ekonomia/biznes/finanse

Bank BNP Paribas podpisał konsorcjalną umowę kredytową z Grupą Polsat Plus. Marża powiązana jest z realizacją celów ESG. To największa transakcja w formule SLL na polskim rynku

29.05.2023 | Bank BNP Paribas

Bank BNP Paribas pełni rolę globalnego współkoordynatora banków oraz jednego z koordynatorów ESG w ramach konsorcjum, które zawarło umowę kredytowania powiązanego ze zrównoważonym rozwojem (w formule Sustainability-Linked Loan) z Grupą Polsat Plus na łączną kwotę ok. 10,6 mld złotych. Finansowanie wiodącej grupy medialno-telekomunikacyjnej w Polsce wesprze realizację Strategii 2023+, która przewiduje budowę nowego segmentu działalności, tj. Czystej Energii. Jest to do tej pory największa transakcja w formule SLL zamknięta na polskim rynku.

Finansowanie obejmuje złotowy kredyt terminowy do maksymalnej kwoty 7,255 mld zł, kredyt terminowy w euro do maksymalnej kwoty 506 mln euro oraz kredyt rewolwingowy do równowartości 1 mld zł. Przyznane finansowanie zostanie przeznaczone na projekty inwestycyjne, spłatę zadłużenia z poprzednich kredytów oraz ogólne potrzeby korporacyjne.

Zgodnie z zasadami kredytów powiązanych ze zrównoważonym rozwojem, w formule Sustainability-Linked Loan (SLL), wysokość marży będzie obniżona pod warunkiem osiągnięcia uzgodnionych celów ESG, które Klient realizuje m.in. w ramach swojej Strategii 2023+, a także poprzez działania na rzecz środowiska oraz społeczeństwa. Cele zrównoważonego rozwoju Grupy powiązane z finansowaniem zostały ocenione przez międzynarodową agencję ESG Sustainalytics.

- To kolejna w tym roku transakcja powiązana z celami ESG, którą zawieramy z naszym wieloletnim Klientem. Na przełomie roku współorganizowaliśmy emisję obligacji powiązanych ze zrównoważonym rozwojem Cyfrowego Polsatu. Teraz w ramach kredytowania konsorcjalnego, udzielimy Grupie finansowania, które dodatkowo wesprze realizowane przez nią cele zrównoważonego rozwoju. To zaangażowanie zgodne także z naszą strategią GObeyond, w ramach której chcemy jeszcze aktywniej towarzyszyć naszym Klientom w transformacji – mówi André Boulanger, Wiceprezes Zarządu Banku BNP Paribas odpowiedzialny za Obszar bankowości CIB.

Bank BNP Paribas od lat współpracuje z Grupą Polsat Plus na wielu płaszczyznach. W tym roku w styczniu zakończyła się emisja obligacji spółki powiązanych ze zrównoważonym rozwojem (Sustainability-Linked Bonds), w której bank pełnił funkcję współorganizatora i współprowadzącego księgę popytu. Bank BNP Paribas ma też bogate doświadczenie w transakcjach kredytów powiązanych ze zrównoważonym rozwojem. W 2022 r. udzielił ich m.in. Velvet CARE sp. z o.o., spółce Wirtualna Polska Holding i FFiL Śnieżka SA i Śnieżka TOC Sp. z o. o.

kontakt dla mediów
Izabela Tworzydło
Dyrektorka Dep. Komunikacji Korporacyjnej, Rzeczniczka prasowa, BNP Paribas Bank Polska
Izabela Tworzydło

izabela.tworzydlo@bnpparibas.pl

informacje o firmie
kontakt dla mediów
Izabela Tworzydło
Dyrektorka Dep. Komunikacji Korporacyjnej, Rzeczniczka prasowa, BNP Paribas Bank Polska
Izabela Tworzydło

izabela.tworzydlo@bnpparibas.pl

informacje o firmie