sprawy społeczne

Lodowe szkolenie Terytorialsów ze strażakami

 

Cienki lód i niefrasobliwość wchodzących na niego osób i zwierząt to przepis na niebezpieczną dla życia sytuację. Strażacy z PSP podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem z ratownictwa lodowego z żołnierzami 10 Świętokrzyskiej Brygady OT. Tym razem było bezpiecznie, choć zainscenizowana sytuacja wyglądała bardzo groźnie.

Śnieg i temperatury poniżej zera to idealne warunki do szkoleń dotyczących zagrożeń pojawiających się wraz z zimową aurą. W sobotę 22 stycznia na terenie zbiornika wodnego w Cedzynie terytorialsi z 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej przeszli szkolenie z zakresu ratownictwa lodowego prowadzone przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.

Uczestniczyli w nim żołnierze ze wszystkich trzech batalionów wchodzących w skład brygady. Instruktorami byli strażacy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 2 Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.

Terytorialsi uczyli się zasad udzielania pomocy osobom na zamarzniętych akwenach wodnych, w tym: bezpiecznych sposobów dotarcia do osób poszkodowanych, wykonania dostępu oraz ewakuacji osób, samodzielnego ratowania po załamaniu się lodu, metod zabezpieczenia i asekuracji ratowników. Szkolenie zakończył dynamiczny pokaz podjęcia osoby z przerębla w wykonaniu strażaków z JRG.W czasie zajęć wykorzystywany był sprzęt będący na wyposażeniu PSP i 10ŚBOT w tym m.in. kombinezony do pracy w wodzie, skafandry nurkowe, deski lodowe, liny oraz kamizelki ratunkowe.

„Dziś korzystając z ogromnej wiedzy i doświadczenia naszych kolegów ze straży pożarnej szkolimy żołnierzy brygady z udzielania pomocy osobom, które w przypadku załamania się tafli lodu wpadły do wody i na skutek wyziębienia organizmu potrzebują natychmiastowej fachowej pomocy” – podkreśla płk Piotr HAŁYS dowódca 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Zdobyte przez strażaków podczas rzeczywistych akcji ratunkowych umiejętności i doświadczenie, którym podzielili się z żołnierzami uzupełnią i wzbogacą potencjał 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Nabyte nowe umiejętności będą mogły być wykorzystane między innymi przez żołnierzy, służących na granicy polsko-białoruskiej, gdzie znaczną jej część stanowi rzeka Bug.

„Szkolenie to zorganizowaliśmy z uwagi na duże prawdopodobieństwo nieszczęśliwych zdarzeń tego typu w naszym województwie. Również szkolimy żołnierzy 10 ŚBOT, którzy rotacyjnie w modułach zadaniowych wyjeżdżają pełnić służbę na granicy Polsko-Białoruskiej, która jest zewnętrzną granicą Unii Europejskiej, ale także udzielają pomocy osobom, które jej potrzebują na skutek miedzy innymi wyziębień organizmu„ – dodaje płk Piotr HAŁYS.

Strażacy z PSP wielokrotnie współpracowali z żołnierzami 10 ŚBOT podczas akcji przeciwpowodziowych, czy podczas usuwania skutków klęsk żywiołowych. Zwieńczeniem wspólnych działań jest podpisane w dniu 2 września 2021 r. porozumienie regulujące wzajemną współpracę.

10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej przeznaczona jest do prowadzenia działań w Stałym Rejonie Odpowiedzialności - we współdziałaniu z pozamilitarnymi ogniwami systemu obronności państwa – realizując zadania zabezpieczenia swobody manewru wojsk operacyjnych oraz sił sojuszniczych. Przeznaczona jest również do udziału w akcjach ewakuacji ludności cywilnej, zwalczaniu skutków katastrof, klęsk żywiołowych a także ataków terrorystycznych.

kontakt dla mediów
st. kpr. Przemysław ŁUSZCZKI
Rzecznik prasowy 18 Stołecznej Brygady OT, Wojska Obrony Terytorialnej
st. kpr. Przemysław ŁUSZCZKI

p.luszczki@ron.mil.pl

tel: 503520296

informacje o firmie

kpt. Marcin KOWAL
Oficer prasowy 10 Świętokrzyskiej Brygady OT

załączniki

kontakt dla mediów
st. kpr. Przemysław ŁUSZCZKI
Rzecznik prasowy 18 Stołecznej Brygady OT, Wojska Obrony Terytorialnej
st. kpr. Przemysław ŁUSZCZKI

p.luszczki@ron.mil.pl

tel: 503520296

informacje o firmie

kpt. Marcin KOWAL
Oficer prasowy 10 Świętokrzyskiej Brygady OT