sport

Poland Business Run 2023: ponad 36 tys. osób pobiegło dla potrzebujących

05.09.2023 | Enea

36 445 biegaczy, ponad półtora tysiąca zaangażowanych firm i pomoc dla co najmniej stu osób z niepełnosprawnościami narządów ruchu i po mastektomii. Tak w liczbach przedstawia się bieg charytatywny Poland Business Run 2023, który odbył się 3 września. To już 12. edycja zawodów, na dodatek rekordowa pod względem liczby uczestników.

Poland Business Run 2023 tak jak w ubiegłym roku odbył się stacjonarnie w Krakowie oraz w formule wirtualnej. Każdy biegacz 5-osobowej sztafety pokonał dystans czterech kilometrów biegu w słusznej sprawie – by pomóc osobom z niepełnosprawnościami i po mastektomii.

Fundacja Poland Business Run, główny organizator zawodów, świętuje kolejny sukces. W tym roku do charytatywnej sztafety zapisało się prawie 36 500 przedstawicieli firm i korporacji. To o ponad cztery tysiące więcej niż rok temu.

Co roku dołączają do nas kolejne firmy gotowe biegać i pomagać. Z każdą kolejną edycją nas Państwo zaskakujecie, za co bardzo dziękujemy. A przez to, że coraz więcej osób dołącza do naszej inicjatywy, my możemy realnie pomagać w stawianiu pierwszych kroków o protezie, zapewniać wygodne i indywidualnie dopasowane wózki, sfinansować sprzęt dla sportowców z niepełnosprawnością oraz zapewniać rehabilitację po amputacji i mastektomii, która jest na wagę złota – powiedziała podczas zawodów Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run.

Część biegaczy Poland Business Run 2023 spotkała się w Krakowie, gdzie w ramach tradycyjnych zawodów sztafetowych przekazywali pałeczkę w strefie zmian i rywalizowali z innymi zawodnikami. Pozostali wystartowali z aplikacją i przez całą niedzielę można było ich spotkać na popularnych ścieżkach biegowych, nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach.

9000 osób pobiegło w zorganizowanych zawodach w Krakowie, a kolejne 2500 osób również w stolicy Małopolski, ale po własnej trasie z aplikacją. Wirtualnie wystartowało też 5000 biegaczy w Warszawie, 5000 w Katowicach i na Śląsku, w Poznaniu 2500, w Łodzi prawie 2000 osób. Bardzo dużo firm zgłosiło się też we Wrocławiu, Trójmieście czy Lublinie. Pozostałe sztafety wystartowały w mniejszych polskich miejscowościach oraz w innych krajach, nawet tak odległych jak Kanada, USA, Singapur, Chiny czy Malezja – komentuje Marta Hernik, dyrektor zarządzająca Fundacji Poland Business Run.

Wyniki zawodów wirtualnych są jeszcze weryfikowane, ale znamy już najszybsze drużyny zawodów w Krakowie. I miejsce zajęła Manufaktura Mieszkań Poznań, II miejsce – #AdamCzerwińskiTeam, III miejsce – STATE STREET 1. Najszybsza kobieca sztafeta to Aniołki Czerwińskiego. Nieoficjalnie w zawodach wirtualnych trzecie miejsce zajęła drużyna reprezentującą Grupę Enea – Enea Dream Team. Zespół w składzie Przemysław Nowak, Kamil Gmiński, Tomasz Rębiś, Przemysław Starzyński i Krzysztof Celuch zakończył zawody z czasem 1:13:43.

W stolicy Małopolski po starcie biegacze integrowali się podczas pikniku w Parku Jordana, gdzie organizatorzy i sponsorzy wydarzenia przygotowali obszerną ofertę atrakcji, m.in. koncert Nicka Sincklera, strefę chillout, konkursy z nagrodami, fotobudki i food trucki. Odbyły się też biegi dla dzieci na krótkich dystansach.

Enea, jako firma odpowiedzialna społecznie, już od pięciu lat jest sponsorem Poland Business Run. Dla wielu osób, także naszych pracowników, wydarzenie jest często początkiem przygody ze sportem i zorganizowanymi zawodami. W tym roku byliśmy jedną z  największych firmowych reprezentacji podczas tegorocznego biegu -  Enea wystawiła aż 40 drużyn, które pobiegły w podwójnie szczytnym celu! Oprócz środków zebranych przez organizatora na rzecz osób z niepełnosprawnościami, każdy kilometr wybiegany przez naszych pracowników zaliczamy na poczet naszego projektu wolontariackiego Biegamy-Zbieramy-Pomagamy, gdzie zebrane fundusze przekazujemy na cele charytatywne – powiedział Artur Murawski, dyrektor Departamentu Sponsoringu, Promocji i Zarządzania Marką w Enei.

Już wiadomo, że środki zebrane z opłat startowych pozwoliły pomóc 94 osobom po amputacjach i z innymi problemami w obrębie narządów ruchu oraz po mastektomii, a kolejne wnioski beneficjentów są rozpatrywane. Do tej pory dofinansowanych zostało 19 protez kończyn, 16 wózków lub innych sprzętów oraz 71 turnusów rehabilitacyjnych po amputacji i mastektomii.

Wśród beneficjentów Poland Business Run jest 49-letnia Izabela z Legnicy, która przeszła amputację lewej nogi. By mogła wrócić do pracy, spędzać czas z wnukami i zajmować się ukochanym ogrodem, otrzyma rehabilitację z nauką chodu o protezie. Kolejnym podopiecznym Fundacji Poland Business Run, dla którego wystartowała sztafeta, jest 9-letni Edgar z Małopolski, który zmaga się z przewlekłym zapaleniem szpiku i kości. Dzięki nowej ortezie i rehabilitacji będzie mógł walczyć o zdrowie i sprawność. 69-letni Marek to lekarz z Sieradza, który przeszedł amputację prawej nogi na skutek sepsy. Dofinansowanie do protezy i turnusu rehabilitacyjnego z nauką chodu pozwoli mu wrócić do samodzielności.

Osoby, które nie brały udziału w zawodach, również mogą pomóc potrzebującym. W ramach akcji Pomagaj Bardziej można przekazać dowolną kwotę za pomocą opcji “Przelew na telefon” w aplikacji bankowej na numer Fundacji Poland Business Run: 519 815 815. Firmy mogą również wpłacać darowizny poprzez przelew tradycyjny na stronie Fundacji. Liczy się każda złotówka, bo zebrane środki pomogą w zakupie sprzętu i rehabilitacji dla kolejnych osób.

Sponsorami Strategicznymi biegu są firmy: UBS, Standard Chartered i Enea. Kolejna edycja zawodów Poland Business Run, które są wielkim świętem biegania i pomagania, we wrześniu 2024. Więcej informacji na www.PBR.pl.

kontakt dla mediów
Berenika Ratajczak
Rzeczniczka prasowa, Biuro Prasowe Grupy Enea
Berenika Ratajczak

berenika.ratajczak@enea.pl

tel: +48 61 884 54 13

tel: +48 727 561 213

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Berenika Ratajczak
Rzeczniczka prasowa, Biuro Prasowe Grupy Enea
Berenika Ratajczak

berenika.ratajczak@enea.pl

tel: +48 61 884 54 13

tel: +48 727 561 213

informacje o firmie