Terytorialsi wysadzają
Wysadzanie torów kolejowych, przepustów drogowych, drewnianego mostu - to istotne elementy szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Na poligonie w Nowej Dębie trwa kurs podstawowy dla kandydatów na instruktorów w grupie saperskiej i inżynierii wojskowej zorganizowany przez świętokrzyskich terytorialsów.
Żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej przy współpracy z Mobilnym Zespołem Szkoleniowym WOT są organizatorami trwającego w dniach 4-13 lipca kursu podstawowego dla kandydatów na instruktorów w grupach saperskiej i inżynierii wojskowej. Miejscem kursu są obiekty na poligonie w Nowej Dębie. W szkoleniu uczestniczy osiemnastu żołnierzy z 2,4,9,10 oraz 16 Brygady OT. Zdobyta przez nich wiedza po zakończeniu kursu posłuży do szkolenia żołnierzy w macierzystych jednostkach.
Kursanci zostali wcześniej dobrani i wyselekcjonowani w swoich macierzystych jednostkach. Jest to ich pierwszy z trzech etapów szkolenia, w ramach którego żołnierze uczą się między innymi różnych sposobów wysadzania i niszczenia konstrukcji drewnianych, metalowych i żelbetonowych, pokonywania zapór inżynieryjnych, ustawiania, usuwania i niszczenia min, a także wykonywania przejść w polu minowym. Do szkolonych kursantów w dniach 9-10 lipca 2022 r. dołączyli świętokrzyscy terytorialsi z grupy szkolnej inż.-sap. na swoją comiesięczną rotację.
Przeprowadzone w miniony weekend przez instruktorów zajęcia były wyjątkowe. Szkoleni mogli przećwiczyć na „żywym organizmie” sposoby wysadzania elementów metalowych, betonowych i drewnianych. Żołnierze 10 ŚBOT otrzymali w formie darowizny od firmy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wycofane z użytku szyny kolejowe i podkłady wraz z elementami mocowań. Umożliwiło to niezwykle realistyczne przeprowadzenie szkolenia. Dzięki temu terytorialsi własnymi siłami zbudowali na poligonie obiekty, takie jak: fragment trakcji kolejowej, przepust drogowy betonowy i most drewniany. Żołnierze przećwiczyli w praktyce niszczenie elementów infrastruktury kolejowej oraz drogowej. Tego typu zajęcia szkolą żołnierzy z działań opóźniających przemieszczanie wojsk przeciwnika. Pozwalają również poprzez działanie na realnych obiektach wyeliminować błędy i opracować najskuteczniejsze metody niszczenia tego typu konstrukcji.
Żołnierze WOT doskonalą swoje umiejętności inżynieryjne po to, gdy w godzinie próby zajdzie taka potrzeba, utrudnić przeciwnikowi wejście płynne na teren naszego państwa; poprzez niszczenie torów kolejowych, dróg, obiektów mostowych.
- podkreśla płk Piotr Hałys dowódca 10 ŚBOT.
Dzięki dużemu zaangażowaniu żołnierzy naszej brygady - kursanci przećwiczyli metody wysadzania na realnych obiektach zbliżonych do prawdziwych.
– dodaje.
Dziesięciodniowy kurs zakończy egzamin, który stanowi przepustkę do udziału w kolejnym II etapie - instruktorskim. Zorganizowane szkolenie oraz przygotowanie wysadzanych konstrukcji zostało wysoko ocenione przez instruktorów z innych brygad. Saperzy z 10 ŚBOT już przygotowują się do zorganizowania kolejnego kursu.
kontakt dla mediów
por. Daniel WOŚ
wos8288@portal.ron.mil.pl
tel: 792186461
st. kpr. Przemysław ŁUSZCZKI
p.luszczki@ron.mil.pl
tel: 503520296
informacje o firmie
Zespół prasowy 10ŚBOT
kpt. Marcin KOWAL
ppor. Daniel WOŚ
kontakt dla mediów
por. Daniel WOŚ
wos8288@portal.ron.mil.pl
tel: 792186461
st. kpr. Przemysław ŁUSZCZKI
p.luszczki@ron.mil.pl
tel: 503520296
informacje o firmie
Zespół prasowy 10ŚBOT
kpt. Marcin KOWAL
ppor. Daniel WOŚ