wydarzenia sport

Rusza Enea Plaża Wolności Poznań 2024

19.06.2024 | Enea

Po turniejach dziecięcych Enea Cup Poznań 2024 nadszedł czas na seniorskie Eliminacje Mistrzostw Polski w siatkówce plażowej. Już od piątku (21 czerwca) przez cały weekend nad Jeziorem Rusałka kibice podziwiać będą dziewięćdziesiąt najlepszych drużyn z całej Polski, a także gości zza granicy. Wstęp na trybuny jest bezpłatny. Sponsorem tytularnym tegorocznego turnieju została Enea.

Finał wojewódzki w mini siatkówce oraz półfinał mistrzostw Polski młodziczek – rozgrywane w ramach Enea Cup Poznań 2024 – zainaugurowały Enea Plażę Wolności Poznań 2024. Po rozgrywkach młodzieżowych nadszedł czas na turniej seniorski – i to od razu najwyższej, trzygwiazdkowej rangi nadawanej przez Polski Związek Piłki Siatkowej. Kibice będą mieli okazję podziwiać zawodników z Libanu, Szwecji, Czech, Litwy, Ukrainy i oczywiście z Polski. Łącznie w Eliminacjach Mistrzostw Polski w siatkówce plażowej nad Jeziorem Rusałka zaprezentują się 92 zespoły. Od piątku do niedzieli mieszkańcy Wielkopolski będą mogli spotkać najlepszych z nich.

Rozwój dzieci i młodzieży jest dla Enei niezmiernie ważny.  Cieszymy się widząc jak młodzi adepci siatkówki pokonują kolejne kategorie wiekowe od młodzika aż do rangi mistrzostw Polski. Bardzo nam zależy, żeby wpierać ich na tej sportowej drodze – powiedział Marcin Wenzel, p.o. dyrektora Departamentu Sponsoringu, Promocji i Zarządzania Marką w Enei.

Enea, w ramach turnieju Enea Cup, organizuje dla prawie trzystu zawodników i zawodniczek w wieku szkolnym z województwa wielkopolskiego Ogólnopolskie Mistrzostwa w Minisiatkówce Plażowej o Puchar KINDER Joy of moving. Enea wspiera także organizację turnieju młodzieżowego w siatkówce plażowej dziewczynek w kategorii MŁODZIKA dla sześćdziesięciu zawodniczek w wieku szkolnym.

Dziękuję serdecznie partnerom naszej imprezy – zwłaszcza firmie Enea, Miastu Poznań, Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Wielkopolskiego i Polskiemu Związkowi Piłki Siatkowej. To dzięki nim wstęp na trybuny jest bezpłatny – powiedział Damian Lisiecki, organizator imprezy. – Przed nami prawdziwe święto siatkówki plażowej, zapraszam serdecznie nad Jezioro Rusałka – dodaje Lisiecki, czterokrotny mistrz Polski w tej dyscyplinie sportu.

Do turnieju żeńskiego zgłosiło się 38 drużyn, najwyżej rozstawione są Aleksandra Zdon i Justyna Łukaszewska. Ola w duecie z Izabelą Błasiak wygrała ubiegłoroczną odsłonę imprezy. Iza również jest jedną z faworytek do wygrania imprezy. Tym razem zagra z trzykrotną medalistką mistrzostw Polski – Dorotą Strąg. Turniejową dwójką są Julia Gierczyńska i Aneta Kaczmarek. Mieszkające w Poznaniu i Warszawie siatkarki są w wysokiej formie – w miniony weekend zwyciężyły w Grand Prix w Kozienicach. Na wsparcie lokalnych kibiców liczyć mogą także zawodniczki, które rozpoczęły obecny sezon od turnieju Chwiałka Volley w Poznaniu – Karina Jakuć i Izabela Zackiewicz (1 miejsce), Justyna Czupryniak i Weronika Antczak (2 miejsce) oraz Agnieszka Adamek i Aleksandra Gromadowska (4 miejsce).

Bardzo lubimy grać w Poznaniu, jest tutaj fantastyczny klimat do uprawiania siatkówki plażowej – powiedziała Agnieszka Adamek, która w ubiegłym sezonie wraz z klubem Lewski Sofia zdobyła brązowy medal bułgarskiej ekstraklasy.

Patrząc na listę zgłoszonych zespołów rywalizacja stać będzie na najwyższym poziomie, dlatego liczymy na wsparcie kibiców – dodaje Aleksandra Gromadowska, która w poprzednim sezonie reprezentowała barwy #Volley Wrocław.  

W kategorii męskiej kibice będą mieli możliwość podziwiania 54 zespołów. Najwyżej rozstawieni w rankingu PZPS są Piotr Janiak i Jędrzej Brożyniak. Pierwszy z nich – oprócz sukcesów zawodniczych, może pochwalić się także trenerskimi – reprezentacja Polski osób z niepełnosprawnościami pod jego wodzą to świeżo upieczeni mistrzowie świata. Jego partner w miniony weekend zdobył złoty medal w strażackich mistrzostwach Polski. Zawodnicy wielokrotnie z powodzeniem występowali w turniejach rangi międzynarodowej. Wśród faworytów wymienić należy także Tomasza Jaroszczaka i Jarosława Lecha.

Siatkówka plażowa to całe moje życie. Oprócz grania w turniejach, wraz z Julią Gierczyńską i Jakubem Matyką prowadzimy Beach Volleyball Academy w Poznaniu. Organizujemy treningi i obozy dla osób, które chcą polepszać swoje umiejętności – opowiada Tomasz Jaroszczak, pochodzący ze stolicy Wielkopolski zawodnik.

W poprzednim sezonie w Poznaniu stanęliśmy na drugim stopniu podium. Tegoroczna odsłona Enea Plaży Wolności zapowiada się jeszcze trudniej niż poprzednia – przyjeżdżamy z zamiarem walki o jak najwyższą lokatę – dodaje Jarosław Lech, mistrz Polski z 2012 roku.

O kolejne rankingowe punkty powalczą także Igor Ciemachowski i Piotr Groszek. Siatkarze ci mieszkają w Gdyni i w Rzeszowie, a Poznań jest ich bazą treningową, którą odwiedzają kilka razy w sezonie. Dwa tygodnie temu triumfowali w Plaży Open w Białymstoku, do Poznania przyjadą z apetytami na podium.  

Komplet informacji o wydarzeniu, w tym szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronie www.plazawolnosci.pl.

Harmonogram imprezy:

21.06 kwalifikacje

22.06 turniej główny

23.06 mecze finałowe

kontakt dla mediów
Berenika Ratajczak
Rzeczniczka prasowa, Biuro Prasowe Grupy Enea
Berenika Ratajczak

berenika.ratajczak@enea.pl

tel: +48 61 884 54 13

tel: +48 727 561 213

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Berenika Ratajczak
Rzeczniczka prasowa, Biuro Prasowe Grupy Enea
Berenika Ratajczak

berenika.ratajczak@enea.pl

tel: +48 61 884 54 13

tel: +48 727 561 213

informacje o firmie