sprawy społeczne

Pierwsi instruktorzy wśród stołecznych Terytorialsów

Jest ich trzynastu i jako pierwsi żołnierze 18 Stołecznej Brygady OT ukończyli podstawowy kurs dla instruktorów prowadzony przez byłych żołnierzy wojsk specjalnych. Od teraz są uprawnieni do szkolenia kolejnych ochotników do stołecznej osiemnastki.

W 18 Stołecznej Brygadzie Obrony Terytorialnej ruszył cykl kursów przygotowujących żołnierzy WOT do roli instruktorów. O tym, kto zasili szeregi kadry dydaktycznej stołecznej osiemnastki zadecydują byli specjalsi z Mobilnych Zespołów Szkoleniowych (MZSz). Snajperzy, ratownicy pola walki, saperzy, łącznościowcy swoją wiedzę i doświadczenie zdobywali w boju na misjach.

Zgodnie z przyjętym planem, rozpoczęliśmy kolejny etap szkoleń obejmujący obecnych i przyszłych instruktorów. Stawiamy na podnoszenie kompetencji naszych najlepszych żołnierzy, umożliwiając im dostęp do kursów spełniających najwyższe normy szkoleniowe. Dzięki czemu w niedługim czasie staniemy się niezależni szkoleniowo i zapewnimy wysoki poziom nauczania nowo przybyłym terytorialsom.

– mówi Dowódca 18. SBOT płk Marek Pietrzak.

Program kursu przygotowującego instruktorów WOT obejmuje m.in.: postawy strzeleckie, sposoby zrywania kontaktu, dysfunkcje broni, szyki marszowe i komunikację a także metodykę nauczania. Każdy z wymienionych wyżej tematów jest wnikliwie omawiany podczas kursu, ze szczególnym uwzględnieniem metodyki prowadzenia zajęć. Przyszły instruktor musi w sposób zrozumiały umieć przekazać wiedzę, zwracając uwagę na najistotniejsze elementy danego zagadnienia i najczęściej popełniane przez żołnierzy błędy. 

Jaki jest przepis na dobrego instruktora WOT? Zdaniem wykładowców MZSz powinien on mieć motywację do ciągłego samodoskonalenia, odczuwać głód wiedzy i poszukiwać informacji.

Intensywny kurs adeptów kadry instruktorskiej stołecznej brygady trwa 5 dni. W pierwszym cyklu, który odbył się na przełomie listopada i grudnia, certyfikat instruktora WOT przyznano 13 żołnierzom. Ci, którzy nie uzyskali rekomendacji, będą mogli uzupełnić wiedzę na kolejnych edycjach, które odbędą się w grudniu, styczniu i lutym.

Aż 70 % żołnierzy, którzy w październiku wstąpili do 18 Stołecznej Brygady OT zadeklarowało chęć rozwijania kompetencji instruktorskich.

Wyzwaniem dla mnie jako dowódcy brygady będzie zagospodarowanie tego potencjału, Warszawiacy mają olbrzymią chęć rozwoju, to bardzo budujące. Poza kompetencjami instruktorskimi wielu z nich w służbie w stołecznej brygadzie szuka możliwości podniesienia na wyższy poziom swojej kondycji fizycznej, poznania ciekawy ludzi i oczywiście nabycia umiejętności posługiwania się bronią i walki.

mówi dowódca brygady płk Marek Pietrzak

18 Stołeczna Brygada OT jest najmłodszą jednostką Wojsk Obrony Terytorialnej. Brygada powstała na przełomie czerwca i lipca br., już w październiku przyjęła na szkolenie pierwszych ochotników. Obecnie brygada liczy już blisko pół tysiąca żołnierzy. W Rembertowie formowany jest sztab brygady oraz pierwszy batalion lekkiej piechoty. W 2023 roku planowane jest rozpoczęcie formowania drugiego batalionu na Ursynowie, a rok później trzeciego w Borzęcinie Dużym.

Specyfiką brygady będzie walka w mieście oraz zadania poszukiwawczo – ratownicze. Najbliższe szkolenie podstawowe rusza już 11 lutego, a wyrównawcze 18 marca 2023 r. Właśnie teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku o powołanie w szeregi stołecznych terytorialsów. Można to zrobić w każdym Wojskowym Centrum Rekrutacji lub drogą elektroniczną.

Na lutowe szkolenie jest tylko 200 miejsc, wszystkich chętnych zapraszam do  złożenia wniosku i budowania razem z nami naszej stołecznej brygady OT – mówi płk Pietrzak.

kontakt dla mediów
Biuro Prasowe DWOT
Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej
Biuro Prasowe DWOT

rzecznik.wot@mon.gov.pl

tel: 261-883-029

informacje o firmie

Ewelina Dudziak-Staręga
Rzecznik prasowy18 Stołecznej Brygady OT

załączniki

kontakt dla mediów
Biuro Prasowe DWOT
Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej
Biuro Prasowe DWOT

rzecznik.wot@mon.gov.pl

tel: 261-883-029

informacje o firmie

Ewelina Dudziak-Staręga
Rzecznik prasowy18 Stołecznej Brygady OT