Multimedialny reportaż Wirtualnej Polski w rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie
„Nigdy więcej. A już nikomu miało się nie śnić.” To przesłanie nowego reportażu Wirtualnej Polski oraz Magdaleny Rigamonti i Jarosława Włodarczyka. W rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie przypominają wydarzenia w formie interaktywnego reportażu multimedialnego. Jego fundamentem są rozmowy wideo ze świadkami historii. Wydarzenia sprzed dekad nawiązują też do aktualnej sytuacji geopolitycznej.
Wirtualna Polska w partnerstwie z pomysłodawcami projektu – dziennikarzami Magdaleną Rigamonti i Jarosławem Włodarczykiem w nowoczesny sposób przypomina o wydarzeniach sprzed 79 lat dodając aktualny kontekst wojny na Ukrainie. Reportaż oparty jest na wywiadach ze świadkami historii oraz ich potomkami, którzy mówią o koszmarze wojny. Nawiązuje do wydarzeń sprzed dekad, ale - przede wszystkim - jest jednocześnie punktem wyjścia do przemyśleń
o wydarzeniach bieżących - wojny w Ukrainie, brutalnej inwazji Rosji, ludobójstwa w Buczy i innych miastach ukraińskich. Reportaż dostępny na specjalnej stronie www.nigdywiecej.wp.pl.
– Redakcja Wirtualnej Polski zajmuje się ambitnymi i ważnymi społecznie projektami oraz współpracuje z najlepszymi dziennikarzami w kraju. Dokładnie takim przykładem jest projekt "Nigdy więcej. A już nikomu miało się nie śnić". Z jednej strony ma olbrzymie walory edukacyjne, z drugiej porusza do dialogu i zostaje w pamięci odbiorcy – mówi Paweł Kapusta, zastępca redaktora naczelnego Wirtualnej Polski.
W wywiadach w formie wideo przedstawione zostały cztery poruszające rozmowy ze świadkami historii. Ukazują perspektywę żydowską, polską oraz niemiecką. Wideo przeplata się w atrakcyjnej formie z tekstem i zdjęciami archiwalnymi. Wszystko to utrzymane w narracji „żeby mi się już nie śniło” – wszyscy bohaterowie do dziś, mimo upływu dekad, mają koszmary związane z tamtymi wydarzeniami. Wstrząsające świadectwo tych ludzi ma zostawiać odbiorcę z myślą: nigdy więcej wojny. Dziś to aktualne i ważne hasło.
– Jeszcze niedawno, gdy zamykałam oczy i widziałam opowieści naszych bohaterów, traktowałam je jak historię. Jak coś, co wydarzyło się dawno, podczas II wojny światowej. Teraz nie muszę nawet zamykać oczu, bo widzę te historie w nowych sytuacjach. Opowiadane na nowo, historie z Irpienia, Mariupola, Buczy. Historia się powtórzyła – mówi Magdalena Rigamonti.
– Obrazy, które oglądaliśmy na zdjęciach, filmach archiwalnych, były czarno-białe. Opowieści naszych bohaterów - Żydów, Polaków, Niemców - nabrały jednak pełnych kolorów, gdy wybuchła wojna. Dziś część zdjęć pochodzących z warszawskiego getta, mogłyby być zdjęciami z Buczy. I odwrotnie. Wołanie "Nigdy więcej wojny!" dało nam niespełna 80 lat pokoju, ale wracamy do tego samego punktu – mówi Jarosław Włodarczyk.
– Chcemy pokazać odbiorcom nie najgorsze okrucieństwa, a emocje, które będą towarzyszyć kolejnym pokoleniom każdej wojny. I pokazywać, co ludzie ludziom robią tylko dlatego, że ktoś ma inną religię, jest z innego narodu, innej rasy – mówi Jarosław Włodarczyk.
– Mamy to teraz za naszą wschodnią granicą. Ukraińcy dla Rosjan to naziści, a nie zwykli, niepodlegli, niezależni obywatele wolnego kraju – dodaje Magdalena Rigamonti.
Bohaterami reportażu są:
Prof. Leszek Żukowski - pseudonim „Antek”, rocznik 1929. Żołnierz Szarych Szeregów i Armii Krajowej, uczestnik powstania warszawskiego, więzień obozu koncentracyjnego Flossenbürg,
z którego podczas marszu śmierci trafił do obozu Dachau. Naukowiec, nauczyciel akademicki
i dziekan w SGGW; major WP, były prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i członek Rady Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie.
Krystyna Budnicka - (urodzona jako Hena Kuczer w religijnej rodzinie żydowskiej), rocznik 1932, przeżyła getto warszawskie, przez dziewięć miesięcy ukrywała się z rodzicami i rodziną w bunkrze przy ul. Zamenhofa. W czasie wojny zginęła cała jej rodzina. Absolwentka studiów pedagogicznych KUL, zawodowo zajmowała się dziećmi z porażeniem mózgowym, pracowała także w telefonie zaufania. Działaczka Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu, honorowa obywatelka miasta stołecznego Warszawy
Alina Świdowska - córka żydowskiej pediatry Adiny Blady-Szwajgier-Świdowskiej, lekarki dzieci warszawskiego getta. Aktorka i śpiewaczka. Na stałe związana z Teatrem Żydowskim w Warszawie. Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi. Przewodnicząca Stowarzyszenia Drugie Pokolenie – Potomkowie Ocalałych Z Holokaustu.
Uwe von Seltmann – urodzony w 1964 roku w Müsen w Westfalii. Mieszka w Polsce. Jest niezależnym publicystą, dokumentalistą i kierownikiem projektów w Polsce, Niemczech i Chorwacji. Autor jedenastu książek dotyczących rodzinnych, społecznych i politycznych skutków nazizmu
i międzypokoleniowego przenoszenia traumy. Jest wnukiem esesmana Lothara von Seltmanna, który uczestniczył w akcji tłumienia powstania w Getcie Warszawskim.
Reportaż został przygotowany w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej. Za produkcję
i realizację materiałów odpowiedzialny jest dział wideo Wirtualnej Polski oraz zespół WP brand studio, a głównym producentem jest Michał Mandziak. Promocja reportażu obejmie kanały social media, spoty w radiu Tok FM oraz ekrany outdoor w 52 miastach w kraju.
kontakt dla mediów
Michał Siegieda
michal.siegieda@grupawp.pl
Agata Chaber
agata.chaber@grupawp.pl
informacje o firmie
kontakt dla mediów
Michał Siegieda
michal.siegieda@grupawp.pl
Agata Chaber
agata.chaber@grupawp.pl