wydarzenia sprawy społeczne

7 Brygad rośnie w siłę - zapowiedź przysiąg

W ten weekend, 10-11.02 - w siedmiu Brygadach Obrony Terytorialnej przysięgę wojskową złoży ponad 500 ochotników, którzy ukończyli szkolenia podstawowe i wyrównawcze w ramach projektu "Ferie z WOT". To już drugi taki weekend w tym roku, w którym WOT powiększa się o kilkuset żołnierzy.

 
Projekt "Ferie z WOT" jak co roku przyciąga uczniów, studentów, nauczycieli i wszystkich tych, którzy chcą wykorzystać zimowe ferie na pozyskanie nowych umiejętności i zostanie żołnierzem Wojska Polskiego. Wymagające szkolenie, zmienne warunki pogodowe i trudy związane ze zmianą swoich dotychczasowych przyzwyczajeń odchodzą w niepamięć, kiedy zaraz po tzw. pętli taktycznej przed przyszłymi Terytorialsami pozostaje złożenie przysięgi wojskowej. W ten weekend - 10 i 11 lutego 2024r. - ponad pół tysiąca ochotników będzie ślubowało swoje oddanie Ojczyźnie, rozpoczynając tym samym nowy rozdział w swoim życiu. Przysięgę złożą nowi żołnierze 2. Lubelskiej, 3. Podkarpackiej, 7. Pomorskiej, 9. Łódzkiej, 13. Śląskiej, 19. Nadbużańskiej i 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. 
 
Sobota, 10 lutego 2024r.
 
LUBLIN, ul. Męczenników Majdanka 70, godzina. 12:00
Na przykoszarowym placu apelowym po raz pierwszy w tym roku (53. od powstania Brygady) przysięgę wojskową złożą nowi żołnierze 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ponad połowa z nich to uczniowie i studenci.

Akredytacje na uroczystość przyjmuje: por. Marta GABOREK, tel.: 725 880 174
 
STRYKÓW, Plac przy pomniku 100-lecia Odzyskania Niepodległości, ul. Rolnicza 4, godz. 11:00
Do 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej dołączą uczniowie, studenci, pracownicy wojska oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą, którzy ukończyli szkolenie w ramach "Ferii z WOT". Będzie to pierwsza przysięga w "łódzkiej dziewiątki" w tym roku.
 
Akredytacje na uroczystość przyjmuje: Joanna PILAS, tel.: 887 206 097
 
DOROHUSK, Pałac Rodziny Suchodolskich w Dorohusku, ul. Parkowa 5, godz. 14:00
Przysięga nowych żołnierzy 19. Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej odbędzie się przy granicy państwowej w Dorohusku, będącym ważną miejscowością z dużym przejściem granicznym z Ukrainą. Jest to pierwsza przysięga żołnierzy, którzy służbę odbywać będą w batalionach obrony pogranicza 19NBOT.
 
Akredytacje na uroczystość przyjmuje: por. Marcin ZELENT, tel.: 887 203 448
 
ORŁY, Urząd Gminy Orły, godz. 12:00
Wśród ochotników, którzy staną do pierwszej w tym roku przysięgi w 20. Przemyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, są uczniowie i studenci, programista, nauczyciel, strażak OSP, ekonomistka, rolnik i elektryk. Po zakończeniu uroczystości i defiladzie przybyli goście i mieszkańcy będą mogli zapoznać się ze stanowiskiem promocyjno-rekrutacyjnym i skosztować żołnierskiej grochówki.

Akredytacje na uroczystość przyjmuje: ppor. Rafał LASKA, tel.: 600 949 409
 
 
Niedziela, 11 lutego 2024r.
 
RZESZÓW, Rynek w Rzeszowie, 11:00
Na Rzeszowskim Rynku słowa przysięgi wojskowej wybrzmią od uczestników szkolenia w ramach "Ferii z WOT", którzy ukończyli je w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Wśród nich są: uczniowie, nauczyciele, prawnik, inżynier, spadochroniarz, nurek, programista czy elektryk. Podczas uroczystości zostaną wręczone także akty mianowania na pierwszy stopień podoficerski, dla żołnierzy po kursie podoficerskim "SONDA".
 
Akredytacje na uroczystość przyjmuje: por. Magdalena MAC, tel.: 721 810 826
 
PRUSZCZ GDAŃSKI, 49. Baza Lotnicza, ul. Powstańców Warszawy 28B, godz. 11:00
Na terenie 49 Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim przysięgę wojskową złożą nowi Terytorialsi 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, ktrzózy ukończyli szkolenie w ramach "Ferii z WOT".
 
Akredytacje na uroczystość przyjmuje: kpt. Tomasz KLUCZNIK, tel.: 723 250 847
 
KUŹNIA RACIBORSKA, Plac Zwycięstwa, godz. 10:00
Nowi żołnierze 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy ukończyli szkolenie w ramach projektu "Ferie z WOT", wypowiedzą słowa przysięgi wojskowej na Placu Zwycięstwa w Kuźni Raciborskiej. Po przysiędze zainteresowani służbą w WOT będą mogli skorzystać z okazji i odwiedzić punkt promocyjno-rekrutacyjny.
 
Akredytacje na uroczystość przyjmuje: por. Tomasz DZIERGA, tel.: 601 690 693
 

To nie koniec "Ferii z WOT"!

Kiedy jedni ochotnicy składają przysięgę wojskową na sztandar swoich nowych Brygad - drudzy stawiają się przed bramami jednostek wojskowych, aby rozpocząć swoją, 16-dniową "drogę" do zostania Terytorialsem. "Ferie z WOT" ruszają w ten weekend w 8. Kujawsko-Pomorskiej, 9. Łódzkiej, 10. Świętokrzyskiej, 11. Małopolskiej i 12. Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Przez 16 kolejnych dni przyszli żołnierze będą uczyć się m.in. musztry, strzelania, podstaw survivalu i medycyny pola walki, taktyki i topografii. 

Terytorialna służba wojskowa jako jedyna pozwala na pogodzenie życia zawodowego i prywatnego ze służbą Ojczyźnie. WOT stanowi wspólnotę żołnierzy pełniących terytorialną i zawodową służbę wojskową, ukierunkowaną na realizację misji obrony i wspierania lokalnych społeczności. Budowanie potencjału osobowego to jeden z priorytetowych kierunków formacji pozwalający osiągnąć zdolności operacyjne. Obecnie w WOT służy ponad 40 tys. żołnierzy w tym około 21% kobiet.  
kontakt dla mediów
Biuro Prasowe DWOT
Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej
Biuro Prasowe DWOT

rzecznik.wot@mon.gov.pl

tel: 261-883-029

informacje o firmie

Zespół prasowy DWOT

załączniki

kontakt dla mediów
Biuro Prasowe DWOT
Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej
Biuro Prasowe DWOT

rzecznik.wot@mon.gov.pl

tel: 261-883-029

informacje o firmie

Zespół prasowy DWOT