Polscy medycy szkolili się na Litwie
Troje wojskowych medyków - ratownik medyczny w pogotowiu oraz studenci pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego - uczestniczyło w szkoleniu z zakresu medycyny pola walki zorganizowanego przez litewską Obronę Terytorialną.
Szkolenie odbywało na terenie jednostki Ochotniczych Sił Obrony Kraju (lit. KASP) w Kownie. Jego uczestnikami byli żołnierze OT z Danii, Gruzji, Litwy, Łotwy, Norwegii i Szwecji. Polskę reprezentowali żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy łączą pracę i studia ze służbą wojskową.
Szkolenie składało się z części teoretycznej oraz praktycznej, które były realizowane według amerykańskich wytycznych TCCC (ang. Tactical Combat Casualty Care - procedury taktyczno-bojowej opieki nad poszkodowanym). Egzamin odbywał się w ciasnych pomieszczeniach, w warunkach ograniczonej widoczności i zadymieniu.
Uczyliśmy się jak tamować masowe krwotoki, opatrywać rany klatki piersiowej, jak udrożnić i zabezpieczyć drogi oddechowe - opowiada żołnierz 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Za pomocą fantomów mogliśmy się sprawdzić w tamowaniu krwotoków za pomocą opatrunku hemostatycznego. Na co dzień studiuję pielęgniarstwo i dzięki kursowi mogłam nauczyć się jak postępować w warunkach zagrożenia życia nie tylko pacjenta, ale i mojego - dodaje.
Wręczenia certyfikatów dokonał dowódca KASP płk Darius Vaicikauskas. Kilka dni temu, 17 stycznia, w Wilnie podpisany został plan współpracy pomiędzy 1 Podlaską Brygadą Obrony Terytorialnej a Ochotniczymi Siłami Obrony Kraju na 2024 rok. Szkolenie w Kownie jest jednym z praktycznych wymiarów porozumienia.
Procedury taktyczno-bojowej opieki nad poszkodowanym (TCCC) zostały opracowane w Stanach Zjednoczonych. Podzielone są na trzy części: opiekę pod ostrzałem, taktyczną opiekę na polu walki oraz opiekę podczas ewakuacji. Główne zasady TCCC to: wykonanie zadania taktycznego, zapobieganie zwiększeniu liczby poszkodowanych oraz udzielanie pomocy rannym.
1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” została sformowana w 2016 roku jako jedna z pierwszych brygad OT. Liczy ponad 2 000 żołnierzy i składa się z pięciu batalionów lekkiej piechoty (w Białymstoku, Suwałkach, Łomży, Hajnówce i Dąbrowie-Moczydły) oraz samodzielnych kompani. Brygada utrzymuje w gotowości siły i środki w ramach Systemu Zarządzania Kryzysowego MON. Dowodzi nią płk Mieczysław Gurgielewicz.
kontakt dla mediów
kpt. Justyna DZIEMIAŃCZUK
dziemianczuk0384@portal.ron.mil.pl
tel: 887 703 221
informacje o firmie
mjr Łukasz WILCZEWSKI
Oficer prasowy 1. Podlaskiej Brygady OT
kontakt dla mediów
kpt. Justyna DZIEMIAŃCZUK
dziemianczuk0384@portal.ron.mil.pl
tel: 887 703 221
informacje o firmie
mjr Łukasz WILCZEWSKI
Oficer prasowy 1. Podlaskiej Brygady OT