sport kultura/sztuka/rozrywka

Polacy w czasie wolnym wybierają aktywność. Wyniki badania

20.10.2022 | Prezentmarzeń

Dla ponad połowy Polaków w spędzaniu czasu wolnego dominuje aktywność, która skłania nas do próbowania bardzo różnych form rozrywki. W budowaniu nawyków spędzania czasu wolnego pomaga chęć zdobywania nowych doświadczeń i sport.

Jak wynika z badania „Nawyki Polaków spędzania czasu wolnego” przeprowadzonego przez serwis Prezentmarzeń czas wolny dla Polaków pełni głównie funkcję regeneracyjną - odnowienia sił fizycznych i psychicznych (31%), rozwojową poprzez kształtowanie zainteresowań i zdobywanie nowych umiejętności (27%), integracyjną - podtrzymanie więzi społecznych (25%) oraz kulturalną - obcowanie z kulturą w różnej postaci (17%).

W budowaniu nawyków spędzania czasu wolnego pomaga chęć zdobywania nowych doświadczeń (29%), sport (28%), inspiracje pochodzące od innych osób (22%), kreatywne zainteresowania pozwalające na rozwój (21%). Aż 39% respondentów uważa, że Polacy budować nawyki spędzania czasu wolnego gdyż po pandemii zwracamy większą uwagę na jakość czasu wolnego i chcemy lepiej go organizować.

Czas wolny powinien dawać nam przede wszystkim skuteczną regenerację organizmu (21%), oderwanie się od codziennej rutyny i obowiązków (25%), dobrą zabawę (22%) i możliwość przeżycia przygody (32%). Polacy poszukują pozytywnych emocji, które wpływają na jakość spędzania czasu wolnego w sporcie, również w sportach ekstremalnych (29%), w rozrywce (33%), w kulturze (10%).

Z udzielonych przez ankietowanych odpowiedzi w naszym badaniu wynika, że w spędzaniu czasu wolnego Polaków dominuje obecnie aktywność, która skłania nas do próbowania bardzo różnych form rozrywki. Chętnie odwiedzamy na przykład Escape Room z przyjaciółmi, coraz odważniej próbujemy sportów ekstremalnych, jak również uczestniczymy w kreatywnych warsztatach rozwijających zainteresowania. Branża czasu wolnego dynamicznie się rozwija i co roku ma nowe propozycje w obszarze rozrywki, sportu i wypoczynku. – komentuje Aleksandra Skrzyńska z serwisu Prezentmarzeń.

Z niestandardowych form spędzania czasu najchętniej wybieramy takie aktywności jak wizytę w Escape Roomie (21%), przejażdżkę luksusowym samochodem (14%), lot balonem (14%), jazdę off road (12%), skok ze spadochronem (11%), kurs tańca (9%), lot awionetką (8%).

Najchętniej czas wolny spędzamy z przyjaciółmi (29%) i dziećmi (22%) oraz partnerem i partnerką (21%). Organizując sobie lub bliskim czas wolny najczęściej kierujemy się przyzwyczajeniami (215) i zainteresowaniami (29%) oraz możliwością oderwania się od rutyny (34%).

Pomysłów na spędzanie w ciekawy sposób czasu wolnego szukamy głównie w social mediach jak twierdzi co trzeci Polak. Chętnie słuchamy również rad przyjaciół i rodziny, deklaruje 29% respondentów.

Jeśli nie decydujemy się na wybór jakieś rozrywki jest to spowodowane głównie zbyt małym budżetem, jak deklaruje 37% ankietowanych. Na czas wolny jesteśmy najczęściej w stanie przeznaczyć do 100 zł – 39% oraz od 100 – 300 zł – 39%.

Badanie „Nawyki Polaków spędzania czasu wolnego” zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 1259 respondentów w formie ankiety online we wrześniu 2022.

kontakt dla mediów
Małgorzata Dębska
Innovation PR
Małgorzata Dębska

m.debska@innovationpr.pl

tel: +48 662 150 880

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Małgorzata Dębska
Innovation PR
Małgorzata Dębska

m.debska@innovationpr.pl

tel: +48 662 150 880

informacje o firmie