„Energia zmian, czyli jak woda i wodór napędzają gospodarkę" – cykl konferencji BGK
Rusza cykl konferencji organizowanych przez Ideę 3W i regiony BGK pt. „Energia zmian, czyli jak woda i wodór napędzają gospodarkę". Spotkania będą poświęcone m.in. zagadnieniom związanym z gospodarką wodną, ochroną zasobów wodnych oraz rolą wodoru w transformacji energetycznej. Uczestnikami konferencji będą przedstawiciele Jednostek Samorządu Terytorialnego, spółek komunalnych oraz przedsiębiorcy.
Woda i wodór to dwa niezwykle cenne zasoby, które wpływają na wiele aspektów naszego życia. Woda jest nie tylko podstawowym składnikiem życia, ale także niezbędnym elementem w produkcji żywności, przemyśle, a nawet w produkcji energii. Wodór natomiast zyskuje coraz większe znaczenie jako nośnik energii o niskiej emisji CO2 i zdaniem ekspertów odegra kluczową rolę w transformacji energetycznej.
Na konferencji eksperci firmy Ścieki Polskie przedstawią główne wnioski z badania stanu technicznego stacji zlewnych w Polsce. Mówić będą również o istotności ochrony zasobów wodnych, wyjaśniając, dlaczego stanowią one fundament naszej przyszłości. Druga część spotkania poświęcona będzie roli wodoru jako nośnika energii o niskiej emisji CO2. Ekspert BGK, Bogdan Zawadewicz, opowie o zastosowania go w transporcie, także o finansowaniu projektów budowy stacji tankowania wodorem, z uwzględnieniem funduszy CEF.
Pierwsza konferencja odbędzie się już 12 września w Gdańsku, kolejne w Oświęcimiu (24.10), Sandomierzu (26.10), Grodzisku Mazowieckim (08.11) i Wrocławiu (15.11).
– Organizacja cyklu konferencji wynika z potrzeby budowania przestrzeni do dyskusji na ważne globalnie tematy, które mają odzwierciedlenie lokalnie. Przekładając ogólnoświatowe dążenia na działania w regionach, mamy realną możliwość wpływania na dobrobyt i przyszłość naszych społeczności – powiedziała Agata Sobolewska, ekspert ds. budowania relacji i partnerstw w Departamencie 3W, BGK. – Chcielibyśmy zachęcić wszystkich uczestników konferencji do aktywnego włączenia się w dyskusję i współpracę. Wierzymy, że poprzez połączenie globalnych perspektyw z lokalnym zaangażowaniem, możemy wspólnie napędzać gospodarkę w kierunku bardziej zrównoważonej i innowacyjnej przyszłości.
Na każdej konferencji będziemy gościć partnerów z danego regionu. W Gdańsku, obok tematów związanych z gospodarką zasobami wodnymi, swoim doświadczeniem z budowy stacji tankowania wodorem podzieli się firma Biproraf.
Udział w konferencji jest bezpłatny. Zapraszamy!
*****
Terminy i lokalizacje kolejnych konferencji:
- 24.10 Oświęcim, Hotel Hilton (woj. śląskie i małopolskie),
- 26.10 Dwór Dwikozy obok Sandomierza (woj. świętokrzyskie, lubelskie, podkarpackie),
- 08.11 Grodzisk Mazowiecki pod Warszawą, Mediateka, ul. 3 Maja 57 (woj. mazowieckie, łódzkie i podlaskie),
- 15.11 Wrocław, Wrocław Bielany, Q Hotel (woj. dolnośląskie, opolskie, wielkopolskie, lubuskie).
Agenda konferencji: Energia zmian, czyli jak woda i wodór napędzają gospodarkę?
11:00-11:15 Powitanie gości
11:15-11:45 Woda – zasób życia, zasób przyszłości
11:45-12:30 Analiza stanu gospodarki wodno-ściekowej w Polsce – Ścieki Polskie
12:30-12:50 Przerwa kawowa
12:50-13:30 Elektromobilność w transporcie zbiorowym
13:30-14:00 Wodór a rewolucja energetyczna
14:00-14:20 Instrumenty wsparcia projektów wodnych i wodorowych
14:20-14:30 Podsumowanie
14:30-15:30 Lunch
Zgłoszenia udziału na poszczególne konferencje prosimy przesyłać do:
Gdańsk: radoslaw.lewandowski@bgk.pl
Oświęcim: krzysztof.kowalski@bgk.pl (BGK Katowice)
Sandomierz: marlena.kania@bgk.pl (BGK Lublin) i sylwia.pazdzierz@bgk.pl (BGK Kielce)
Grodzisk Mazowiecki: joanna.krogulec@bgk.pl (BGK Warszawa)
Wrocław: karolina.jagodzinska-szynkura@bgk.pl (BGK Wrocław) oraz paulina.leszczynska@bgk.pl (BGK Poznań).