środowisko naturalne/ekologia ekonomia/biznes/finanse

Biznes niezmiennie stawia na 3W. 6 firm dołącza do inicjatywy Banku Gospodarstwa Krajowego

03.10.2022 | Idea 3W

Nowe podmioty w świecie 3W – grupie organizacji, które Bank Gospodarstwa Krajowego zrzesza w swojej inicjatywie woda-wodór-węgiel – to spółki z doświadczeniem w rozwijaniu technologii wody, wodoru i nowoczesnych technologii węglowych. Sześć organizacji dołącza do dwudziestu innych podmiotów, które wcześniej zadeklarowały współpracę z BGK w tych samych obszarach.

- Po roku od powołania inicjatywy 3W wciąż stawiamy na współpracę z biznesem. Odważni przedsiębiorcy są jedną z podstaw naszej wizji zrównoważonej i konkurencyjnej gospodarki. Ich wiedza i doświadczenie wpływają na szybki rozwój sektora 3W, a w przyszłości na pewno pozwolą zrealizować szereg ciekawych projektów – powiedział Adam Żelezik, dyrektor Biura Inicjatyw Strategicznych w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Oczyszczanie i retencja – wodna podstawa

Coroczna susza sprawia, że o wodzie trzeba myśleć w kategoriach deficytowego zasobu, którego każda kropla ma znaczenie. Do świata 3W dołączyła spółka, której to podejście jest wyjątkowo bliskie. Biocent tworzy i rozwija technologie, które pozwalają na oczyszczanie i zagospodarowanie ścieków gospodarczych oraz wód opadowych. Firma stworzyła innowacyjny filtr cząstek ropopochodnych dzięki metodzie druku 3D. To już dziewiąta organizacja związana z wodą w inicjatywie 3W.

Wodór – numer jeden

Wodór rozpoczyna nie tylko układ okresowy, ale i otwiera listę paliw przyszłości. Polska jest jednym z czołowych jego producentów na świecie. Nic więc dziwnego, że rodzimych spółek, które są związane z wodorem przybywa także w inicjatywie BGK. Kolejną z nich jest SBB Energy, która prowadzi działalność w sektorach energetyki i przemysłu. W ostatnich latach firma rozwinęła kompetencje w obszarze energetyki odnawialnej, w szczególności w układach, które produkują, magazynują i wykorzystują zielony wodór.

Synergia zasobów

Bank Gospodarstwa Krajowego od początku działania inicjatywy 3W wskazuje na wyjątkową współzależność wody, wodoru i węgla. Ich synergię potwierdzają również sygnatariusze listów intencyjnych, którzy niejednokrotnie swoją działalność opierają o dwa lub nawet wszystkie trzy zasoby. Aqua Institute skupia się na wodzie i wodorze. Spółka prowadzi prace nad innowacjami produktowymi, które dotyczą zbiorników do gromadzenia i przechowywania wodoru, a także szuka rozwiązań technologicznych z zakresu inżynierii wodnej.

Innowacje z węglem w tle

Węgiel jest obecny we wszystkich żywych organizmach. Ten pierwiastek pod różnymi postaciami ma odmienne i bardzo cenne właściwości, które są podstawą nowych technologii. NanoEMI – kolejny sygnatariusz listu intencyjnego – to spółka z branży deep-tech, która zajmuje się produkcją nanomateriałów 2D. Firma produkuje płatki grafenowe i oparte o nie zaawansowane kompozyty. Do 3W dołącza też Sygnis – spółka, która ma szeroki wachlarz biznesowych działań – od biotechnologii, przez energetykę, aż po nanotechnologie. Zajmuje się także drukiem 3D i wykorzystuje do tego nanomateriały węglowe. Ich zastosowanie w swojej działalności widzi również branża włókiennicza. Firma Filati, która reprezentuje ją w świecie 3W produkuje funkcjonalną, termoaktywną odzież sportową i outdoorową z wykorzystaniem nanotechnologii i materiałów opartych o węgiel.

 

Biznesowy ekosystem 3W jest wciąż w budowie. Idea 3W wspiera w rozwoju nowoczesnych technologii z obszaru wody, wodoru i nowoczesnych technologii węglowych, a także zrównoważonego rozwoju. Do inicjatywy BGK przystąpiło już ponad 20 organizacji o różnych profilach, w tym Toyota Central Europe.

Idea 3W Banku Gospodarstwa Krajowego koncentruje się na 3 kluczowych zasobach, które są fundamentem życia na ziemi: wodzie, wodorze i węglu (3W). 3W wspiera świat nauki, biznesu i administracji w rozwoju nowoczesnych technologii, które stosowane są w przemyśle, energetyce i medycynie. Ma za zadanie budować i integrować społeczność utalentowanych naukowców, ambitnych studentów, odważnych przedsiębiorców, wizjonerskich organizacji pozarządowych i odpowiedzialnych przedstawicieli sektora publicznego, instytucji finansowych oraz aktywizować społeczeństwo.  

informacje o firmie

załączniki

informacje o firmie