nowe produkty/usługi sport

Najważniejszy polski wyścig kolarski uhonorowany znaczkiem pocztowym

31.05.2023 | Poczta Polska

31 maja br. Poczta Polska wprowadziła do obiegu okazjonalny znaczek pocztowy, poświęcony Tour de Pologne. W tym roku odbędzie się 80. edycja wyścigu, który łączy miłośników kolarstwa w kraju i na świecie. Sportowe święto to również świetna sposobność do zaprezentowania i podziwiania piękna Polski.

Uroczyste wprowadzenie waloru do obiegu miało miejsce w siedzibie Poczty Polskiej. Udział w tym wyjątkowym wydarzeniu wzięli m.in. Wicepremier i Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin, Czesław Lang – zasłużony kolarz i organizator Tour de Pologne oraz Krzysztof Falkowski – Prezes Spółki.

- Tour de Pologne to wydarzenie z bogatą historią, które już od blisko 80 lat przyciąga wiernych fanów kolarstwa w Polsce i na świecie. Od samego początku stanowił jedno z najważniejszych sportowych wydarzeń w kraju, ciesząc się popularnością ze względu na swoją niezwykłą formę – przyjeżdżał do ludzi, przemierzał polskie wsie i miasteczka, pokazując tym samym piękno naszej Ojczyzny. Jestem dumny, że spółki z udziałem Skarbu Państwa od wielu lat należą do głównych sponsorów tego sportowego wydarzenia. Cieszę się, że w tym roku, z okazji jubileuszu 80-lecia Tour de Pologne, Poczta Polska wyemitowała znaczek upamiętniający wyścig i tych, którzy przez lata tworzyli jego niepowtarzalną historię. Serdecznie dziękuję za tę inicjatywę. To nie tylko piękna forma upamiętnienia, ale również świadectwo głębokiego przywiązania do naszej rodzimej tradycji i wszystkiego, co składa się na jej bogactwo – komentuje Wicepremier, Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin.

Na znaczku przedstawiono fotografię jadących w wyścigu sportowców, w tym Czesława Langa – kolarza torowego i szosowego, wicemistrza olimpijskiego oraz dwukrotnego medalisty szosowych mistrzostw świata, a obecnie działacza sportowego oraz organizatora Tour de Pologne UCI World.

- Pocztę Polską i Tour de Pologne łączy wspólna idea budowania pozytywnego wizerunku naszej Ojczyzny na arenie międzynarodowej. Poprzez znaczki i malownicze trasy możemy ukazać piękno kraju w wyjątkowy i nieszablonowy sposób. Walory pocztowe, podobnie jak i transmisja prestiżowych zawodów, docierają na wszystkie kontynenty, do milionów odbiorców. Prezentowana dzisiaj emisja to nie tylko wyjątkowa forma promocji Polski przez sportowe współzawodnictwo, ale i uhonorowanie uczestników i organizatorów wyścigu, stanowiącego wizytówkę naszego kraju – mówi Krzysztof Falkowski, Prezes Poczty Polskiej.

Poczta Polska od wielu lat współpracuje z organizatorami Tour de Pologne, doceniając ich wkład w promocję naszego kraju.

Historia wyścigu rozpoczęła się w 1928 roku, gdy kolarze ruszali na trasę I Biegu Kolarskiego dookoła Polski. Tour de Pologne, bo taką nazwę przyjęła impreza, rósł, ale i zmagał się z wieloma trudnościami i przeszkodami, podobnie jak i odradzająca się Ojczyzna. W historii wyścigu widać jak w soczewce zmiany, jakie następowały w naszym kraju. W 1993 roku za jego organizację zaczął odpowiadać wicemistrz olimpijski Czesław Lang i sprawił, że wyścig zaczął się rozwijać w niezwykłym tempie. Ukoronowaniem tego było włączenie zawodów do elitarnego cyklu UCI World Tour w 2005 r. Od lat na jego starcie stają kolarze z najlepszych ekip świata, a przekaz dociera do milionów ludzi na wszystkich kontynentach. Zawody te bezsprzecznie stały się wizytówką Polski na całym świecie.

Tegoroczna, 80. edycja Tour de Pologne, odbędzie się od 29 lipca do 4 sierpnia. Trasa wyścigu zostanie oficjalnie ogłoszona w czerwcu na antenie Telewizji Polskiej.

W tym roku Tour de Pologne obchodzi potrójny jubileusz: 95 lat istnienia, 80. edycję wyścigu oraz 30-lecie pod przewodnictwem Czesława Langa.

O znaczku

autor projektu znaczka: Adam Kultys 
liczba znaczków: 1 
wartość: 3,90 zł 
nakład: 120 000 szt.
technika druku: offset 
format znaczka: 43 x 31,25 mm 
papier: fluorescencyjny 
arkusz sprzedażny: 6 znaczków
data obiegu: 31 maja 2023 r.  

kontakt dla mediów
Daniel Witowski
rzecznik prasowy, Poczta Polska S.A.
Daniel Witowski

rzecznik@poczta-polska.pl

tel: 22 656 54 28

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Daniel Witowski
rzecznik prasowy, Poczta Polska S.A.
Daniel Witowski

rzecznik@poczta-polska.pl

tel: 22 656 54 28

informacje o firmie