technologie ekonomia/biznes/finanse

Bank BNP Paribas pierwszym bankiem z usługą zdalnego potwierdzania tożsamości od Autenti. Broker ID usprawni i zwiększy bezpieczeństwo obsługi firm

22.03.2023 | Bank BNP Paribas

Bank BNP Paribas jako pierwszy bank w Polsce wprowadza usługę zdalnego potwierdzania tożsamości Broker ID oferowaną przez Autenti. Od ostatniego tygodnia marca zdalna weryfikacja tożsamości w procesie obsługi firm usprawni zarówno proces otwarcia relacji z Klientem, jak i obsługi posprzedażowej w każdej sytuacji, kiedy niezbędne jest zidentyfikowanie osób reprezentujących spółkę lub z nią powiązanych

Broker ID to usługa oferowana przez Autenti we współpracy z kluczowymi dostawcami identyfikacji tożsamości, takimi jak np. IDENTT, PWPW czy IDnow. Pozwala ona na zdalną weryfikację tożsamości osób fizycznych – zarówno w Polsce, jak i na świecie (z pewnymi ograniczeniami wynikającymi m.in. z poziomu zabezpieczeń dokumentów tożsamości). Dzięki zastosowaniu zdalnych narzędzi działających w oparciu o biometrię i sztuczną inteligencję można szybko i bezpiecznie przeprowadzić weryfikację, sprawdzić zabezpieczenia fizyczne na dokumencie czy automatycznie potwierdzić zgodność danych deklarowanych z dokumentowymi.

- Rozwiązanie obejmujące taki zakres weryfikacji danych zapewnia zarówno wzrost bezpieczeństwa jak i wygody oraz szybkości procesu – mówi Paweł Jaszewski, Tribe Leader zarządzający obszarem Customer Lifecycle w Banku BNP Paribas. To duże usprawnienie szczególnie dla osób z zagranicy, które do tej pory musiały przedstawić notarialne poświadczenie dokumentu lub wylegitymować się w oddziale BNP Paribas w kraju swojej rezydencji, co nie zawsze jest możliwe – wyjaśnia.

W praktyce wygląda to tak, że pracownik banku wysyła zaproszenie do identyfikacji, a reprezentant lub pełnomocnik obecnego bądź przyszłego Klienta przechodzi identyfikację samodzielnie (proces jest zautomatyzowany), a wynik weryfikacji trafia z powrotem do pracownika, który go akceptuje bądź odrzuca.

- Maszyna jest w stanie dużo lepiej i w sposób powtarzalny wykonać większość sprawdzeń. Zgodnie ze stosowanymi przez nasz bank standardami bezpieczeństwa, na koniec cały proces jest weryfikowany i akceptowany przez pracownika – tłumaczy Paweł Jaszewski.

Rozwiązanie Broker ID zostało wdrożone w listopadzie 2022 roku w ramach pilota, a od ostatniego tygodnia marca 2023 roku będzie szeroko używane w obsłudze Klientów z obszaru MŚP oraz Bankowości Korporacyjnej. Bank rozważa rozszerzenie tej funkcjonalności na inne linie biznesowe. Zależnie od wybranych rozwiązań, oprócz wideoweryfikacji tożsamości usługa Broker ID może umożliwiać potwierdzenie tożsamości poprzez podpis kwalifikowany, profil zaufany lub za pomocą bankowości internetowej (przez logowanie do bankowości albo przelew 0,01 zł).

W styczniu 2022 r. narzędzie do zdalnej weryfikacji tożsamości Broker ID zostało wprowadzone we współpracy z Autenti w BNP Paribas Leasing Solutions. Pierwsze transakcje leasingowe z wykorzystaniem wideoweryfikacji zostały zakończone sukcesem i bardzo dobrze ocenione przez Klientów.

Autenti to polska firma oferująca dostęp do platformy z wszystkimi rodzajami e-podpisów, a także do pieczęci elektronicznych, metod identyfikacji czy usług kwalifikowanych. W 2016 r. Autenti zwyciężyło w pierwszej polskiej edycji BNP Paribas International Hackathon a dwa lata później bank uruchomił pierwszy proces bezpapierowego podpisywania kredytów ratalnych. W 2020 r. oraz w 2022 r. Bank BNP Paribas dwukrotnie zainwestował w start-up. Od tej pory sukcesywnie wprowadzał elektroniczny podpis Autenti w kolejnych procesach bankowych oraz udostępnił dostęp do platformy Autenti Klientom z sektora MŚP i Korpo. Od początku współpracy Bank BNP Paribas podpisał z pomocą Autenti 1,7 mln dokumentów, oszczędzając w ten sposób ponad 4,3 mln kartek papieru.

kontakt dla mediów
Izabela Tworzydło
Dyrektorka Dep. Komunikacji Korporacyjnej, Rzeczniczka prasowa, BNP Paribas Bank Polska
Izabela Tworzydło

izabela.tworzydlo@bnpparibas.pl

informacje o firmie
kontakt dla mediów
Izabela Tworzydło
Dyrektorka Dep. Komunikacji Korporacyjnej, Rzeczniczka prasowa, BNP Paribas Bank Polska
Izabela Tworzydło

izabela.tworzydlo@bnpparibas.pl

informacje o firmie