ekonomia/biznes/finanse energetyka

Fotowoltaika na Śląsku – czy to się opłaca?

13.06.2023 | Otovo

Panele fotowoltaiczne to tak zwana zielona inwestycja – wybór takiego typu pozyskiwania prądu jest ekologiczny oraz przyjazny dla środowiska. Promieniowanie słoneczne jest bezpłatne, dostępne dla każdego i odnawialne. Taki rodzaj produkcji prądu we własnym zakresie sprawia, że możemy stać się niezależni od zewnętrznego dostawcy oraz od podwyżek cen prądu, a także przerw w jego dostawie. Przed montażem paneli warto dokładnie zbadać warunki w miejscu planowanej instalacji.

W kontekście inwestycji w fotowoltaikę warto zauważyć, że różne części kraju wymagają odmiennego podejścia do tego tematu. Czynniki takie jak warunki klimatyczne, nasłonecznienie, topografia terenu oraz lokalne regulacje mogą znacząco wpływać na efektywność i opłacalność instalacji fotowoltaicznych. Istnieje kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę:

  • analiza nasłonecznienia: przed montażem paneli warto zbadać czy miejsce instalacji ma odpowiednią ekspozycję na słońce i czy nie jest zacienione przez budynki, drzewa czy inne przeszkody. Im większa ilość światła słonecznego dociera do paneli, tym większa będzie ich wydajność.
  • kąt nachylenia: odpowiedni kąt nachylenia zapewni optymalne wykorzystanie promieniowania słonecznego. Kąt ten zależy od szerokości geograficznej miejsca instalacji.
  • orientacja paneli względem stron świata: najlepiej skierować je w kierunku południowym lub zbliżonym do południowego, aby maksymalnie korzystać z promieniowania słonecznego przez cały dzień. Jednak panele również generują energię przy innych orientacjach, takich jak wschód lub zachód.
  • stan techniczny dachu: przed montażem paneli należy sprawdzić stan dachu, na którym będą zamontowane. Konstrukcja dachu powinna być wystarczająco mocna i stabilna, aby utrzymać panele.

W regionach o wysokim nasłonecznieniu, jak np. południowa Polska, panele fotowoltaiczne mogą generować większe ilości energii elektrycznej, co przekłada się na szybszy zwrot inwestycji. W takich obszarach, gdzie promieniowanie słoneczne jest większe, instalacje fotowoltaiczne są szczególnie atrakcyjne i mogą przynosić znaczne oszczędności w rachunkach za energię elektryczną.

Wielkość instalacji powinna być odpowiednio dobrana

Średnie roczne nasłonecznienie w Katowicach wynosi powyżej 1080 kWh/kWp. Natomiast instalacja o mocy 4,6 kWp generuje ok. 4 544,12 kWh energii elektrycznej rocznie. Zatem przeciętna rodzina zużywa około 4200 kWh w ciągu roku. Dom mieszczący się w tej uśrednionej wartości zużycia potrzebuje instalacji słonecznej o mocy mniej więcej 5,00-5,25 kWp.

Śląsk charakteryzuje się różnym ukształtowaniem terenu i każde miasto ma swoje specyficzne warunki ekspozycji na promieniowanie słoneczne. W przypadku Katowic, panele fotowoltaiczne najlepiej funkcjonują, gdy są zainstalowane pod kątem 40 stopni. Warto jednak podchodzić do tego z rozsądkiem. Różnice w uzyskach między nachyleniem 15 stopni, a 50 stopni są minimalne. Zdecydowanie nie warto przebudowywać dachu lub stosować dodatkowych wsporników. Montaż paneli fotowoltaicznych odbywa się zazwyczaj od strony południowej dachu, chyba że cień rzucony na dach mógłby negatywnie wpływać na efektywność paneli. W takim przypadku montażyści wybierają orientację wschód-zachód. Inny przypadek to świadomy klient dążący do zwiększenia autokonsumpcji pod nowy system rozliczeń. Instalacja wschód-zachód w określonych warunkach może dawać więcej korzyści ekonomicznych od tej skierowanej na południe – mówi Kamil Jeznach, Head of Operations, który odpowiada za techniczną i operacyjną stronę działalności polskiego oddziału Otovo.

Warto obliczyć dokładne zapotrzebowanie na energię elektryczną dla własnego domu, biorąc pod uwagę fakt, że każda rodzina w nieco inny sposób wykorzystuje wszelkie urządzenia elektryczne. Dostępne są gotowe wzory do obliczenia zapotrzebowania na energię.

Wpływ na wynik może mieć zastosowanie dodatkowych rozwiązań, takich jak pompa ciepła lub ogrzewanie podłogowe. Dlatego warto skorzystać z pomocy fachowego doradcy, który posiada doświadczenie i prawidłowo oceni warunki. Takie wyliczenie jest bezpłatne i można je wykonać online, bez konieczności zapraszania konsultanta do domu. Wystarczy wejść na stronę Otovo.pl i wpisać swój adres, a następnie otrzymać szacunkowe wyliczenia dotyczące wielkości i ceny instalacji fotowoltaicznej.

Ile kosztuje instalacja na Śląsku?

Przyjrzyjmy się bliżej cenom instalacji fotowoltaicznych w Katowicach proponowanych przez firmę Otovo. Średnio, instalacja złożona z 12 paneli o łącznej mocy 4,6 kWp kosztuje ok. 22 500 zł. Jeśli zdecydujemy się na większą instalację składającą się z 16 paneli o mocy 6,5 kWp, należy się spodziewać wydatku w wysokości ok. 30 160 zł. Ceny mogą być wyższe w zależności od tego, jakiej marki panele i inwerter wybierze klient lub czy od razu zdecyduje się na zakup magazynu energii. 

Mieszkańcy Śląska mogą skorzystać z atrakcyjnych dotacji, dzięki którym obniżą koszt instalacji fotowoltaicznej o ok. 6 tysięcy złotych, a w niektórych przypadkach nawet o 50%.

  1. Program Czyste Powietrze, w którym oprócz środków na wymianę starych pieców, przewidziano również dofinansowanie na fotowoltaikę. Przy dochodach poniżej 100 tys. zł rocznie można zyskać 5 tys. zł na instalację fotowoltaiczną, a niektórzy beneficjenci mogą liczyć nawet na 9 tys. zł dotacji.
  2. Mój Prąd 5.0 – w bieżącym roku można otrzymać 6 tys. zł dofinansowania do paneli fotowoltaicznych oraz dofinansowanie do magazynów energii (7,5 tys. zł na baterię + 5 tys. na całą instalację).
  3. Dodatkową opcją jest ulga termomodernizacyjna, która pozwala rozliczyć część wydatków (zwykle 12%) na instalacje fotowoltaiczne w ramach odpisu od podatku.

Jak szybko zwróci się inwestycja w panele fotowoltaiczne?

Wiele czynników wpływa na czas zwrotu inwestycji w panele fotowoltaiczne, a Katowice nie są tu wyjątkiem. Niemniej jednak, możemy oszacować średni czas zwrotu inwestycji (ROI) dla klientów Otovo na Śląsku.

Instalacja o mocy 4,6 kWp z opcją dofinansowania w programie „Mój Prąd 5.0” zwróci się w ok. 4,5 roku. Jeśli natomiast klient zdecyduje się na montaż baterii o pojemności 5 kWh wraz z fotowoltaiką, to wtedy inwestycja zwróci mu się w czasie od 5 do 6 lat - przy założeniu, że skorzysta z dotacji Mój Prąd 5.0” oraz ulgi termomodernizacyjnej. Pamiętajmy również, że w tym czasie będzie czerpał dodatkowe korzyści płynące z magazynowania energii – wyjaśnia Kamil Jeznach.

Obecnie cena sprzedaży 1 kWh to około 0,52 zł a cena kupna 1,27 zł. Gdy instalacja fotowoltaiczna pracuje w dzień, to energia, jaką konsumuje budynek na bieżąco, jest za darmo. Jednak ceny sprzedaży energii dla fotowoltaiki są zmienne i ustalane ze średniej z poprzedniego miesiąca. Dobrą stroną do śledzenia trendów w cenach energii jest TGE.

Otovo zaleca każdemu, kto zastanawia się nad zakupem instalacji, przeprowadzenie profesjonalnej oceny przed podjęciem decyzji. Eksperci są w stanie dostosować projekt do specyficznych warunków i zapewnić optymalne rozwiązania, które przyniosą największe korzyści ekonomiczne i środowiskowe.

Warto również przypomnieć o opcji leasingu konsumenckiego, który proponuje firma Otovo. Klienci, którzy nie chcą wydawać jednorazowo większej sumy pieniędzy, mogą skorzystać z oferty leasingu konsumenckiego. Co istotne, w ramach tej opcji nie wymagany jest żaden wkład własny. Cały koszt instalacji można rozłożyć na miesięczne raty, płacone przez okres trwania umowy, czyli 20 lat. Po upływie tego czasu można wykupić instalację na własność za cenę jednomiesięcznej raty. Firma daje również możliwość wykupu instalacji w dowolnym momencie trwania umowy leasingu.

Niska miesięczna rata to nie jedyna korzyść. Klienci, którzy zdecydują się na ofertę leasingu w Otovo, otrzymują 20 lat gwarancji na całą instalację fotowoltaiczną (wszystkie jej części), a 10 lat gwarancji na baterię (jeżeli zdecydują się na leasing magazynu energii). Podczas trwania umowy klient korzysta także z gwarancji serwisowej na cały sprzęt wraz z okablowaniem i zabezpieczeniami, montaż oraz uzysk energii. Klienci, którzy zdecydują się na zakup instalacji fotowoltaicznej od Otovo jeszcze w czerwcu i sfinansują ją w formie leasingu konsumenckiego, otrzymają pierwsze trzy raty w prezencie. To unikalna szansa, którą warto wykorzystać i rozpocząć swoją przygodę z zieloną energią już teraz.

kontakt dla mediów
Neuron Agencja PR
Marta Adamska

marta.adamska@neuron.pl

tel: 535 352 423

informacje o firmie

Otovo to najprostszy sposób na zakup fotowoltaiki na dachu lub na gruncie i magazynu energii dla domu. Firma zrzesza sieć setek lokalnych, wysokiej jakości i dokładnie sprawdzonych instalatorów energetycznych. Wykorzystuje autorską technologię do analizy potencjału każdego domu i precyzyjnie doradza w zakresie montażu fotowoltaiki, aby w kilka sekund przedstawić klientom ofertę.

Otovo założone zostało w Oslo w 2016 roku. Jest wiodącą firmą na rynku energii słonecznej w Europie. Sprzedała i zrealizowała tysiące projektów fotowoltaicznych na całym kontynencie. Jej zespół tworzą inżynierowie, programiści i konsultanci techniczni z całej Europy.

kontakt dla mediów
Neuron Agencja PR
Marta Adamska

marta.adamska@neuron.pl

tel: 535 352 423

informacje o firmie

Otovo to najprostszy sposób na zakup fotowoltaiki na dachu lub na gruncie i magazynu energii dla domu. Firma zrzesza sieć setek lokalnych, wysokiej jakości i dokładnie sprawdzonych instalatorów energetycznych. Wykorzystuje autorską technologię do analizy potencjału każdego domu i precyzyjnie doradza w zakresie montażu fotowoltaiki, aby w kilka sekund przedstawić klientom ofertę.

Otovo założone zostało w Oslo w 2016 roku. Jest wiodącą firmą na rynku energii słonecznej w Europie. Sprzedała i zrealizowała tysiące projektów fotowoltaicznych na całym kontynencie. Jej zespół tworzą inżynierowie, programiści i konsultanci techniczni z całej Europy.