nowe produkty/usługi kultura/sztuka/rozrywka
„Zbrodnia bez kary” – reportaże Wirtualnej Polski, Deutsche Welle i Interii wydane przez Wydawnictwo M.
Dwadzieścia sześć reportaży i wywiadów o powojennych karierach niemieckich zbrodniarzy – teraz w formie książki. „Zbrodnia bez kary” już w sprzedaży.
Dziennikarze i dziennikarki Deutsche Welle, Wirtualnej Polski i Interii ruszyli tropem nieukaranych zbrodniarzy i zbrodniarek hitlerowskich, ujawniając ich powojenne kariery. Efektem pracy prawie 30 osób z trzech redakcji jest zbiór 26 reportaży, wywiadów i filmów wideo. Teraz teksty nominowane wcześniej m.in. do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej i MediaTorów zebrane zostały w książce „Zbrodnia bez kary”, wydanej w serii „Obiektyw” przez krakowskie Wydawnictwo M.
Kolorowa tabliczka na grobie byłego dyrektora fabryki czekolady w Bonn przypomina światu, że za zbrodnią powinna iść kara. Napis na niej głosi: „Obergruppenführer SS Wilhelm Koppe, wyższy dowódca SS i policji w Generalnym Gubernatorstwie. Odpowiedzialny za terror, masowe morderstwa, rozstrzeliwania, Holokaust. Nigdy nieukarany!!!”. Pracownik cmentarza cierpliwie usuwa kolejne tabliczki, ale tajemnicza ręka kładzie nowe. Zawsze 1 listopada.
Jak to możliwe, że ludzie tacy jak Wilhelm Koppe uniknęli kary i prowadzili po wojnie spokojne życie? Jak na hipotekę winy ojców i dziadków reagują ich potomkowie? W „Zbrodni bez kary” dochodzą do głosu nie tylko rodziny oprawców. Tyle samo miejsca poświęca się ofiarom.
– Współdziałanie trzech redakcji z Polski i Niemiec przy tym projekcie to nie tylko przykład znakomitej polsko-niemieckiej współpracy, ale i unikalnego połączenia kompetencji i możliwość przedstawienia dwóch perspektyw – sprawców i ofiar. Nieodpokutowane winy niemieckich zbrodniarzy pozostaną na zawsze plamą w historii Niemiec, zaś losy ofiar – przestrogą – mówi redaktor naczelny Polskiej Sekcji Deutsche Welle i pomysłodawca projektu Bartosz Dudek.
„Zbrodnia bez kary” to ponad pięćset stron historii niemieckich zbrodniarzy i zbrodniarek działających na terenie okupowanej Polski i reprezentujących różne grupy społeczne i zawodowe. Dzięki tej książce zbrodniarze tracą swoją anonimowość, a ich powojenne losy ujrzą światło dzienne. „Zbrodnię należy nazywać zbrodnią, a winnych winnymi. Nawet jeśli unikną oni odpowiedzialności prawnej, będą musieli zmierzyć się z osądem kolejnych pokoleń. Wierzymy, że opisując ich czyny, dajemy choć odrobinę zadośćuczynienia ofiarom” – piszą autorzy we wstępie.
O projekcie, pracy nad książką, spotkaniach z ofiarami i rodzinami zbrodniarzy autorzy będą opowiadać podczas premierowego spotkania na krakowskich Targach Książki 29 października o godzinie 10.00 (sala Lwów C). Spotkanie poprowadzi Agnieszka Jankowska-Maik.
Książkę w formie e-booka można nabyć już na Legimi oraz w przedsprzedaży na stronie Wydawnictwa M.
kontakt dla mediów
Michał Siegieda
michal.siegieda@grupawp.pl
Agata Chaber
agata.chaber@grupawp.pl
informacje o firmie
kontakt dla mediów
Michał Siegieda
michal.siegieda@grupawp.pl
Agata Chaber
agata.chaber@grupawp.pl