wydarzenia transport media/marketing/reklama

Samochód Roku Wirtualnej Polski 2022 - wybraliśmy najlepsze auta

Już po raz piąty redakcje Autokult.pl i Autocentrum.pl zebrały się, by wspólnie wybrać najlepsze motoryzacyjne premiery roku. 38 samochodów walczyło o tytuły Samochodu Roku w 10 kategoriach, a w jednej z nich o zwycięstwie decydowali internauci za pośrednictwem internetowego głosowania.

Aby wybrać zwycięskie auta w konkursie, składająca się z 14 osób redakcja Autokult.pl i AutoCentrum.pl przetestowała aż 38 samochodów i na podstawie zebranych doświadczeń wybrała 10 najlepszych aut na polskim rynku. Część testowa zajęła 3 dni. Modele zgłoszone do plebiscytu to samochody, które miały swoją premierę na polskim rynku w ciągu ostatniego roku. Tytuł Samochodu Roku Wirtualnej Polski zdobył Hyundai Ioniq 5, a w trwającym 10 dni głosowaniu, w którym czytelnicy oddali 17 tys. głosów, zwycięzcą została Toyota Yaris Cross, która tym samym została Samochodem Roku Internautów Wirtualnej Polski.

Samochód Roku to wyjątkowy plebiscyt, który tworzą nasi najlepsi dziennikarze motoryzacyjni. W zależności od kategorii o wygranej decydowały różne kryteria, np. wpływ na ekologię,  dodatkowe funkcjonalności poprawiające komfort jazdy czy wyjątkowy design. W tym roku w głosowaniu na Samochód Roku Internautów wzięła udział ogromna liczba czytelników. Oddano 17 tys. głosów. Ta nagroda pokazuje, jaki samochód wpisuje się w aktualne potrzeby i nastroje Polaków. – mówi Mariusz Zmysłowski, redaktor naczelny obszaru WP Motoryzacja.

Oto wszyscy laureaci plebiscytu Samochód Roku Wirtualnej Polski 2022:

Biznesowy Samochód Roku Wirtualnej Polski 2022: Citroen C5 X

Choć Citroën C5 X ma cechy crossovera, to stanowi on długo wyczekiwany powrót francuskiej marki do klasy wygodnych limuzyn i kombi segmentu D, który nieodłącznie kojarzy się z długimi, biznesowymi podróżami. Ten model zapewnia przede wszystkim komfort i spokój. To zasługa wygodnych foteli, komfortowo zestrojonego zawieszenia oraz ogromu przestrzeni. Dodatkowo wyróżnia go elegancki design, obok którego nikt nie przejdzie obojętnie.

Miejski Samochód Roku Wirtualnej Polski 2022: Toyota Yaris Cross

Elektryfikacja samochodów najwięcej korzyści daje w miastach - w końcu chodzi o pozbycie się zanieczyszczeń z gęstych zabudowań. Toyota Yaris Cross nie tylko dysponuje wydajnym i oszczędnym napędem hybrydowym, ale cenowo bije na głowę także elektryczną konkurencję. Mimo niewielkich rozmiarów jest crossoverem, dzięki czemu świetnie sprawdzi się w potyczce z wysokimi krawężnikami i nie sprawi kłopotu przy próbie wciśnięcia się w ciasne miejsce parkingowe.

Rodzinny Samochód Roku Wirtualnej Polski 2022: Volkswagen Multivan

Przy zachowaniu kompaktowych rozmiarów auta ma maksimum przestrzeni dla pasażerów. Przesuwane fotele i rozkładane stoliki pozwolą zaaranżować wnętrze w dowolny sposób. Miejsca nie zabraknie także w bagażniku. Volkswagen Multivan oferuje cały wachlarz napędów - od hybrydy plug-in, przez klasycznego benzyniaka, aż po konserwatywnego diesla. Każdy znajdzie tu więc coś dla siebie, niezależnie od tego, czy wyruszy autem w wakacyjną podróż, czy odwiezie nim dzieci do szkoły.

Sportowy Samochód Roku Wirtualnej Polski 2022: Porsche 911 GT3

Porsche 911 GT3 przekonuje nie tylko swoimi osiągami i zachowaniem na torze. Ten model udowadnia, że w czasach powszechnej cyfryzacji i elektryfikacji, wciąż tworzone są auta z pasji do czystej mechaniki. Kto raz usłyszy kręcącego się do 9 tys. obr./min. sześciocylindrowego boksera, ten zapamięta jego dźwięk na zawsze. A dzięki doskonałej aerodynamice i zawieszeniu opartemu na podwójnych wahaczach daje poczucie prowadzenia torowego auta.

Stylowy Samochód Roku Wirtualnej Polski 2022: Renault Megane E-Tech

Poczucie stylu jest mocno subiektywnym tematem, ale są auta, które przyciągają naszą uwagę w ułamku sekundy. Renault Megane E-Tech wręcz emanuje wyrafinowanym francuskim charakterem. Uwagę zwracają LED-owe ścieżki, które łączą główne reflektory z załamaniem zderzaka oraz pas świateł z tyłu. Stylistom udało się w kompaktowym nadwoziu zmieścić zgrabnie opadającą od słupka B linię dachu. Całość sprawia, że Renault Megane E-Tech wygląda jak odważnie narysowany prototyp. Tylko że w tym przypadku wcale nie jest prototypem.

Technologiczny Samochód Roku Wirtualnej Polski 2022: BMW iX

BMW iX wykorzystuje nowoczesne rozwiązania nie tylko w gotowym aucie, ale już na etapie produkcji. Do jego budowy wykorzystano aluminium z recyklingu, które przetworzono z wykorzystaniem energii słonecznej, w układzie napędowym nie znajdziemy metali ziem rzadkich. W środku zastosowano promienniki podczerwieni, które wydajnie ogrzewają kabinę, a jeśli przypadkiem zarysujemy podgrzewany grill, samoregenerujący materiał zagoi niewielkie zadrapania.

Użytkowy Samochód Roku Wirtualnej Polski 2022: Ford E-Transit

Ford E-Transit pokazuje, że elektryczne auta użytkowe nie musi być ciekawostką dla wybranych. Przejedzie ponad 300 km na jednym ładowaniu, może mieć nawet 269 KM i przyjmie blisko 2 tony ładunku, w zależności od konfiguracji nadwozia.  Trzy odmiany nadwozi w połączeniu z kilkoma wersjami napędowymi i wymiarowymi daje aż 25 różnych konfiguracji. Ponadto Ford oferuje narzędzia do nadzorowania floty czy układania harmonogramu ładowań. To sprawia, że E-Transit jest realną alternatywą dla potrzebujących solidnego auta do pracy.

Wnętrze Roku Wirtualnej Polski 2022: Mercedes-Benz EQS

Ekrany we wnętrzach aut to nic nowego, ale Hyperscreen w Mercedesie EQS ma aż 141 cm szerokości. Już od pierwszych chwil spędzonych za kierownicą robi ogromne wrażenie. Zamontowano tu aż 12 siłowników, by zapewnić odpowiednią haptykę przy dotykaniu ekranu. Do jego wykończenia użyto białej skóry i drewnianych elementów - aż chce się zdjąć buty przy wsiadaniu. A jeśli komputer wykryje, że prawdopodobnie jesteśmy zmęczeni, zaproponuje nam ożywczy masaż z efektem ciepłych kamieni, nie zapominając przy tym o odpowiednim oświetleniu i zapachu. To już nie brzmi jak wnętrze samochodu, a jak istne SPA.

Samochód Roku Internautów Wirtualnej Polski 2022: Toyota Yaris Cross

W tym roku w głosowaniu na Samochód Roku Internautów wzięło udział 17 tys. czytelników Wirtualnej Polski. Marka Toyota już trzeci rok z rzędu wygrywa w tej kategorii. Patrząc na wyniki sprzedażowe w naszym kraju, nie powinno to dziwić. Toyota Yaris Cross przekonuje przede wszystkim oszczędnym układem hybrydowym, który pozwala uzyskać w mieście spalanie mniejsze niż 5 l/100 km i jako jeden z nielicznych w segmencie oferuje napęd na cztery koła. Warto także odnotować, że 3-cylindrowy silnik o pojemności 1,5 litra produkowany jest w Polsce. Imponujący w tym samochodzie jest fakt, że w ciągu 3,5 miesiąca polski importer sprzedał 1867 egzemplarzy bez jazdy próbnej ani nawet bez możliwości zobaczenia pojazdu na żywo.

Samochód Roku Wirtualnej Polski 2022: Hyundai Ioniq 5

Jeszcze niedawno koreański producent nie był kojarzony jako pionier nowoczesnych rozwiązań. Hyundai Ioniq 5 na dobre zmienił ten stan rzeczy. Samochód ma bardzo wydajny układ elektryczny i duży zasięg, który pozwala bez obaw udać się w trasę. Hyundai przyjmie moc do 350 kW, co pozwala uzupełnić akumulatory do 80 proc. w zaledwie 18 min. Ale to nie wszystko, bo możemy do Ioniqa 5 przyłączyć także zewnętrzne odbiorniki prądu. Technologicznie zaawansowaną całość zamknięto w fenomenalnym nadwoziu. Tym autem Hyundai pokazał, że jest poważnym graczem, który może rozdawać karty i nadawać kierunek w dalszym rozwoju elektromobilności.

Więcej informacji o plebiscycie dostępnych jest na stronie https://samochodroku.wp.pl/.

Nagrody Samochód Roku Wirtualnej Polski rozdawane są od 2017 roku. W skład jury wchodzą dziennikarze z redakcji serwisów Autokult.pl i Autocentrum.pl. Oba serwisy motoryzacyjne są jednymi z najpopularniejszych w Polsce. Prezentują premiery, galerie, filmy i testy samochodów.  Według badania Gemius/PBI w maju 2022 miały ponad 7,3 mln realnych użytkowników.

kontakt dla mediów
Michał Siegieda
Dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej/Rzecznik Prasowy, Wirtualna Polska Holding S.A.
Michał Siegieda

michal.siegieda@grupawp.pl

informacje o firmie
Wirtualna Polska to holding spółek mediowych oraz e-commerce. Jest właścicielem portali WP i o2. Prowadzi specjalistyczne serwisy tematyczne i rozrywkowe, w tym m.in. money.pl, WP Wiadomości, WP SportoweFakty, dobreprogramy.pl i WP Magazyn. W branży e-commerce WP działa w obszarach turystyki, mody, wyposażenia wnętrz i projektowania domów, usług finansowych oraz motoryzacji. Wirtualna Polska nadaje również Telewizję WP dostępną naziemnie, na platformie cyfrowej, w najlepszych sieciach kablowych oraz usłudze WP Pilot.

załączniki

kontakt dla mediów
Michał Siegieda
Dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej/Rzecznik Prasowy, Wirtualna Polska Holding S.A.
Michał Siegieda

michal.siegieda@grupawp.pl

informacje o firmie
Wirtualna Polska to holding spółek mediowych oraz e-commerce. Jest właścicielem portali WP i o2. Prowadzi specjalistyczne serwisy tematyczne i rozrywkowe, w tym m.in. money.pl, WP Wiadomości, WP SportoweFakty, dobreprogramy.pl i WP Magazyn. W branży e-commerce WP działa w obszarach turystyki, mody, wyposażenia wnętrz i projektowania domów, usług finansowych oraz motoryzacji. Wirtualna Polska nadaje również Telewizję WP dostępną naziemnie, na platformie cyfrowej, w najlepszych sieciach kablowych oraz usłudze WP Pilot.