handel

Jak Polacy planują sfinansować tegoroczne święta Bożego Narodzenia. Wyniki badania

13.12.2022 | Prezentmarzeń

Zbliżające się święta to nie tylko radość i okazja do rodzinnych spotkań, ale również spore wydatki. 39% Polaków ma nadzieję, że w tym roku uda się sfinansować świąteczny budżet z bieżących dochodów. Co piąty liczy, że zrobi to z oszczędności. Niestety 40% deklaruje, że będzie musiało się zapożyczyć w grudniu w różnej formie. Największym obciążeniem w świątecznym budżecie będzie jedzenie, jak twierdzi 39% Polaków oraz prezenty dla bliskich, jak uważa 35%.

Serwis Prezentmarzeń zrealizował badanie „Święta marzeń według Polaków”, aby poznać preferencje konsumenckie i potrzeby związane ze zbliżającymi się świętami. Wymienianą na pierwszym miejscu kwestią, która może popsuć święta Bożego Narodzenia w 2022 roku jest brak środków finansowych na ich przygotowanie, jak zadeklarowało 23% respondentów. Na drugim miejscu 22% ankietowanych wymieniło brak najbliższych przy świątecznym stole oraz rodzinne kłótnie.

Co obciąża najmocniej świąteczny budżet Polaków?

Świąteczny budżet, jak potwierdzają wyniki badania, nie jest łatwą kwestią dla wielu Polaków i stanowi sporo obciążenie finansowe dla domowych wydatków. Najwięcej pieniędzy, jak deklaruje 39% respondentów pochłonie jedzenie na święta. Na drugiej pozycji znajdą się prezenty dla bliskich według 35% ankietowanych oraz koszty dojazdu do rodziny – 16% odpowiedzi. Dla 10% zapytanych będą to zakupy związane z wystrojem świątecznym domu i realizacją porządków na święta.

Z jakich źródeł Polacy planują sfinansować grudniowe święta?

Spośród 1317 respondentów badania serwisu Prezentmarzeń, 39% ma nadzieję, że uda im się sfinansować tegoroczne święta Bożego Narodzenia z bieżących dochodów. Z kolei 21% planuje je przygotować z oszczędności. Dla 40% Polaków świąteczny budżet wymaga zapożyczenia się. 17% respondentów deklarujących taką potrzebę, zapożyczy się u członków rodziny lub przyjaciół. Z kolei 12% będzie musiało zadłużyć się na karcie kredytowej, a 11% planuje skorzystać z kredytu gotówkowego lub ratalnego.

Ile zamierzamy wydać na upominki dla bliskich?

Jak wynika z badania Święta marzeń według Polaków”, 34% spośród zapytanych Polaków może w tym roku przeznaczyć na prezent świąteczny dla bliskiej osoby do 100 zł, a 23% od 100 do 200 zł. Dla 12% będzie to budżet na poziomie od 200 do 300 zł na osobę. Z kolei 11% deklaruje, że może wydać na prezent dla bliskiej osoby powyżej 300 zł, a 12% deklaruje możliwość wydania kwoty powyżej 500 zł. Tylko 8% zapytanych Polaków zdradza, że nie ma żadnego limitu i może zaszaleć. Upominki dla bliskich to jedna z dwóch najbardziej obciążających nasze kieszenie pozycji świątecznego budżetu. To jednak także duża szansa na sprawienie bliskiej osobie radości, co potwierdza co trzeci zapytany Polak.

Badanie „Święta marzeń według Polaków” zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 1317 respondentów w formie ankiety online w listopadzie 2022.

kontakt dla mediów
Małgorzata Dębska
Innovation PR
Małgorzata Dębska

m.debska@innovationpr.pl

tel: +48 662 150 880

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Małgorzata Dębska
Innovation PR
Małgorzata Dębska

m.debska@innovationpr.pl

tel: +48 662 150 880

informacje o firmie