przemysł ciężki ekonomia/biznes/finanse

Miedź filarem nowoczesnej gospodarki – KGHM na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos

18.01.2023 | KGHM Polska Miedź
Panele dyskusyjne, spotkania biznesowe i promocja polskiej gospodarki - delegacja KGHM bierze udział w jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń tego roku, Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos. Wśród tematów poruszanych podczas spotkań znalazły się zagadnienia dotyczące transformacji energetycznej oraz bezpieczeństwo cyfrowe.

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos to wydarzenie zajmujące się głównymi społecznymi i ekonomicznymi problemami świata. Uczestnikami są politycy, przedstawiciele największych gospodarczych firm i organizacji, a także naukowcy oraz ekonomiści. Przedstawiciele zarządu KGHM biorą udział m.in. w spotkaniach dotyczących zaangażowania państw w pomoc Ukrainie czy planów transformacji energetycznej w Europie.

Zmiany klimatyczne, wojna w Ukrainie i wiążący się z nią kryzys energetyczny wymagają od nas zdecydowanych działań. Już dziś odczuwamy wynikające z tego koszty, także te finansowe, związane m.in. ze wzrostem cen energii. Nasze zakłady zużywają około 3 TWh energii elektrycznej rocznie, co stawia nas na drugim miejscu w Polsce wśród wszystkich konsumentów. Zapewnienie stabilnych dostaw, możliwie taniej energii, to jedno z głównych wyzwań – podkreśla w rozmowach Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Prezes KGHM uważa, że transformacja energetyczna to dla miedziowej spółki nie tylko wyzwanie, ale także wielka szansa. Zielone technologie, rozwój sztucznej inteligencji czy rozwój sieci 5G – te nowoczesne procesy łączy jedno – miedź – dodał Tomasz Zdzikot.

O sytuacji gospodarczej oraz strategicznych wyzwaniach dla biznesu wydobywczego delegacja KGHM rozmawiała z przedstawicielami Antofagasta Minerals. Podczas zamkniętego spotkania prezesi: Tomasz Zdzikot i Ivan Arriagada dyskutowali o budowaniu silnych, wspólnych relacji pomiędzy koncernami.

Serce KGHM bije na Dolnym Śląsku, ale Sierra Gorda to dla nas jeden z najważniejszych projektów zagranicznych. Oprócz rozmowy o sytuacji podatkowej w Chile rozmawialiśmy również o perspektywach dla miedzi, a te przedstawiają się obiecująco. Produkujemy coś, na czym oparta jest nowoczesna gospodarka – dodał prezes KGHM.

Przedstawiciele chilijskiego koncernu gratulowali KGHM wyników osiągniętych w Sierra Gorda oraz zastosowanych w kopalni nowoczesnych technologii. Obie strony zadeklarowały dalszą współpracę oraz wymianę doświadczeń. Tomasz Zdzikot powiedział, że forum w Davos jest doskonałą okazją do spotkań w gronie najważniejszych polityków i ekspertów zajmujących się globalną gospodarką.

Podczas forum w Davos miedziowa spółka jest współorganizatorem Polish House. W budynku, w sąsiedztwie obiektów głównego wydarzenia funkcjonuje miejsce promocji naszego kraju oraz spotkań biznesowych. Biorą w nich udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Z kolei Mirosław Kidoń, wiceprezes zarządu KGHM ds. aktywów zagranicznych znalazł się wśród panelistów debaty: „Energy Outlook: zrównoważony rozwój szansą gospodarczą dla Polski”.

Wiceprezes mówił podczas debaty, że wojna w Ukrainie doprowadziła do przewartościowania strategii zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Według Mirosława Kidonia w związku z tym „trudno kwestionować potrzebę rozszerzenia polskiego miksu energetycznego – jeżeli na poważnie traktujemy stojące przed nami wyzwania w sferach bezpieczeństwa, ekologii i konkurencyjności naszej gospodarki”.

Dla odzwierciedlenia zmian zachodzących na rynku globalnym KGHM zaktualizował dotychczasowe, cztery strategiczne kierunki rozwoju (elastyczność, efektywność, ekologie oraz e-przemysł) o dodatkowy piąty element – energię. Miedziowa spółka konsekwentnie dywersyfikuje źródła energii elektrycznej, stawiając na energię ze słońca, wiatru, wodoru.

W KGHM od 2021 roku obowiązuje Polityka Klimatyczna, która określa cele spółki w zakresie emisji gazów cieplarnianych w horyzontach lat 2030 i 2050 oraz zakres i stopień zmian niezbędnych do ich realizacji. Osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2050 jest celem nadrzędnym dokumentu KGHM. Celem pośrednim jest redukcja łącznych emisji do 2030 roku o 30% względem roku bazowego 2020.

Do 2030 roku celem KGHM jest oparcie się w 50% na własnej energii elektrycznej. Projektujemy i budujemy instalacje PV w lokalizacjach dogodnych pod kątem bezpośredniego przyłączenia się do oddziałów konsumujących energię. Prowadzimy obecnie 10 projektów fotowoltaicznych.

W ubiegłym roku miedziowy gigant złożył pierwszy w Polsce wniosek o ocenę technologii małego modułowego reaktora (SMR) do Państwowej Agencji Atomistyki. Plany inwestycyjne miedziowego giganta obejmują również Morską Energetykę Wiatrową. W tym obszarze firma współpracuje z TotalEnergies Renewables na podstawie zawartego porozumienia o współpracy strategicznej.

Przedstawiciele zarządu KGHM zwracają uwagę, że miedź jest surowcem, bez którego transformacja i zrównoważony rozwój nie będą możliwe a to daje ogromne możliwości i szanse na rozwój gospodarczy Polski.

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos, upływa w tym roku pod hasłem „Współpraca w podzielonym świecie”. W wydarzeniu udział bierze blisko 2,5 tys. osób z całego świata.

kontakt dla mediów
Piotr Chęciński
Dyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjnej, KGHM Polska Miedź SA
Piotr Chęciński

komunikacja@kghm.com

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Piotr Chęciński
Dyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjnej, KGHM Polska Miedź SA
Piotr Chęciński

komunikacja@kghm.com

informacje o firmie