ekonomia/biznes/finanse

Analizuj, Decyduj, Działaj: kredytowe zero stres

14.03.2024 | Grupa BIK

Jak pokazały badania, niemal jedna na sześć osób zamierza ograniczyć w 2024 roku nadmierne kupowanie (17%), podczas gdy ponad jedna czwarta deklaruje lepsze kontrolowanie i planowanie swoich wydatków (26%). Jak odnaleźć się w świecie nadmiaru wyboru i szerokich możliwości na rynku produktów i usług dla konsumentów? Kluczowe znaczenie mają wiedza i świadome decyzje zakupowe oraz kontrola kosztów nabywanych usług, konsekwencji zaciąganych zobowiązań.
Z okazji Światowego Dnia Praw Konsumenta, BIK przypomina o narzędziu, które pomaga w podejmowaniu mądrych decyzji kredytowych.

Każdy wybór, którego dokonujemy jako konsumenci, powinien być poprzedzony analizą i refleksją, a nie być jedynie kompulsywnym zakupem w reakcji na bodźce reklamowe czy presję społeczną. W Światowy Dzień Praw Konsumenta zwracamy uwagę na hasło „Analizuj, Decyduj, Działaj”, które może być swego rodzaju drogowskazem w świadomym i odpowiedzialnym podejściu do własnych finansów.

W czasach, kiedy promocje są wszechobecne, łatwo ulec pokusie natychmiastowego zaspokojenia potrzeb. Tylko jedna na sześć osób zdaje sobie z tego sprawę i w roku 2024 postanowiła zrealizować zamiar ograniczenia konsumpcjonizmu.

Zdrowy rozsądek wydaje się przemawiać w grupie deklarującej lepsze kontrolowanie i planowanie swoich wydatków. To postanowienie ponad jednej czwartej (26%) respondentów badania „Oczekiwania, obawy i plany Polaków na 2024 rok”*, zrealizowanego w grudniu ub. roku.

- Za zmianami dotychczasowych postaw konsumenckich mogą stać różnorakie przyczyny, jak wzrastająca świadomość proekologiczna, trend zero waste czy slow life, które skutkują stopniowym ograniczaniem nadmiernej konsumpcji i powoli odmieniają postawy zakupowe. Do modyfikacji swoich przyzwyczajeń konsumenckich, może także skłaniać refleksja nad swoim doświadczeniem z przeszłości. By zachować większą kontrolę nad własnym budżetem i uniknąć stresu związanego ze spłatą długów, blisko jedna piąta Polaków (18%) chce unikać zaciągania nowych zobowiązań finansowych - mówi Małgorzata Bielińska, dyrektorka ds. Edukacji w BIK oraz dodaje, że:

- Samo unikanie zaciągania zobowiązań to nie jest sposób, by zacząć lepiej radzić sobie z zarządzaniem swoimi finansami. Z pewnością warto odkładać nadwyżki, a kredyty zaciągać z głową oraz wtedy, kiedy nas na nie stać. Dzięki temu możemy bez przeszkód realizować swoje plany i marzenia. Kluczowe w takim przypadku jest dokładne przeanalizowanie potencjalnego ryzyka, jakim dla każdego gospodarstwa domowego jest kredyt, zwłaszcza wieloletni kredyt mieszkaniowy.

Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu powinna zostać przeprowadzona dokładna analiza sytuacji finansowej, należy również porównać dostępne na rynku oferty i szczegółowo zapoznać się z warunkami umowy kredytowej. To optymalna ścieżka postępowania, która powinna stać się dobrym nawykiem, by w ten sposób uniknąć nerwów, nieprzewidzianych kosztów i wzmocnić poczucie swojej stabilności finansowej.

Kredytowe „zero stres”

Każdy z nas jako konsument ma wiele praw, m.in.: prawo wyboru, dostęp do rzetelnej informacji na temat nabywanych usług oraz narzędzia, które sprawiają, że przeprowadzane transakcje są bezpieczne. Jednak fakt posiadania praw, nie zawsze jest równoznaczny z ich świadomym wykorzystaniem.

W przypadku życia kredytowego ważna jest znajomość warunków kredytowych i całego procesu ubiegania się o kredyt, ale także dopasowanie swoich możliwości finansowych do skali zaciąganych zobowiązań.

„Kredytowe zero stres” odnosi się do sytuacji, w której proces zaciągania kredytu nie jest obarczony dodatkowym stresem dzięki lepszemu przygotowaniu się do niego. Kluczowe znaczenie ma wiedza konsumenta o tym, jakie kryteria oceny przyjmują banki oraz świadomy wybór dokonany na podstawie rzetelnej analizy swojej wiarygodności i zdolności kredytowej. Ryzyko niewłaściwego wyboru można wykluczyć z pomocą informacji od pośredników kredytowych, dostępnych w internecie kalkulatorów albo innych dedykowanych narzędzi.

Sięgnij po wiedzę z najlepszego źródła

Analizator Kredytowy BIK to jedyny na rynku kalkulator kredytowy, który uwzględnia historię kredytową gromadzoną w BIK. Dzięki niemu zyskujemy wiedzę, czym jest zdolność kredytowa, jakie czynniki mają na nią wpływ oraz co w jej szacowaniu jest ważne dla banku. Narzędzie to daje unikalną możliwość zrozumienia, jak instytucja finansowa może oceniać potencjalnego kredytobiorcę, co pozwala na lepsze przygotowanie się do procesu kredytowego. Analizator wskazuje, jakie mamy szanse na uzyskaniu oczekiwanego kredytu i podpowie, jakie czynniki wpływają na taką ocenę: czy są to zaległości spłacie, obecne obciążenie wydatkami, czy ocena punktowa. Ocena punktowa to wskaźnik, który pomaga w spojrzeniu na swoją wiarygodność kredytową oczami banku. Im wyższa ocena punktowa, tym mniejsze ryzyko wiąże się z udzieleniem kolejnego kredytu.

Analizator Kredytowy BIK jest dostępny dla wszystkich użytkowników portalu BIK.pl i aplikacji Mój BIK, a korzystanie z niego nie wymaga dodatkowej odpłatności. Do wykonania kalkulacji potrzebny jest aktualny Raport BIK.

Dzięki narzędziu BIK można bez wychodzenia z domu sprawdzić, jakie są nasze szanse na kredyt i na spokojnie przygotować się do złożenia wniosku kredytowego.

- Użytkownicy Analizatora kredytowego BIK otrzymują praktyczne podpowiedzi i porady, które pomagają w lepszym zarządzaniu finansami osobistymi, jak np. ostrzeżenie o przekredytowaniu. Narzędzie to może więc pełnić rolę ostrzegawczą, uchronić przed nadmiernym obciążeniem finansowym, by nie doprowadzić do problemów z domowym budżetem. Analizator wskaże, co ma wpływ na ocenę naszych szans na kredyt. To kompleksowe wsparcie dla osób poszukujących kredytu gotówkowego lub mieszkaniowego. Cały proces zaciągania kredytu staje się bardziej przystępny i wolny od stresu – przekonuje Joanna Charlińska, dyrektorka ds. Sprzedaży w Departamencie Rynku Detalicznego w BIK.

Możliwości Analizatora Kredytowego BIK sprawdzą się w przypadku osób szukających nie tylko kredytu. Pozwalają także łatwiej przeanalizować własną historię kredytową i zapanować nad bezpieczeństwem finansowym swojego gospodarstwa domowego. To narzędzie, które wpisuje się w kierunek tzw. „zero stres” w procesie zaciągania kredytów i jest szczególnie ważne w obliczu długoterminowych zobowiązań finansowych na wysokie kwoty.

***

W myśl hasła „Analizuj, Decyduj, Działaj”, konsument ma możliwość podejmowania przemyślanych decyzji, które w kontekście zobowiązań kredytowych zachęca do gruntownej analizy, popartej zrozumieniem znaczenia wszystkich warunków kredytu. Hasło to przypomina również o konieczności ciągłego rozwijania własnej wiedzy finansowej.

- W Światowy Dzień Praw Konsumenta, obchodzonym corocznie 15 marca, warto jest znać i podkreślać przysługujące nam prawa, w tym prawo do informacji. Dzięki wiedzy i świadomie podejmowanym decyzjom, możemy unikać pułapek finansowych, dokonywać lepszych wyborów, które zapewnią bezpieczeństwo i stabilność – dodaje Małgorzata Bielińska z BIK.

 

*Badanie „Oczekiwania, obawy i plany dotyczące 2024 roku”, Quality Watch na zlecenie BIG InfoMonitor, CAWI, N1090, 24.12.2023 r.

kontakt dla mediów
Aleksandra Stankiewicz-Billewicz
Menedżer ds. Relacji z mediami, Biuro Informacji Kredytowej
Aleksandra Stankiewicz-Billewicz

aleksandra.stankiewicz-billewicz@bik.pl

tel: +48 22 348 4131

tel: + 48 512 164 131

informacje o firmie

Biuro Informacji Kredytowej S.A. – jedyne biuro kredytowe w Polsce, które poprzez internetowy portal www.bik.pl oraz aplikację mobilną Mój BIK umożliwia klientom indywidualnym monitorowanie własnej historii kredytowej, a dzięki Alertom BIK ostrzega przed każdą próbą wyłudzenia kredytu.

BIK gromadzi i udostępnia dane o historii kredytowej klientów indywidualnych i przedsiębiorców z całego rynku kredytowego, oraz dane z obszaru pożyczek pozabankowych. Baza BIK zawiera informacje o 159 mln rachunków należących do 25 mln klientów indywidualnych oraz 1,6 mln firm, w tym o 989 tys. mikroprzedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. BIK posiada najwyższe kompetencje w zakresie analizy danych i nowoczesnych technologii. Wspiera bezpieczeństwo instytucji finansowych i ich klientów, udostępniając bezpieczny system wymiany informacji kredytowych i gospodarczych oraz nowatorskie rozwiązania antyfraudowe. Łączy cechy nowoczesnej firmy technologicznej z atrybutami instytucji zaufania publicznego. Od kilkunastu lat BIK jest aktywnym członkiem międzynarodowego Stowarzyszenia ACCIS, zrzeszającego największą grupę rejestrów kredytowych na świecie.

załączniki

kontakt dla mediów
Aleksandra Stankiewicz-Billewicz
Menedżer ds. Relacji z mediami, Biuro Informacji Kredytowej
Aleksandra Stankiewicz-Billewicz

aleksandra.stankiewicz-billewicz@bik.pl

tel: +48 22 348 4131

tel: + 48 512 164 131

informacje o firmie

Biuro Informacji Kredytowej S.A. – jedyne biuro kredytowe w Polsce, które poprzez internetowy portal www.bik.pl oraz aplikację mobilną Mój BIK umożliwia klientom indywidualnym monitorowanie własnej historii kredytowej, a dzięki Alertom BIK ostrzega przed każdą próbą wyłudzenia kredytu.

BIK gromadzi i udostępnia dane o historii kredytowej klientów indywidualnych i przedsiębiorców z całego rynku kredytowego, oraz dane z obszaru pożyczek pozabankowych. Baza BIK zawiera informacje o 159 mln rachunków należących do 25 mln klientów indywidualnych oraz 1,6 mln firm, w tym o 989 tys. mikroprzedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. BIK posiada najwyższe kompetencje w zakresie analizy danych i nowoczesnych technologii. Wspiera bezpieczeństwo instytucji finansowych i ich klientów, udostępniając bezpieczny system wymiany informacji kredytowych i gospodarczych oraz nowatorskie rozwiązania antyfraudowe. Łączy cechy nowoczesnej firmy technologicznej z atrybutami instytucji zaufania publicznego. Od kilkunastu lat BIK jest aktywnym członkiem międzynarodowego Stowarzyszenia ACCIS, zrzeszającego największą grupę rejestrów kredytowych na świecie.