styl życia turystyka/wypoczynek ekonomia/biznes/finanse

Czy Polaków stać na wakacje? Co drugi z nas może zrezygnować z wyjazdu na urlop

05.06.2024 | Intrum

Statystyczny Polak pracuje około 40 godzin tygodniowo, przez większą część roku. Wypoczynek jest więc kluczowy, byśmy mogli odzyskać siły i zrelaksować się psychicznie. Okazuje się jednak, że według raportu Intrum ECPR 2023[1], aż 53% Polaków nie jest pewnych, czy będzie ich stać na wybranie się w podróż. Czy oznacza to, że w tym roku urlop spędzimy w domach?

Czy Polaków stać na wakacje?

Od wielu lat obserwujemy stałe podwyższanie średniego wynagrodzenia. Według danych GUS w marcu 2024 roku wyniosło ono 8408,79 zł brutto, co stanowiło wzrost o 12% w porównaniu z poprzednim rokiem[2].

- W teorii powinno to oznaczać, że Polacy są coraz to bogatsi. Niestety, tak samo jak rosną zarobki, zwiększają się również koszty życia. To sprawia, że w portfelach pozostaje tyle samo lub nawet mniej pieniędzy. Zaledwie 46% osób jest w stanie odłożyć część zarobków na nagłe wydatki lub realizację swoich celów, takich jak wakacje[3]. Potwierdza to również raport Intrum ECPR 2023. Zgodnie z nim 53% badanych deklaruje, że może być zmuszonych zrezygnować z kosztownych wyjazdów[4] - mówi Agnieszka Siemieniuk, ekspertka Intrum.

Jakie wydatki czekają nas na wakacjach?

Popularnym środkiem transportu jest samochód. Jednak, aby dojechać nim na urlop potrzebne jest paliwo. Zgodnie z notowaniami portalu e-petrol średnia cena benzyny 95 w maju tego roku w Polsce wynosiła 6,62 zł za litr[5]. Tymczasem według Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego zaledwie trzy lata temu cena paliwa wynosiła 5,44 zł za litr[6]. Jadąc na urlop za granicę, musimy pamiętać również o cenach w innych krajach. W Niemczech za litr benzyny zapłacimy średnio 7,71 zł, w Hiszpanii 7,20 zł, a we Włoszech nawet ponad 8 zł[7]. Do tego dochodzą też koszty opłat drogowych, takich jak przejazd autostradą czy zakup winiet. Wzrost cen wpływa także na koszty biletów autobusowych i lotniczych. Oznacza to, że i ten typ dojazdu do miejsca wypoczynku może stanowić finansowe wyzwanie.

- Nocleg również nie jest tani. Według analizy przygotowanej przez jeden z banków, średnia cena w miesiącach wakacyjnych dla dwóch osób w 2023 roku w Sopocie wyniosła 500 złotych za noc[8]. Tygodniowy pobyt to więc koszt blisko 3500 zł za samo zakwaterowanie. Często jest to kwota przekraczająca możliwości finansowe przeciętnej osoby – wylicza Agnieszka Siemieniuk, ekspertka Intrum.

Podobnie sytuacja ma się podczas urlopu za granicą. Potwierdzają to dane z Revolut Travel Report. W roku 2020 Polacy wydawali w innych krajach średnio 1650 zł. W 2023 roku kwota ta wzrosła do 2380 zł[9]. Biorąc pod uwagę rosnące ceny, w tym sezonie możemy spodziewać się kolejnych podwyżek wydatków.

Jak oszczędnie podróżować?

Mimo rosnących cen Polacy chcą oszczędzać. Potwierdzają to dane z raportu „Plany finansowe Polaków na 2024 r.” zrealizowanego dla BIG InfoMonitor. Według nich 40% badanych planuje odkładać pieniądze[10]. Czy chęć oszczędzania oraz rosnące koszty podróży oznaczają więc, że w tym roku Polacy nie wybiorą się na urlop? Niekoniecznie. Podróże owszem mogą pochłonąć dużo środków finansowych. Są jednak sposoby, by odpoczywać nie wydając na to fortuny.

  1. Wybierz się na urlop poza sezonem wakacyjnym - czyli lipcem i sierpniem. W tych miesiącach jest największy ruch, a co za tym idzie najwyższe ceny. W maju, czerwcu, a także wrześniu i październiku pogoda w Europie jest zadawalająca, a ceny dużo niższe. W przypadku Bułgarii, Albanii czy Turcji za tygodniowy pobyt ze śniadaniami i obiadokolacjami zapłacimy nawet mniej niż 1500 złotych[11].

  2. Jeśli jednak musisz wybrać się w podróż w lipcu lub sierpniu - postaw na tańsze kierunki. Zgodnie z danymi Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata średnia cena wycieczki all inclusive w sierpniu 2024 w Portugalii, Włoszech i Hiszpanii kosztowała ponad 6 tys. złotych. Tymczasem Egipt, Albania, Bułgaria i Tunezja to koszt poniżej 3 tys. złotych[12], a wypoczynek może być równie udany.

  3. Wyjazdy zorganizowane kosztują więcej niż te, które zaplanujesz samodzielnie. Wypróbuj więc tę opcję na tanie wakacje. Przed wyjazdem zajrzyj do swojego portfela i zastanów się, jak dużo możesz wydać. Następnie zabierz w podróż odliczoną kwotę, którą chcesz przeznaczyć na wydatki i nie przekraczaj jej. Policz również koszty dojazdu samochodem i zobacz, czy taniej nie dotrzesz na miejsce np. pociągiem. Pamiętaj też, by nie ograniczać się do nocowania w hotelach. Często tańszym rozwiązaniem może być wynajęcie mieszkania. Najtaniej wyjdzie Cię natomiast nocowanie na polu namiotowym, a sam taki nocleg może być atrakcją.

  4. Pamiętaj też, że ceny posiłków w restauracjach w miejscach turystycznych, są wysokie. Rachunek za obiad dla dwóch osób może wynieść nawet i kilkaset złotych. Dlatego dużo rozsądniejszą opcją będzie samodzielne gotowanie posiłków. Pozwoli to jeść nie tylko oszczędnie, ale też i zdrowo.

Podróże wcale nie muszą dużo kosztować

Polacy zarabiają więcej, jednak przez rosnące wydatki zostaje im w portfelach mniej pieniędzy. Dodatkowo koszty wakacji również idą w górę. Coraz więcej więc osób decyduje się na rezygnację z wyjazdów urlopowych. Nie ma jednak potrzeby, by to robić. Podróżować można oszczędnie. Zamiast drogich hoteli - wybierzmy np. pole namiotowe. Możemy też zdecydować się na wjazd poza szczytem sezonu, kiedy ceny są niższe. To pozwoli odpocząć, bez równoczesnego nadwyrężania budżetu domowego.

 

 

[1] Intrum ECPR 2023, https://www.intrum.pl/partner-biznesowy/raporty-i-analizy/raporty/european-consumer-payment-report-2023/pobierz-ecpr2023/

[2] Obwieszczenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 22 kwietnia 2024 r. w sprawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2024 r.

[3] Intrum ECPR Pulse 2024, https://www.intrum.com/publications/european-consumer-payment-report/ecpr-2024-pulse/

[4] Intrum ECPR 2023, https://www.intrum.pl/partner-biznesowy/raporty-i-analizy/raporty/european-consumer-payment-report-2023/pobierz-ecpr2023/

[5] E-petrol, Notowania i raporty cenowe, https://www.e-petrol.pl/notowania

[6] POPiHN Raport Roczny 2021.

[7] E-petrol, Notowania i raporty cenowe, https://www.e-petrol.pl/notowania

[8]  PKO BP, Plus nieruchomości: Powrót do normalności na rynku wynajmu apartamentów turystycznych.

[9] Revolut Travel Report.

[10] BIG InfoMonitor, Plany finansowe Polaków na 2024 r.

[11] Strefa Biznesu, Gdzie na wakacje 2024? Sprawdź, gdzie i kiedy Polacy spędzą urlop, https://strefabiznesu.pl/gdzie-na-wakacje-2024-sprawdz-gdzie-i-kiedy-polacy-spedza-urlop-ogromny-ruch-w-biurach-podrozy-wakacje-tansze-niz-zeszloroczne/ar/c3-18450733#ile-wydamy-na-wakacje-2024

[12] Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata, Raport z monitoringu ofert największych touroperatorów, 2024.

kontakt dla mediów
Katarzyna Bil
Senior Account Executive, Lightscape sp. z o.o.
Katarzyna Bil

k.bil@lightscape.pl

tel: +48 731 439 999

tel: +48 731 439 999

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Katarzyna Bil
Senior Account Executive, Lightscape sp. z o.o.
Katarzyna Bil

k.bil@lightscape.pl

tel: +48 731 439 999

tel: +48 731 439 999

informacje o firmie