ING wspiera bioróżnorodność Błot Rakutowskich
ING przekazał darowiznę 1,5 mln zł na rzecz Fundacji WWF Polska, która zostanie przeznaczona na działania związane z ochroną i odbudową siedlisk rzadkich polskich ptaków na przyrodniczo cennym terenie Natura 2000 Błota Rakutowskie. Celem tego projektu jest podniesienie świadomości na temat środowiskowej roli mokradeł.
Wspólne działania z NGO to dla ING ważny element szeroko pojętej współpracy z otoczeniem, zarówno na polu edukacji, jak i budowania najlepszych praktyk rynkowych. Bezpośrednim efektem projektu będą prace związane z ochroną i odbudową siedlisk czajki, rycyka, kulika wielkiego i krwawodzioba.
Projekt będzie realizowany przez Fundację WWF Polska oraz partnera lokalnego (Towarzystwo Przyrodnicze ALAUDA) w oparciu o Taksonomię UE i techniczne kryteria kwalifikacji dla celu bioróżnorodność. W roli niezależnej jednostki certyfikującej występuje UNEP/GRID-Warszawa.
Bioróżnorodność powinna być ważna dla nas wszystkich – daje nam czyste powietrze, dobrej jakości wodę, żyzną glebę, zapewnia zapylanie upraw, pomaga ograniczać zmianę klimatu. W kontekście usług ekosystemowych mokradła mają szczególną wartość – to naturalne siedliska wielu gatunków oraz efektywne magazyny dwutlenku węgla. Mamy nadzieję, że nasze zaangażowanie w projekt Błota Rakutowskie realizowany dzięki współpracy ekspertów NGO utoruje drogę dla kolejnych podobnych projektów – powiedział Brunon Bartkiewicz, Prezes Zarządu ING Banku Śląskiego.
W naszej współpracy pionierskie jest nie tylko inwestowanie przez ING w projekt przyrodniczy. Pionierska jest także nasza współpraca przy wypracowaniu wskaźników i mierników rezultatów przyrodniczych zgodnych z unijną dyrektywą o raportowaniu niefinansowym, które mogą być wykorzystywane w kolejnych, podobnych współpracach firm z NGO. Niezależnym audytorem naszych działań w tym zakresie jest UNEP-GRID – dodaje Mirosław Proppé, Prezes Fundacji WWF Polska.
Pionierski charakter tego niezwykle ważnego, unikalnego projektu sprawia, że ciąży na nas szczególna odpowiedzialność. Z jednej strony analiza wartości przyrodniczych powiązana ze szczegółowym monitoringiem prowadzonych działań i rezultatów, a z drugiej ocena projektu z punktu widzenia wymogów taksonomicznych. Wierzę, że efekt tej wyjątkowej współpracy pokaże konkretne korzyści przyrodnicze, ale również zachęci inne firmy do angażowania się w kolejne projekty mające na celu ochronę i poprawę kondycji ekosystemów – powiedziała Maria Andrzejewska, Dyrektor Generalna Centrum UNEP/GRID-Warszawa.
Taksonomia UE dla bioróżnorodności
Taksonomia UE czyli rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje określa, jakie działania i projekty przyczyniają się do realizacji przynajmniej jednego z sześciu celów środowiskowych. Próg kwalifikacji określany jest dla danego celu i konkretnej działalności – np. w przypadku celów klimatycznych są to między innymi konkretne wskaźniki dotyczące emisji. Dla bioróżnorodności Komisja Europejska stosuje podejście eksperckie (techniczne kryteria kwalifikacji dla tego celu zostały przedstawione tutaj). W przypadku ochrony i odbudowy siedlisk projekt przygotowany zgodnie Taksonomią UE powinien obejmować opis wstępny obszaru objętego działaniami wraz z oceną stanu gatunków wskaźnikowych oraz plan działań, prowadzących do utrzymania lub odtworzenia danego ekosystemu. Przedmiotowa dokumentacja przygotowana przez podmiot realizujący projekt podlega weryfikacji przez niezależną jednostkę certyfikującą, która odpowiada także za monitoring działań realizowanych w ramach projektu. Techniczne kryteria kwalifikacji określają także wymagania dot. zapewnienia trwałości efektów projektu. Aby projekt był w pełni taksonomiczny musi spełniać także kryterium „nie czyń poważnych szkód” względem każdego z pozostałych celów (tzw. DNSH, ang. Do No Significant Harm) oraz zapewniać spełnienie Minimalnych Gwarancji (ang. Minimum Safeguards) w całym łańcuchu wartości.
Społeczeństwo przechodzi na gospodarkę niskoemisyjną. Robią to nasi klienci, robimy to również w ING. Finansujemy wiele zrównoważonych działań, ale wciąż więcej tych, które takie nie są. Sprawdź, jak sobie radzimy - wejdź na esg.ing.pl.
zdjęcia: Fundacja WWF Polska
kontakt dla mediów
Magdalena Klejment
magdalena.klejment@ing.pl
tel: +48 885-410-948
informacje o firmie
kontakt dla mediów
Magdalena Klejment
magdalena.klejment@ing.pl
tel: +48 885-410-948