budownictwo/nieruchomości

Warszawa na trzecim miejscu pod względem aktywności najemców biurowych w Europie

18.05.2023 | Cushman & Wakefield

Międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield podsumowała pierwszy kwartał i trendy kształtujące sytuację na warszawskim rynku biur – w pierwszym kwartale tego roku Warszawa uplasowała się na trzecim miejscu pod względem popytu wśród największych europejskich lokalizacji biurowych. Aktualnie stolica wchodzi w etap renegocjacji umów najmu zawieranych w rekordowych latach 2018-2019. Innym pozytywnym aspektem jest też perspektywa rozpoczęcia budowy kilku inwestycji w centralnych strefach miasta. Jak zauważają eksperci Cushman & Wakefield, nowe projekty będą znajdować się pod największą presją na wzrost czynszów.

Popyt: Warszawa wchodzi w etap odnawiania umów zawartych

Całkowita aktywność najemców w pierwszych trzech miesiącach 2023 roku wyniosła prawie 159 000 mkw. i była o 40% niższa względem analogicznego okresu w 2022. Mimo to rezultat ten uplasował Warszawę na trzecim miejscu w Europie, za Paryżem i Londynem, a przed takimi metropoliami jak Berlin, Praga, Madryt, Monachium, Hamburg, Frankfurt i Rzym.

W tym roku warszawski rynek biurowy wszedł w okres renegocjacji umów zawieranych w rekordowych latach 2018-2019. Zwiększona liczba procesów, które powinny rozpocząć się niebawem, może mieć pozytywny wpływ na kształtowanie się popytu na powierzchnię biurową w całym 2023 roku. Jednocześnie niepewna sytuacja gospodarcza obserwowana w postaci słabszych wskaźników ekonomicznych może mieć negatywny wpływ na całkowity wolumen transakcji zawarty w tym roku – tłumaczy Joanna Blumert, Head of Occupier Services, Cushman & Wakefield.

W pierwszym kwartale 2023 roku strukturę popytu zdominowały relokacje, które stanowiły ok. 70% wszystkich zawartych umów. Renegocjacje i ekspansje odpowiadały odpowiednio za 25% i 5% wszystkich zawartych umów.

Do największych kontraktów zawartych w tym okresie można zaliczyć renegocjację umowy najmu przez Accenture w budynku Proximo II (8 800 mkw.), wynajęcie 8 700 mkw. przez DPD w ich nowej siedzibie oraz umowę zawartą przez poufnego najemcę z sektora usług dla biznesu w budynku P180 (7 000 mkw.).

Podaż: rośnie liczba projektów w centrum Warszawy

W pierwszym kwartale 2023 roku całkowite zasoby powierzchni biurowej w Warszawie wyniosły 6,26 mln mkw. Według szacunków Cushman & Wakefield na warszawski rynek biurowy trafi w tym roku ok. 66 000 mkw. w ramach siedmiu budynków biurowych, przy czym aż 80% nowej podaży będzie zlokalizowane w strefach pozacentralnych. Jednocześnie liczba realizowanych inwestycji pozostaje na relatywnie niskim poziomie w stosunku do aktywności deweloperskiej obserwowanej w latach 2012-2022.

Obecnie w realizacji znajduje się ok. 181 500 mkw. Natomiast już w najbliższych miesiącach w centrum Warszawy rozpocznie się budowa kilku projektów, które powinny zostać oddane do użytku między 2025 a 2026 rokiem. Będzie to między innymi Upper One dewelopera STRABAG Real Estate, The Form firmy Lincoln Properties oraz Skyliner II Karimpolu. Niemniej spodziewamy się, że efekt luki podażowej będzie widoczny na stołecznym rynku nawet do końca 2025 roku – komentuje Joanna Blumert.

W 2023 roku koszty budowy i wykończenia powierzchni będą dalej rosnąć, natomiast tempo wzrostu cen w opinii Cushman & Wakefield będzie wolniejsze i bardziej przewidywalne względem początku 2022 roku.

Większa kontrola nad poziomem kosztów realizacji inwestycji może zachęcić kolejnych inwestorów do rozpoczęcia swoich inwestycji. Spodziewamy się jednak, że większość projektów, których realizacja może rozpocząć się w najbliższych 12 miesiącach, będzie zlokalizowana w najbardziej atrakcyjnych miejscach umożliwiających deweloperom maksymalizację zwrotu z inwestycji – dodaje Jan Szulborski, ekspert rynku biurowego Cushman & Wakefield.

Stawki czynszów: lokalizacja, jakość budynku i poziom obłożenia będą głównymi elementami wpływającymi na wzrosty stawek czynszu

W pierwszym kwartale 2023 roku stawki za najlepsze powierzchnie biurowe w Warszawie wyniosły 22,00-26,00 EUR/ mkw./ miesiąc w strefie Centrum oraz 13,50-16,50 EUR/ mkw./ miesiąc w lokalizacjach pozacentralnych i nie uległy zmianie względem 2022 roku.

Z obserwacji Cushman & Wakefield wynika, że projekty w budowie znajdują się obecnie pod największą presją wzrostu stawek czynszu, co wynika ze znacznej ekspozycji na wzrost kosztów zarówno budowy, jak i wykończenia powierzchni.

Dodatkowo dalszy wzrost stawek dla szerokiego rynku będzie napędzany przez rekordową waloryzację umów najmu denominowanych w euro, wzrost kosztów budowy i wykończenia powierzchni, a także kosztów operacyjnych. Niemniej ostateczny kształt polityki cenowej właścicieli budynków biurowych będzie w dużej mierze zależeć od lokalizacji, jakości i poziomu obłożenia ich portfela budynków – tłumaczy Katarzyna Lipka, Head of Consulting and Research, Cushman & Wakefield.

Wskaźnik pustostanów w trendzie spadkowym w 2023 roku

Dostępność powierzchni biurowej w marcu 2023 roku wyniosła 724 600 mkw. i spadła o ok. 35 000 mkw. względem analogicznego okresu w 2022 roku. Wskaźnik powierzchni niewynajętej w I kwartale wyniósł 11,6%, co oznacza spadek o 0,6 pp. rok do roku. Jednocześnie wskaźnik dostępnej powierzchni nie uległ zmianie kwartał do kwartału.

Wraz ze spodziewanym ograniczeniem nowej podaży w latach 2023-2025 będziemy obserwować dalszą kompresję wskaźnika powierzchni niewynajętej, co pozwoli warszawskiemu rynkowi na wchłonięcie nadwyżki dostępnej powierzchni biurowej w istniejącym zasobie, która powstała na skutek tymczasowego ograniczenia popytu w latach 2020-2021. Tempo absorpcji powierzchni biurowej będzie natomiast silne powiązane z dynamiką wzrostu gospodarczego, co będzie wpływać na decyzje organizacji o inwestycjach i wzroście zatrudnienia – podsumowuje Vitalii Arkhypenko, ekspert rynku biurowego Cushman & Wakefield.

Raport do pobrania pod linkiem: https://cloud.comm.cushmanwakefield.com/MB_Warsaw_Office_Q12023

informacje o firmie

O Cushman & Wakefield

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rzecz najemców i właścicieli nieruchomości komercyjnych. Cushman & Wakefield należy do grupy największych firm doradczych na rynku nieruchomości, zatrudnia ok. 52 tysięcy pracowników w 400 biurach i 60 krajach na całym świecie. W 2022 roku jej przychody wyniosły 10,1 mld USD. Do najważniejszych usług świadczonych przez firmę należą zarządzanie nieruchomościami, obiektami i projektami, pośrednictwo w wynajmie powierzchni, obsługa transakcji na rynkach kapitałowych, wyceny i inne. Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.cushmanwakefield.com lub na Twitterze: @CushWake 

informacje o firmie

O Cushman & Wakefield

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rzecz najemców i właścicieli nieruchomości komercyjnych. Cushman & Wakefield należy do grupy największych firm doradczych na rynku nieruchomości, zatrudnia ok. 52 tysięcy pracowników w 400 biurach i 60 krajach na całym świecie. W 2022 roku jej przychody wyniosły 10,1 mld USD. Do najważniejszych usług świadczonych przez firmę należą zarządzanie nieruchomościami, obiektami i projektami, pośrednictwo w wynajmie powierzchni, obsługa transakcji na rynkach kapitałowych, wyceny i inne. Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.cushmanwakefield.com lub na Twitterze: @CushWake