sprawy społeczne

Wyższy bieg Grota

Tekst Krzysztofa Wilewskiego, Polska Zbrojna

Większe wymagania wobec żołnierzy, więcej godzin szkolenia strzeleckiego w terenie zurbanizowanym, ograniczenie treningów w tzw. strzelnicach tunelowych na rzecz dynamicznego strzelania w terenie miejskim – to plany wojsk obrony terytorialnej. Po czterech latach użytkowania przez terytorialsów karabinków MSBS Grot Dowództwo WOT chce zmodyfikować programy szkolenia.

Podnosimy wymagania i oczekiwania wobec żołnierzy, którzy posługują się karabinkiem Grot. To jest znacznie celniejsza broń niż wcześniej używana przez wojsko, znacznie bardziej ergonomiczna, więc możemy szybciej kształtować nasze zdolności i wymagać od żołnierzy więcej

– zapowiedział gen. broni Wiesław Kukuła, dowódca WOT-u. Deklaracja padła podczas zorganizowanej przez terytorialsów konferencji „GROTowisko-22”, na której o ulepszaniu modułowego systemu broni strzeleckiej Grot dyskutowali żołnierze, wojskowi eksperci, a także przedstawiciele przemysłu zbrojeniowego.

Znaczna część spotkania była poświęcona właśnie sprawom związanym ze szkoleniem żołnierzy korzystających z Grotów. Jak podkreślał gen. Kukuła, po czterech latach użytkowania karabinków przyszedł czas na spore zmiany w systemie szkoleniowym. Dowódca WOT-u zapowiedział, że będą one polegały nie tylko na podniesieniu wymagań wobec żołnierzy, od których dowódcy będą oczekiwać szybszych efektów, lecz również na znaczącej modyfikacji samych programów szkoleniowych.

Chcemy, aby szkolenie strzeleckie z Grotów było bardziej intuicyjne i bardziej odpowiadało rzeczywistym sytuacjom na polu walki. Dzisiaj naszym największym wrogiem jest strzelnica tunelowa, czyli typowa strzelnica garnizonowa, z małym okienkiem, z celem, który żołnierz widzi 200 m dalej i do którego oddaje pojedynczy strzał. To uczy bardzo złych nawyków.

– podkreślał gen. Kukuła.

Musimy uczyć żołnierzy prowadzenia walki dookólnej, walki w zwarciu, instynktownego korzystania z tej broni. Nie nauczymy tego w strzelnicach tunelowych

– dodał.

Plany WOT-u zakładają m.in. zwiększenie liczby zajęć szkoleniowych w terenie zurbanizowanym, z naciskiem na szkolenie strzeleckie w takim środowisku. – Wnioski z Ukrainy pokazują dobitnie, że musimy nauczyć ludzi walki w mieście. Dzisiaj ledwo dotykamy tego wyzwania – mówił gen. broni Wiesław Kukuła, wskazując, że dziś już nie potrzeba budować kosztownych poligonów symulujących teren zurbanizowany. Podkreślał, że szkolenie strzeleckie dzięki rozwiązaniom technicznym można prowadzić właściwie wszędzie, nawet w centrum miasta. – Dzisiaj jest to nie tylko możliwe, ale również konieczne, technologia to umożliwia. Dlatego intensywnie wprowadzamy system amunicji barwiącej UTM – dodał dowódca WOT-u. System ten pozwala podczas ćwiczeń lepiej oddać realizm pola walki.

Wyprodukowany w Fabryce Broni „Łucznik” karabinek Grot jest używany w Wojsku Polskim od 2017 roku. Najpierw otrzymali go terytorialsi, a od 2019 z Grotów korzystają także żołnierze jednostek operacyjnych.

kontakt dla mediów
Biuro Prasowe DWOT
Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej
Biuro Prasowe DWOT

rzecznik.wot@mon.gov.pl

tel: 261-883-029

informacje o firmie

Źródło:
Krzysztof Wilewski, Polska Zbrojna

załączniki

kontakt dla mediów
Biuro Prasowe DWOT
Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej
Biuro Prasowe DWOT

rzecznik.wot@mon.gov.pl

tel: 261-883-029

informacje o firmie

Źródło:
Krzysztof Wilewski, Polska Zbrojna