sprawy społeczne

Kolejna szansa na zostanie Terytorialsem! Rusza kwalifikacja wojskowa.

 

Już dziś rusza kwalifikacja wojskowa, która obejmie około 230 tys. młodych Polaków. Jak co roku jest to doskonały moment na zaplanowanie swojej przyszłości i wstąpienie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej. Kwalifikacja potrwa do 30.04.2024 r.

1. lutego 2024 r. to ważna data dla wszystkich młodych Polaków. Dziś rusza kwalifikacja wojskowa, w ramach której przed powiatowe komisje lekarskie wezwane zostaną osoby podlegające obowiązkowi stawiennictwa. Kwalifikacja potrwa do 30.04.2024 r. - do tego dnia weźmie w niej udział, podobnie jak w ubiegłym roku, około 230 tys. osób.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia z dnia 10 listopada 2023 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2024 r. przed komisjami staną mężczyźni, którzy ukończyli 19 lat (urodzeni w 2005 roku), mężczyźni, którzy mają 20-24 lata, ale nie posiadają orzeczonej kategorii oraz kobiety posiadające kwalifikacje przydatne w wojsku. 

Kwalifikacja to dobra sposobność dla młodych osób, by rozważyć zmianę kierunku życiowej drogi i bliżej zapoznać się ze służbą wojskową, np. w Wojskach Obrony Terytorialnej. Podobnie jak w ubiegłych latach, przy powiatowych komisjach kwalifikacyjnych istnieje możliwość spotkania żołnierzy-rekruterów WOT, którzy opowiedzą wszystkim zainteresowanym o zaletach służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. Przed takim spotkaniem warto zastanowić się i przygotować pytania, na które nasi rekruterzy, bazując na własnych doświadczeniach postarają się wyczerpująco odpowiedzieć.

Pamiętaj, aby zostać żołnierzem WOT, należy spełnić kilka podstawowych wymogów: trzeba być pełnoletnim, mieć polskie obywatelstwo, być zdrowym i niekaranym. Nie można także pełnić służby w innych rodzajach wojsk czy niektórych służbach mundurowych.

Jeżeli jesteś pełnoletnim uczniem szkoły średniej i już dziś myślisz o zostaniu Terytorialsem przygotuj się na kilka prostych kroków, które doprowadzą Cię do bramy jednostki WOT. W pierwszej kolejności skontaktuj się z rekruterem WOT, który opowie Ci o szczegółach służby oraz etapach naboru. Następnie udaj się do Wojskowego Centrum Rekrutacji zgodnym z Twoim miejscem zamieszkania, gdzie złożysz wszystkie niezbędne dokumenty. W kolejnym etapie czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna, badania lekarskie oraz psychologiczne. Po otrzymaniu orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej oraz pracowni psychologicznej, Komendant WCR wręczy Ci kartę powołania z datą stawiennictwa, a to znaczy, że jesteś gotowy by wstąpić w nasze szeregi!

Jeżeli chcesz umówić się z rekturerem z Twojej okolicy już dziś - wejdź na stronę https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl i skorzystaj z wyszukiwarki lub zadzwoń na Infolinię Wsparcia Rekrutacji - 800 696 077 (czynną od poniedziałku do piątku, w godz. 7.30-15.30).

                                                                             *******

Pamiętaj, że kwalifikacja wojskowa to nie mobilizacja, ale stawiennictwo na niej jest obowiązkowe!

kontakt dla mediów
Biuro Prasowe DWOT
Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej
Biuro Prasowe DWOT

rzecznik.wot@mon.gov.pl

tel: 261-883-029

informacje o firmie

Zespół prasowy DWOT

załączniki

kontakt dla mediów
Biuro Prasowe DWOT
Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej
Biuro Prasowe DWOT

rzecznik.wot@mon.gov.pl

tel: 261-883-029

informacje o firmie

Zespół prasowy DWOT