Informacje Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej

Szkolenie rotacyjne wielkopolskich terytorialsów

16.09.2019 08:22 Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej

W miniony weekend w ramach comiesięcznych szkoleń rotacyjnych żołnierze batalionu lekkiej piechoty z Leszna współdziałali z saperami. Tym razem w ramach tzw. szkoleń zdolnościowych terytorialsi poznali zasady organizacji przepraw na łodziach i transporterach pływających.

Wprowadzamy pistolety VIS 100 do Sił Zbrojnych

13.09.2019 14:37 Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej

Rozpoczął się proces wdrażania polskich pistoletów VIS100 na wyposażenie sił zbrojnych. Od 10 września br. trwa pierwszy cykl szkoleń personelu Wojsk Obrony Terytorialnej oraz wojsk operacyjnych. Szkoleniem, które prowadzą eksperci Fabryki Broni „Łucznik”, w pierwszym etapie zostanie objętych ponad 120 żołnierzy i pracowników wojska, którzy wkrótce będą odpowiadać za wprowadzenie pistoletów do wojska.

Defender od Dowódcy WOT za karabin wyborowy

06.09.2019 14:31 Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej

Samopowtarzalny karabin wyborowy MSBS GROT wpisuje się w  potrzeby wojsk obrony terytorialnej.  Jestem dumny, iż inżynierowie zaprojektowali go wsłuchując się w oczekiwania żołnierzy. Nasycenie pododdziałów taktycznych tym kalibrem i taką precyzją działania radykalnie zwiększy skuteczność takich formacji jak lekka piechota. Naszym celem jest zapewnienie naszym pododdziałom wielowymiarowej przewagi taktycznej. Ten karabinek z pewnością przyczyni się do niej.– uzasadniał przyznanie wyróżnienia dowódca WOT generał Wiesław Kukuła.

Ruszyło formowanie kolejnych batalionów WOT

05.09.2019 06:00 Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich tych, którzy czekają w kolejce do Wojsk Obrony Terytorialnej. Rozpoczęło się formowanie kolejnych batalionów lekkiej piechoty – to dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy do tej pory nie mogli wstąpić w szeregi formacji z uwagi na brak wolnych stanowisk etatowych.

Wojska Obrony Terytorialnej oczekują na pozytywną decyzję władz Lublina ws. przysięgi wojskowej

02.09.2019 15:11 Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej

Informujemy, że dzisiejsze publikacje medialne o blokowaniu marszu równości w Lublinie przez Wojska Obrony Terytorialnej są nieprawdziwe.

Pierwsze szkolenie operatorów FlyEye w WOT

31.08.2019 16:32 Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej

  Dobiega końca pierwszy kurs dla kandydatów na operatorów bezzałogowców FlyEye z Wojsk Obrony Terytorialnej. W ostatnich dniach sierpnia odbyli oni loty szkolne. Od stycznia 2020 roku kompetencje WOT w zakresie wykorzystania BSP wejdą do systemu zarządzania kryzysowego i będą mogły być wykorzystywane we wsparciu lokalnych społeczności w ramach działań kryzysowych lub poszukiwawczych. ...

Potencjalny zakres wsparcia WOT w związku z awarią oczyszczalni - w kontekście dyskusji w mediach.

30.08.2019 15:23 Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej

Wczoraj, głównie w mediach społecznościowych, a dzisiaj już na łamach niektórych portali internetowych, toczy się dość jednostronna dyskusja na temat tego co WOT może robić w związku z awarią oczyszczalni ścieków. Poraża nas brak wyobraźni osób zabierających głos. Poniżej kilka słów o projektowanych zdolnościach i praktyce działania, zwłaszcza, że jesteśmy już po praktycznej weryfikacji podobnych działań.

400 żołnierzy WOT złoży przysięgę wojskową – zapowiedź

30.08.2019 12:48 Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej

W nadchodzący weekend blisko 400 żołnierzy WOT wypowie słowa roty przysięgi wojskowej. Szczególny wymiar będą miały zaprzysiężenia w Mokrej oraz Olsztynie, które odbędą się w dniu 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Zapraszamy do udziału i relacjonowania tych ważnych dla nas chwil.

10 tys. żołnierzy WOT na szkoleniach w ten weekend - zapowiedź

23.08.2019 15:00 Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej

Najbliższa sobota i niedziela będzie jednym z najbardziej pracowitych tegorocznych weekendów szkoleniowych w Wojskach Obrony Terytorialnej. W różnego rodzaju szkoleniach będzie brało udział blisko 10 tys. żołnierzy WOT, kilkadziesiąt kompanii lekkiej piechoty będzie szkoliło się w Stałych Rejonach Odpowiedzialności, poza terenami wojskowymi.

Burza w Tatrach: żołnierz WOT niósł pomoc poszkodowanym

23.08.2019 09:53 Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej

  Podczas wczorajszej tragicznej burzy jaka przeszła nad Tatrami, w samym centrum wydarzeń na Hali Kondratowej był żołnierz z 21 batalionu lekkiej piechoty z Lublina, który jako jeden z pierwszych zaczął udzielać pomocy poszkodowanym. ...

Wyjątkowa przysięga śląskich Terytorialsów

16.08.2019 19:06 Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej

W waszych jednostkach panuje duch patriotyzmu, poświęcenia, oddania, pełnej gotowości i bezinteresowności - powiedział prezydent Andrzej Duda w Katowicach podczas przysięgi żołnierzy WOT. Prezydent podkreślił, że o służbie żołnierzy WOT w superlatywach wypowiadają się dowódcy Wojska Polskiego.

Terytorialsi zabezpieczający 24th World Scout Jamboree wrócili do kraju

08.08.2019 15:10 Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej

Żołnierze WOT, którzy przez ponad dwa tygodnie przebywali w Zachodniej Virginii w USA zabezpieczając 24 Międzynarodowy Zlot Harcerzy wrócili do kraju. Ich medyczne umiejętności oraz zaangażowanie w wykonywaną prace zostały  bardzo wysoko ocenione przez amerykańskich gwardzistów.

Wizyta dowódcy wojsk obrony terytorialnej Niemiec w lubelskiej brygadzie OT

07.08.2019 14:04 Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej

W dniach 6-7 sierpnia 2019 r. lubelska brygada OT gościła dowódcę Kommando Territoriale Aufgaben (KTA) gen. dyw. Carstena Breuera. Wizyta odbyła się na zaproszenie dowódcy WOT gen. dyw. Wiesława Kukuły i jest drugą wizytą przedstawicieli niemieckiej obrony terytorialnej w Polsce.

Pierwszy egzamin w ramach projektu K-9 w WOT

05.08.2019 14:07 Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej

Pierwszy egzamin w ramach projektu K-9 w WOT. 4 sierpnia br. egzaminem zakończył się pierwszy etap szkolenia nawigatorów Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z psami w WOT. Brygadą, która zainicjowała i wdraża ten pilotażowy program jest 13 Śląska Brygada OT.

Wypełniła się ostatnia wola dowódcy „Zośki”

31.07.2019 15:28 Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej

Wypełniła się wola płk. Ryszarda Białousa ps. Jerzy. Po 27 latach od śmierci legendarny dowódca batalionu „Zośka" spoczął wśród swoich żołnierzy w kwaterze batalionu na Warszawskich Powązkach. W sprowadzenie urny z prochami Jerzego do Ojczyzny zaangażowały się Wojska Obrony Terytorialnej, dzisiaj nasi żołnierze towarzyszyli w ostatniej drodze bohatera.

Szkolenie kryzysowe Terytorialsów

31.07.2019 10:50 Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej

Pierwsza grupa żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej kończy szkolenie z zakresu współdziałania z innymi służbami w przypadku wystąpienia pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia.

Porządkowanie miejsc pamięci przed 75 rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego

28.07.2019 22:06 Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej

Żołnierze mazowieckich brygad obrony terytorialnej porządkowali miejsca pamięci Powstania Warszawskiego, była to wspólna inicjatywa władz dzielnicy Warszawa Śródmieście oraz żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. W akcji wzięło udział kilkudziesięciu żołnierzy, którzy odświeżyli 134 miejsca pamięci powstania.

Wakacje z WOT: kolejni ochotnicy w służbie

28.07.2019 10:20 Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej

Ochotnicy do Wojsk Obrony Terytorialnej wykorzystują okres wakacji, aby odbyć szkolenie podstawowe, złożyć przysięgę i zostać żołnierzem Wojska Polskiego. W ten weekend kolejnych ponad dwustu dwudziestu ochotników z Lubelszczyzny i Wielkopolski po raz pierwszy założyło mundur żołnierza Wojska Polskiego z biało – czerwoną flagą na ramieniu.

WOT wspiera poszukiwania 5-letniego Dawida

12.07.2019 12:25 Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej od wczoraj wspierają inne służby w poszukiwaniach pięcioletniego Dawida. Obecnie w działania na terenie gminy Ożarów Mazowiecki zaangażowanych jest blisko 200 żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady OT.

Strona 1

Dla mediów

Jesteś wydawcą, dziennikarzem, blogerem? Uzyskaj akredytację i ciesz się bezpłatną licencją na wykorzystanie informacji, zdjęć, MP3, a także wideo - nawet w jakości TV!

Dla firm

Odpowiadasz za komunikację? Zwiększ swoją widoczność w mediach!