sport nauka/edukacja/szkolenia

Piłkarze Politechniki Gdańskiej akademickimi wicemistrzami Europy

04.07.2023 | Politechnika Gdańska

Między 25 czerwca a 2 lipca w albańskiej Tiranie odbywały się Akademickie Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Piłkarze Politechniki Gdańskiej zajęli w turnieju drugą lokatę, zostając wicemistrzami „Starego Kontynentu”. To kolejny, po obronieniu mistrzowskiego tytułu w Akademickich Mistrzostwach Polski, wielki sukces sportowców z PG.

W rywalizacji udział wzięło 16 zespołów, które w ubiegłym roku były medalistami rodzimych turniejów mistrzowskich. Na starcie turnieju zameldowały się reprezentacje uczelnie z takich krajów jak Niemcy, Francja, Hiszpania, Portugalia, Holandia, Chorwacja czy Włochy.

– To kolejny duży sukces naszych sportowców. Dopiero co cieszyliśmy się z czwartego z rzędu triumfu w klasyfikacji końcowej Akademickich Mistrzostw Polski, a teraz dokładamy do tego akademickie wicemistrzostwo Europy w piłce nożnej – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej. – Niezmiernie mnie cieszy, że nasi studenci angażują się w uprawianie rozmaitych dyscyplin w ramach Centrum Sportu Akademickiego PG. Ich sukcesy udowadniają, że warto to robić. Gratuluję zarówno samym piłkarzom, jak i trenerom oraz wszystkim osobom, które ciężko pracowały na ten znakomity rezultat.

W fazie grupowej nasza reprezentacja rozegrała trzy mecze i wygrała dwa z nich. Podopieczni trenera Andrzeja Busslera pokonali University of Wageningen oraz University of Heidelberg, ulegli jednak drużynie University Fan Noli.

W ćwierćfinale turnieju gdańszczanie zmierzyli się z University of Porto. Spotkanie dostarczyło wiele emocji, a o zwycięstwie decydowały rzuty karne. Następnie, walcząc o awans do finału, piłkarze PG pokonali drużynę University of Rouen.

W wielkim finale drużyna Politechniki Gdańskiej stanęła naprzeciw piłkarzom z University of Wurzburg. Od pierwszego gwizdka czuć było, że chęć na wywalczenie mistrzowskiego tytułu mają obie drużyny. Ostatecznie reprezentanci PG ulegli w finale 1:3, kończąc turniej na drugim miejscu. Wywalczenie tytułu wicemistrzów Europy to ogromny sukces naszej uczelni.

– Tydzień pobytu w Albanii pozwolił nam osiągnąć wielki sukces. Drużyna zajęła drugie miejsce i wywalczyła akademickie wicemistrzostwo Europy – podsumowuje turniej Andrzej Bussler, trener piłkarskiej reprezentacji Politechniki Gdańskiej. – Śmiało mogę powiedzieć, że cały sztab szkoleniowy jest bardzo zadowolony z postawy zespołu. Wszyscy zawodnicy zagrali na miarę swoich możliwości. Poziom rywalizacji był bardzo wyrównany.

– Cały wyjazd to ogromny sukces. Z całą pewnością godnie reprezentowaliśmy tu Polskę, Gdańsk, a przede wszystkim Politechnikę Gdańską – dodaje Kazimierz Rozwadowski, wicedyrektor w Centrum Sportu Akademickiego PG. 

Reprezentacja PG wystąpiła w składzie: Marcin Skowronek, Łukasz Jackiewicz, Jakub Golc, Marcel Brodnicki, Miłosz Manuszewski, Łukasz Luliński, Dawid Wasilewski, Maciej Tuptyński, Cezary Gawron, Jakub Bloch, Jan Bożym, Miłosz Szulkowski, Szymon Gawron, Artur Bodalski, Patryk Reszka, Grzegorz Ewertowski, Bartosz Lupa, Bartosz Polonis, Cezary Januszkiewicz, Krzysztof Strzelecki Trener: Andrzej Bussler.

kontakt dla mediów
Politechnika Gdańska
Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej

biuro.prasowe@pg.edu.pl

tel: 58/347 29 99

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Politechnika Gdańska
Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej

biuro.prasowe@pg.edu.pl

tel: 58/347 29 99

informacje o firmie