ekonomia/biznes/finanse

Generali umacnia swoją pozycję lidera na europejskim rynku ubezpieczeń dzięki przejęciu Liberty Seguros od Liberty Mutual

15.06.2023 | Grupa Generali
  • Generali przejmując rentowne operacje Liberty Seguros, wzmacnia swoją pozycję na rynku ubezpieczeń majątkowych i osobowych (P&C) w Hiszpanii (#4) i Portugalii (# 2) oraz wchodzi na rynek do Irlandii i Irlandii Północnej.
  • Jest to wyjątkowa okazja, w pełni zgodna z planem "Lifetime Partner 24: Driving Growth", która napędza zrównoważony wzrost na głównych rynkach w połączeniu ze znaczną optymalizacją kosztów i dodatkowymi korzyściami skali.
  • Liberty Seguros wniesie ponad 1,2 miliarda euro, głównie z tytułu składek na ubezpieczenie majątkowe, za pośrednictwem rentownej i dobrze skapitalizowanej platformy wielokanałowej.
  • Transakcja wzmacnia europejską pozycję Generali w kanale bezpośrednim poprzez wykorzystanie znacznych możliwości Liberty Seguros w tym obszarze.
  • Akwizycja o wartości 2,3 miliarda euro obejmuje cały nadwyżkowy kapitał Liberty Seguros, zapewniając Grupie atrakcyjne korzyści finansowe.

 

Mediolan – Generali osiągnęło porozumienie z Liberty Mutual w sprawie zakupu Liberty Seguros, hiszpańskiej firmy ubezpieczeniowej działającej w Hiszpanii, Portugalii, Irlandii i Irlandii Północnej.

Transakcja jest w pełni zgodna ze strategią Generali "Lifetime Partner 24: Driving Growth", wzmacniając profil wzrostu Grupy, dalej rozwijając biznes w ubezpieczeniach majątkowych i osobowych (P&C) i umacniając pozycję lidera w Europie. W wyniku tej transakcji Generali osiągnie 4. pozycję na hiszpańskim rynku ubezpieczeń majątkowych i osobowych, jednocześnie wzmacniając pozycję na 2. miejscu w Portugalii. Generali wejdzie również na rynek irlandzki z udziałem zapewniającym miejsce w pierwszej dziesiątce, co stanowi doskonałą okazję do dalszego rozszerzenia europejskiej obecności Grupy na zyskownym i atrakcyjnym rynku. Te trzy kraje oferują możliwości rozwoju, dzięki niższej penetracji ubezpieczeniowej niż na podobnych rynkach europejskich.

Oczekuje się, że transakcja wygeneruje dodatkowe korzyści skali w całej Grupie Generali, dzięki redukcji kosztów, optymalizacji IT, sprzedaży krzyżowej produktów Generali, a także dzięki znaczącym osiągnięciom w integracji przedsiębiorstw. Przejęcie umiejętności dystrybucji cyfrowej Liberty Seguros, stanowi istotny krok w rozwoju strategicznej inicjatywy Grupy, skoncentrowanej na kanałach bezpośrednich w wielu krajach.

Łączna cena za transakcję wynosi 2,3 mld euro, wliczając nadwyżkowy kapitał, z zastrzeżeniem zwyczajowych korekt końcowych. Szacowany wpływ na Regulacyjny Współczynnik Wypłacalności Grupy Generali wyniesie około -9,7 p.p.
Liberty Seguros ma solidną pozycję kapitałową, ze współczynnikiem wypłacalności przekraczającym 330% na dzień 31 grudnia 2022 r.

Philippe Donnet, CEO Grupy Generali, powiedział: "Dzięki przejęciu Liberty Seguros przyspieszamy realizację naszej strategii "Lifetime Partner 24: Driving Growth", wykorzystując wyjątkową okazję, która zapewni zrównoważony wzrost, wzmocni naszą pozycję lidera w Europie i doprowadzi do wzrostu ubezpieczeń majątkowych i osobowych. Generali nabywa rentowny biznes ubezpieczeniowy na trzech rozwijających się rynkach europejskich o bardzo atrakcyjnej charakterystyce, co stworzy znaczącą długoterminową wartość dla wszystkich interesariuszy. Dzięki tej transakcji Generali jest w najlepszym miejscu niż kiedykolwiek, aby być partnerem na całe życie dla klientów w całej Europie".

Jaime Anchústegui Melgarejo, CEO International Generali, powiedział: "Transakcja ta podkreśla zaangażowanie Grupy w Hiszpanii i Portugalii, wzmacniając jednocześnie naszą europejską obecność, gdyż wchodzimy do Irlandii z istotnym udziałem w rynku. Komplementarny, rentowny i zdywersyfikowany charakter działalności umożliwi nam również rozszerzenie naszej sieci agentów i brokerów oraz zdobycie nowej wiedzy operacyjnej w zakresie działalności direct."

Liberty Seguros to firma koncentrująca się głównie na ubezpieczeniach majątkowych i osobowych, czerpiąca korzyści z rosnącej działalności motoryzacyjnej i dobrze zdywersyfikowanego portfela produktów, ze składkami na poziomie  ponad 1,2 mld euro w 2022 r., z około 1700 pracownikami i 5600 pośrednikami na trzech rynkach. Działa za pośrednictwem agentów, brokerów i kanałów bezpośrednich, a także umów bancassurance i partnerstw.

Po tej transakcji Generali staje się jednym z głównych graczy na hiszpańskim rynku ubezpieczeniowym, co wzmacnia pozycję Grupy w ubezpieczeniach komunikacyjnych i mieszkaniowych. Akwizycja ta otwiera również dodatkowe segmenty klientów, oferując rozwiązania wieloproduktowe dzięki szerszej gamie produktów Generali, a także obejmuje możliwości bancassurance zaprojektowane z myślą o lokalnych wymaganiach rynkowych, co dodatkowo poprawia wielokanałowe podejście Generali. Przewiduje się, że powiększona sieć agentów i brokerów Generali osiągnie ponad 7 000 pośredników, co stanowi jedną z największych sieci w Hiszpanii.

W Portugalii transakcja ta wzmocni Generali w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, mieszkaniowych i linii biznesowych odszkodowań pracowniczych, a także wzmocni sieć dystrybucji. Połączenie to przynosi dalsze strategiczne korzyści z przejęcia Seguradoras Unidas i AdvanceCare w 2020 r., dzięki czemu Grupa stała się drugim co do wielkości graczem na portugalskim rynku P&C. Jest to również zgodne z długoterminową relacją dystrybucyjną zawartą z Grupą CTT (portugalskie usługi pocztowe) w 2022 roku.

W Irlandii Generali po raz pierwszy wchodzi na rynek detaliczny ubezpieczeń majątkowych i osobowych, zajmując pozycję w pierwszej dziesiątce pod względem udziału w rynku, napędzanej dzięki brokerom i kanałom bezpośrednim na stabilnym, rentownym i rozwijającym się rynku.

Przejęcie to podlega zatwierdzeniu przez organy regulacyjne, co jest zwyczajowo wymagane w przypadku tego typu transakcji.
Citigroup i Credit Suisse działały jako doradcy finansowi, a Clifford Chance, Morais Leitão i Matheson działali jako doradcy prawni przy transakcji.

W załączeniu oryginalny komunikat Grupy Generali.

kontakt dla mediów
Justyna Szafraniec
Rzecznik prasowy, Grupa Generali
Justyna Szafraniec

justyna.szafraniec@generali.com

tel: +48 797 604 442

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Justyna Szafraniec
Rzecznik prasowy, Grupa Generali
Justyna Szafraniec

justyna.szafraniec@generali.com

tel: +48 797 604 442

informacje o firmie