zdrowie ekonomia/biznes/finanse

Ile zarabiają lekarze? Średnio to nawet 200 zł za godzinę.

27.02.2024 | Puls Medycyny

Największy popyt na lekarzy jest w dużych miejskich ośrodkach powyżej 500 tysięcy mieszkańców - to właśnie tam lekarze mogą wybierać w ofertach i liczyć na wysokie stawki. Najbardziej opłacalna będzie dla lekarzy praca w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. Co ciekawe, w 2023 r. znacząco wzrosły godzinowe stawki dla psychiatrów, reumatologów i dermatologów.


26 lutego podczas konferencji prasowej zaprezentowano wyniki raportu “Lekarze - oferty pracy za 2023 rok”. Raport powstał na podstawie danych zawartych na platformie “Lekarze - oferty pracy”, służącej do poszukiwania pracy przez medyków i rekrutacji lekarzy do placówek ochrony zdrowia. Społeczność ta liczy ponad 30 tysięcy lekarzy i ich potencjalnych pracodawców. Raport LOP 2023 zawiera dane dotyczące stawek oferowanych lekarzom na rynku pracy z punktu widzenia:

  • Regionu/województwa
  • Wielkości miejscowości pracy
  • Typu placówki
  • Zaawansowania w karierze zawodowej
  • Specjalizacji

Najwięcej ofert pracy dla lekarzy w województwach mazowieckim i dolnośląskim


Jak poinformowano podczas prezentacji raportu, średnia stawka godzinowa w 2023 r. wyniosła 198,29 zł. Oznacza to wzrost o 11 proc. w odniesieniu do 2022 roku, gdy wynosiła 178,86 zł. Jeśli chodzi o miniony rok, najbardziej stawka godzinowa wzrosła w II kwartałach. Wynikało to m.in. z tego, że w tym okresie rosła również inflacja.

– W 2023 roku całoroczna inflacja wyniosła 11, 4 proc. Najbardziej rosły ceny żywności, nośników energii i paliw. Przeciętne wynagrodzenie nominalnie wzrosło w 2023 r. o 12,7 proc., ale realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w 2023 r. wyniósł 1,1 proc. (...) W tym kontekście wzrost stawki godzinowej nie jest wcale tak optymistyczny, pozwala po prostu zachować wartość nabywczą tego, co oferowali pracodawcy - zauważyła Anna Gołębicka, ekonomistka współpracująca z OZZL.


Najwięcej ofert pracy mają dla lekarzy województwa: mazowieckie, dolnośląskie, śląskie, małopolskie i wielkopolskie. Wynika to z faktu, że są to regiony o licznej populacji mieszkańców, gdzie dodatkowo zlokalizowanych jest wiele dużych miejskich ośrodków, w tym te akademickie.

– W dużych miastach tworzą się “huby” medyczne, które potrzebują większej liczby lekarzy - wskazała Anna Gołębicka.

Na najwyższą stawkę godzinową - 225 zł - mogli liczyć lekarze szukający pracy w województwie mazowieckim. Najniższa była w województwie świętokrzyskim, gdzie wyniosła 172 zł. Zdarza się, że średnią stawkę w danym regionie “podbijał” fakt, że w danym województwie otwierała się sieć medyczna, która rozpoczynała rekrutację.

– Na podstawie uzyskanych wyników widać wyraźną tendencją wzrostu stawki w miejscowościach powyżej 250 tysięcy mieszkańców. Zdecydowanie atrakcyjniej wyglądają w tym zestawieniu duże miasta, a w szczególności te powyżej 500 tysięcy mieszkańców. Są to często miejscowości z centrami medycznymi, ze szpitalami klinicznymi i wysokospecjalistycznymi, gdzie trafiają pacjenci z całej Polski - powiedziała Anna Gołębicka.

Dodatkowo, w takich miejscowościach bardzo dynamicznie rozwija się rynek prywatnej opieki medycznej, w których pakiety dla swoich pracowników wykupują np. duzi pracodawcy.


Najlepiej zarabiają lekarze w AOS


Jeśli lekarz zastanawia się, gdzie najbardziej będzie mu się opłacało pracować, to dane zawarte w raporcie nie przyniosły niespodzianki: najlepsze stawki oferuje lekarzom ambulatoryjna opieka specjalistyczna. Natomiast najmniejsze sektor szpitalny, gdzie jednocześnie trafiają najbardziej obciążeni somatycznie pacjenci i gdzie praca wiąże się dla lekarzy z obowiązkiem dyżurów.


– Większość szpitali to placówki publiczne, w których obowiązuje ustawa o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia. W praktyce lekarz zwykle nie zarabia o wiele więcej niż określono w ustawie. Wynagrodzenia w szpitalu są przy tym bardzo stabilne, ponieważ na tym rynku niewiele się dzieje. Tymczasem w AOS czasami na rynek wchodzi nowy gracz, który poszukuje pracowników, co wpływa na wysokość oferowanych wynagrodzeń - wskazała Gołębicka.

Rynek nie lubi próżni: rosną stawki dla psychiatrów i reumatologów


Zgodnie z raportem średnie wynagrodzenie dla lekarza bez specjalizacji wyniosło w 2023 roku 152 zł, dla rezydenta 172 zł, dla rezydenta/specjalisty 204 zł, a dla specjalisty 207 zł.


– W raporcie prezentowanym w ubiegłym roku wśród specjalizacji gwarantujących wysoką stawkę godzinową wybijała się urologia, gdzie lekarze mogli liczyć nawet na stawkę w wysokości 400 zł za godzinę. W tym roku na pierwszym miejscu jest psychiatria, reumatologia, dermatologia i medycyna pracy. Jak to tłumaczyć? W ubiegłym roku psychiatrzy byli bardzo poszukiwani, ale nie szło to w parze z wysokością stawki. W 2023 r. rynek wyregulował tę sytuację: jeśli rynek potrzebuje specjalistów, a ich nie ma, to w końcu musi im zapłacić więcej - podkreśliła Anna Gołębicka.

Jak zauważyli autorzy raportu, coraz częściej poza stawką godziną - szczególnie w specjalizacjach zabiegowych - oferuje się lekarzom stawkę procentową (ile procent od ceny jaką płaci pacjent, dostaje lekarz).

Emilia Grzela

kontakt dla mediów
Karolina Kowalska
Chief Marketing Officer, Bonnier Business (Polska) sp. z o.o.
Karolina Kowalska

k.kowalska@pb.pl

tel: 22 333 98 01

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Karolina Kowalska
Chief Marketing Officer, Bonnier Business (Polska) sp. z o.o.
Karolina Kowalska

k.kowalska@pb.pl

tel: 22 333 98 01

informacje o firmie