turystyka/wypoczynek ekonomia/biznes/finanse

O tych wydatkach pamiętaj, zanim wyjedziesz na wakacje za granicę

08.07.2024 | Intrum

Lato w pełni - a co za tym idzie, również i sezon wakacyjny. Według raportu „Wakacyjny Portfel Polaków” w obecnym roku 24% z nas chce spędzić urlop za granicą. Co więcej, aż 54% chce wydać podczas wyjazdu więcej pieniędzy niż w ubiegłym roku! Ile dokładnie? 32% badanych powiedziało, że ich wakacyjny budżet wynosi od 2,5 tys. do 5 tys. zł, a 23% na ten cel przeznaczy od 5 tys. do 10 tys. zł[1]. Planując budżet musimy jednak wiedzieć, że wydatki na jedzenie, nocleg czy pamiątki to nie wszystko. Wyjeżdżając za granicę należy pamiętać też o bardziej prozaicznych rzeczach, jak np. ubezpieczenie czy zapoznanie się z przepisami obowiązującymi w danym państwie, ponieważ mandat za złamanie prawa, w zależności od docelowej destynacji może słono kosztować, a nawet wpędzić w finansowe tarapaty.

Typowe wydatki za granicą

Spędzając urlop za granicą, należy liczyć się z wydatkami, które poniesiemy niezależnie od naszego miejsca docelowego. Są to oczywiście noclegi, transport oraz jedzenie.

- Podczas planowania podróży warto poszukać informacji, ile te trzy aspekty będą nas kosztować. Według danych Eurostatu ceny w Polsce stanowią jedynie 63,5% średniej unijnej. Jesteśmy 9. najtańszym państwem Europy[2]. Wobec tego w wielu miejscach, do których będziemy chcieli się udać, ceny będą wyższe, niż te do których przywykliśmy. Sprawdzając przeciętne wydatki w kraju, do którego podróżujemy, unikniemy przykrej niespodzianki - mówi Anna Hyżyk, ekspertka Intrum.

W przypadku jedzenia, nawet tanie do tej pory kierunki, mogą Polaków negatywnie zaskoczyć. Cena gałki lodów w popularnej Chorwacji to koszt nawet 3 euro (około 13 zł), a obiadu 15-17 euro (65-73 zł)[3]. Jedzenie na mieście może być więc wyzwaniem dla naszego portfela.

Podobnie sytuacja ma się z benzyną. Średnia cena za paliwo w Polsce wynosi 6,46 zł/l. Tymczasem w Hiszpanii 7,12 zł/l, a we Włoszech nawet 8,33 zł/l[4]. Kiedy więc chcemy poruszać się autem podczas wakacji, warto podczas planowania budżetu sprawdzić ceny paliwa w docelowym kraju, tak by nie zabrakło nam środków na ten cel.

Nieoczywiste koszty urlopu poza Polską

Wakacje za granicą wiążą się z nieoczywistymi wydatkami, czyli takimi, które łatwo można przeoczyć. W rezultacie mogą nas czekać spore kwoty do uregulowania, których się nie spodziewaliśmy.

O co więc należy zadbać przed wyjazdem?

  • W przypadku podróży samolotem koniecznie należy sprawdzić, czy wymiary naszego bagażu i jego waga mieszczą się w limicie. Jeśli nie - będziemy musieli zapłacić za nadbagaż. Opłaty te mogą być znaczne W przypadku popularnego w Polsce przewoźnika zapłacimy 11 euro za każdy dodatkowy kilogram[5]. Dlatego lepiej zweryfikować wcześniej czy mieścimy się w limicie i jeśli nie, wykupić większy bagaż online.
  • Nie zapomnijmy również odprawić się online przed naszym lotem. Jeśli będziemy chcieli zrobić to na lotnisku, musimy liczyć się z dodatkową opłatą, która może wynieść nawet 55 euro (264 zł)[6]! Najlepiej ustawić sobie w telefonie przypomnienie na około 24 godziny przed lotem. Dzięki temu nie zapomnimy o darmowej odprawie online.
  • Jadąc za granicę, koniecznie należy sprawdzić opłaty za używanie sieci komórkowej. Przyzwyczajeni do tego, że nie musimy dbać o ten aspekt w UE, możemy zapomnieć o sprawdzeniu tego przed wyjazdem. W konsekwencji spotkamy się z ogromnymi kosztami za korzystanie z telefonu. Zobaczmy, czy nasz operator oferuje korzystne pakiety za korzystanie z sieci w danym państwie. Jeśli nie, warto skorzystać z karty eSIM. Dzięki niej używamy lokalnej sieci, co pozwala nam ograniczyć wydatki na telefon.
  • Gdy w naszą podróż wybieramy się samochodem, musimy pamiętać o wykupieniu winiety. Jest to opłata drogowa wymagana w wielu krajach Europy dla pojazdów korzystających z autostrad i innych dróg szybkiego ruchu. Jeśli zostaniemy złapani na korzystaniu z dróg płatnych bez ważnej winiety, grożą nam mandaty. Wysokość kary zależy od kraju, w którym zostaniemy zatrzymani. Na przykład w Austrii może to być kwota od 120 do 300 euro, co stanowi niemały wydatek.
  • Polskie prawo jazdy obowiązuje w większości krajów Europy. Są jednak miejsca, w których konieczne jest posiadanie międzynarodowego prawa jazdy. Jego wyrobienie kosztuje jedynie 35 zł[7]. Jest to bardzo mała kwota w porównaniu do tego, ile zapłacimy, kiedy zostaniemy złapani z nieważnym dokumentem.
  • Polski paszport umożliwia obywatelom wjazd do wielu krajów bez żadnych przeszkód. Według The Henley Passport Index jest on na 6 miejscu najsilniejszych paszportów na świecie[8]. Mimo to w wielu państwach konieczne jest posiadanie wizy. Dlatego przed podróżą należy sprawdzić, czy musimy ubiegać się o pozwolenie na wjazd i jakie obowiązują za to opłaty. Są kraje, gdzie wizę dostaniemy na lotnisku - będziemy musieli jednak za nią zapłacić, np. w Indonezji będzie nas to kosztować około 125 zł. Aby więc nie być zdziwionym po przylocie dopilnujmy, by nasza wiedza o regulacjach w danym kraju była aktualna.
  • W przypadku choroby lub wypadku, wyjazd bez wykupionego ubezpieczenia zdrowotnego może nas kosztować nawet i dziesiątki tysięcy złotych. Dlatego warto zainwestować w ubezpieczenie podróżne. Zwykle jego ceny zamykają się w okolicy kilku złotych dziennie. W przypadku urlopu w Unii warto zaopatrzyć się też w kartę EKUZ, która nic nas nie kosztuje, a sprawia, że za leczenie w krajach UE zapłacimy tak, jak obywatele danego państwa.

Poświęć czas na przygotowania

- W wakacyjnym szale przygotowań i ekscytacji możemy zapomnieć o nieoczywistych wydatkach. Z tego też powodu przed podróżą warto poszukać informacji o opłatach, jakie czekają Polaka w danym kraju. Czas poświęcony na to działanie zwróci się z nawiązką. Unikniemy bowiem kar i innych opłat, które mogą kosztować nas nawet i dziesiątki tysięcy złotych – podsumowuje Anna Hyżyk, ekspertka Intrum.

 

[1] Związek Banków Polskich, ​​Wakacyjny Portfel Polaków 2024.

[2] Eurostat, Comparative price levels of consumer goods and services.

[3] Taniewakacje.pl, Chorwacja ceny 2024, https://taniewakacje.eu/ceny-w-chorwacji-2022-sprawdz-ile-kosztuja-wakacje-w-chorwacji/.

[4] E-petrol, Notowania i raporty cenowe, https://www.e-petrol.pl/notowania.

[5] Ryanair, Tabela opłat, https://www.ryanair.com/pl/pl/Przydatne-informacje/centrum-pomocy/oplaty.

[6] Tamże.

[7] GOV, Uzyskaj międzynarodowe prawo jazdy, https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-miedzynarodowe-prawo-jazdy.

[8] The Henley Passport Index, https://www.henleyglobal.com/passport-index/ranking.

kontakt dla mediów
Katarzyna Bil
Senior Account Executive, Lightscape sp. z o.o.
Katarzyna Bil

k.bil@lightscape.pl

tel: +48 731 439 999

tel: +48 731 439 999

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Katarzyna Bil
Senior Account Executive, Lightscape sp. z o.o.
Katarzyna Bil

k.bil@lightscape.pl

tel: +48 731 439 999

tel: +48 731 439 999

informacje o firmie