztuki Polskiej ING. Nagrodę przyzna międzynarodowe jury po raz ósmy, wyróżniając osoby artystyczne pracujące w Polsce, których twórczość odznacza się aktualnością podejmowanych tematów i ciekawym spojrzeniem na sztukę współczesną. W tym roku współpraca Fundacji z WGW rozszerza się o nowy program wydarzeń performatywnych i edukacyjnych.

Warszawskie święto sztuki

Warsaw Gallery Weekend (WGW) to największy w Polsce festiwal sztuki współczesnej organizowany przez prywatne galerie. Od ośmiu lat Fundacja Sztuki Polskiej ING wspiera tę inicjatywę i przyznaje Nagrodę Fundacji Sztuki Polskiej ING w dwóch kategoriach. Prace laureatów i laureatek Nagrody Głównej trafią do kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING, stając się częścią, budowanej od dwudziestu czterech lat, korporacyjnej kolekcji sztuki współczesnej. Natomiast Nagroda Specjalna to wyróżnienie w postaci nagrody finansowej za niekomercyjne działania i aktywności artystów i artystek czy nietradycyjne inicjatywy galeryjne.

W celu wyłonienia laureatów i laureatek, co roku Fundacja powołuje międzynarodowe jury, które odwiedza wystawy prezentowane podczas WGW. Jury ma zawsze stały skład i tworzy je: osoba ekspercka reprezentująca polską instytucję publiczną, kurator zagraniczny zaproszony do poznania polskiej sceny artystycznej, prywatny kolekcjoner oraz dwie osoby z Fundacji Sztuki Polskiej ING. W tym roku będą to – kuratorka Christina Lehnert z Kunsthalle w Baden-Baden, reprezentantka Zachęty, p.o. dyrektorki Justyna Szylman, kolekcjoner Marcin Studniarek oraz przedstawicielki Fundacji Joanna Waśko i Anna Golka.  

Ze względu na profil kolekcji oraz cele statutowe Fundacji Sztuki Polskiej ING nagrody przyznawane są osobom artystycznym z Polski, lub dłużej ją zamieszkujące, których realizacje powstały po 1990 roku.

Laureatów i laureatki tegorocznej Nagrody Fundacji Sztuki Polskiej ING poznamy w sobotę 28 września. Ogłoszenie wyników na Facebooku i Instagramie Fundacji Sztuki Polskiej ING i Warsaw Gallery Weekend.

Performans, intermedia i edukacja. Program Wydarzeń Fundacji Sztuki Polskiej ING

W tym roku Fundacja zainicjowała nowy program, aby wesprzeć działania osób artystycznych pracujących z performansem, a także działania edukacyjne wokół sztuki współczesnej. Program Wydarzeń Fundacji Sztuki Polskiej ING jest skierowany do galerii biorących udział w tegorocznej edycji Warsaw Gallery Weekend i poszerzy warszawską ofertę kulturalną.

Zależało nam na wsparciu artystów i artystek, których sztuka ze względu na swój efemeryczny charakter często stanowi wyzwanie dla komercyjnej galerii - mówi Kacper Szalecki z Fundacji Sztuki Polskiej ING.

Wydarzenia edukacyjne w instytucjach i muzeach, są już standardem. Nową inicjatywą Fundacji chcemy wspierać ich rozwój również w prywatnych galeriach - dodaje Joanna Waśko z Fundacji Sztuki Polskiej ING.

W konkursie jury złożone z przedstawicieli Fundacji (Kacper Szalecki, Joanna Waśko) i WGW (Marta Kołakowska, Joanna Witek-Lipka) wyłoniło trzynaście inicjatyw, które zostaną zrealizowane w październiku i listopadzie warszawskich galeriach i instytucjach.

W programie galerii Monopol zobaczymy pierwsze wspólne działanie Zbigniewa Warpechowskiego i Oskara Dawickiego - ikon polskiej sztuki performans. W Galerii Propaganda, Janusz Bałdyga pokaże „Proste czynności” i dokumentacje wcześniej niepokazywanych archiwalnych performansów. Nie zabranie również współczesnej choreografii. W galerii Piktogram obejrzymy „Perfect” szwajcarskiej artystki Alexandry Bachzetsis, z kolei w Guni Nowik Gallery inspirowany mazurkiem „Huk” Pawła Sakowicza. Usłyszymy także głosy feministycznie i queerowo zaangażowanych osób performujących. W Biurze Wystaw, w formie pokazu mody, prace dotyczące przemocy wobec kobiet pokaże Tasha Katsuba, natomiast w galerii BWA Warszawa Małgorzata Mycek sięgając po estetykę punkowego koncertu, opowie o bolączkach osób transpłciowych.

Pojawią się również działania, poddające w wątpliwość prezentowaną w galeriach sztukę i ich wartość. Do uczestniczenia w Akademii Sztuki Niszczenia w galerii Fundacji Archeologii Fotografii zaprosi Maciej Tomaszewski. Odwiedzając wystawę w La Guern będziemy mogli również spotkać stworzonego przez Przemysława Jasielskiego kuratora-robota, który za pomocą sztucznego zmysłu estetycznego oceni pokazywaną sztukę.

Odbędą się także warsztaty z artystami, wykłady i dyskusje. Pełen program wydarzeń towarzyszących na stronie Fundacji Sztuki Polskiej ING.

Siedem lat Nagrody

Wrzesień to okazja, aby prześledzić historię Nagrody Fundacji Sztuki Polskiej ING. Z tej okazji Fundacja zmieniła aranżacje prac w swojej siedzibie, tak, aby pokazać sztukę nagrodzoną w ostatnich siedmiu latach. Prace laureatów i laureatek można oglądać w siedzibie Fundacji oraz w witrynie Banku ING na dworcu Warszawa Centralna i w Galerii Podgląd w budynku Plac Unii, od strony ul Waryńskiego.

Przestrzeń siedziby Fundacji Sztuki Polskiej ING jest dostępna dla odwiedzających od poniedziałku do piątku, w godzinach 9:00-17:00. Znajduje się na 1 piętrze w budynku Plac Unii przy ul. Puławskiej 2.

O Fundacji Sztuki Polskiej ING

Fundacja Sztuki Polskiej ING od 2000 roku buduje kolekcję, gromadząc prace powstałe po 1990 roku autorstwa polskich żyjących artystów i artystek. Obecnie zbiór Fundacji obejmuje ponad 300 obiektów – obrazów, fotografii, rysunków, wideo, rzeźb i instalacji – autorstwa zarówno już uznanych artystów, jak i twórców młodszej generacji.

Rozwój kolekcji i jej działalność są finansowane z corocznych darowizn spółek Grupy ING w Polsce i wpisują się w światowy program mecenatu sztuki, który odgrywa istotną rolę w tworzeniu kultury organizacji ING.

Ogłoszenie Nagrody Fundacji Sztuki Polskiej ING

28 września, 21:00; online Facebook i Instagram Fundacji Sztuki Polskiej ING i Warsaw Gallery Weekend.

Pełna lista nagrodzonych prac:

Nagroda Fundacji x Warsaw Gallery Weekend - Działalność - Wydarzenia - Fundacja Sztuki Polskiej ING (ingart.pl)

Wydarzenia Fundacji Sztuki Polskiej ING. Program performatywno-edukacyjny towarzyszący Warsaw Gallery Weekend
https://ingart.pl/pl/dzialalnosc/news/wydarzenia_fundacji_2024

Link do materiałów prasowych

https://drive.google.com/drive/folders/19TjluFO91U6PRZfnZUvJWhrZ1bRI1h4n?usp=sharing

 

*W tle fragment pracy „Rozpuszczanie” Marty Niedbał i Pawła Olszczyńskiego, 2023, z kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING.

kontakt dla mediów
Fundacja Sztuki Polskiej ING
Kacper Szalecki

kacper.szalecki@ingart.pl

tel: 508 4514 422

informacje o firmie
kontakt dla mediów
Fundacja Sztuki Polskiej ING
Kacper Szalecki

kacper.szalecki@ingart.pl

tel: 508 4514 422

informacje o firmie