polityka ekonomia/biznes/finanse

Polska 2050 chce by Sejm natychmiast zajął się projektami ustaw antyinflacyjnych

Warszawa, 30.11.2021 r.

INFORMACJA PRASOWA

Polska 2050 żąda, by Sejm na rozpoczynającym się posiedzeniu zajął się projektami ustaw, dzięki którym inflacja przestanie rosnąć w zastraszającym tempie.    

“Kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział pakiet antyinflacyjny. Mimo że rozpoczynamy posiedzenie Sejmu, mimo że PiS bardzo często potrafił w trybie pilnym procedować różnego rodzaju ustawy, to żadne pakiety, ustawy, czy dokumenty, które mogłyby ulżyć portfelom Polek i Polaków, do Sejmu nie trafiły” - mówiła podczas wtorkowego briefingu w Sejmie posłanka Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska.

Zauważyła, że według wstępnych danych inflacja w listopadzie wyniesie aż 7,7 %. “Rząd, zamiast wziąć się do roboty, przynieść pakiet rozwiązań, które niwelują skutki tak wysokiej inflacji, woli zajmować się sprawami ideologicznymi” - mówiła Paulina Hennig-Kloska.

Dlatego Polska 2050 złożyła wniosek do marszałek Sejmu, by na rozpoczynającym się posiedzeniu posłowie zajęli się dwoma projektami ustaw o antyinflacyjnym charakterze złożonymi przez Koło Parlamentarne Polska 2050. Pierwsza z nich dotyczy obniżenia stawki podatku VAT z 23 do 20% i z 8 do 7%, druga zawiesza tzw. opłatę emisyjną.

“Apelujemy do rządu, by w trybie natychmiastowym przedstawił program walki z drożyzną oraz by pilnie zastanowił się nad strategicznymi zmianami polityki fiskalnej i monetarnej państwa. Za ten problem odpowiada rząd Prawa i Sprawiedliwości, który zaczął rozkręcać spiralę zadłużenia jeszcze przed pandemią” - mówiła Paulina Hennig-Kloska.

Mirosław Suchoń, poseł Koła Parlamentarnego Polski 2050 zauważył, że przez galopującą inflację, najbliższe święta będą dla Polek i Polaków najdroższe od ok. 20 la. “Polacy będą musieli wydać więcej albo te święta będą uboższe niż w latach poprzednich. ” - zauważył Mirosław Suchoń.

Podkreślił, że Polska 2050 już kilkanascie tygodni temu wypracowała rozwiązania, których wprowadzenie w życie oznaczałoby dla Polek i Polaków wielką ulgę w portfelu. 

“Nasi eksperci z Instytutu Strategie 2050 przystąpili do ciężkiej pracy nad przygotowaniem propozycji, które będą mogły ulżyć Polakom w czasach drożyzny. Rozwiązania zostały przeanalizowane i 20 października przedstawione opinii publicznej. Bardzo się dziwimy, że rząd tak długo zwlekał z refleksją na temat tej drużyny.  To absolutnie nieodpowiedzialne postępowanie” - mówił Mirosław Suchoń.

Poseł Polski 2050 zaznaczył, że trzeba działać szybko. “Dzisiaj żądamy od marszałek Sejmu wprowadzenia do porządku obrad ustaw, które mają przeciwdziałać drożyźnie. To pierwsze ustawy, które w kompleksowy sposób podchodzą do tego tematu. Liczymy na to, że pani marszałek nie przestraszy się tego, że to projekty opozycyjne” - mówił Mirosław Suchoń. 

“Rząd, który zajmuje się sobą, ratowaniem swojego poparcia i wizerunku nie jest w stanie skutecznie rządzić państwem” - podsumowała Paulina Hennig-Kloska.

Zapis wideo briefingu prasowego:  https://fb.watch/9BKNYiHczM/

kontakt dla mediów
Biuro Prasowe Ruchu Polska 2050
Biuro Prasowe Ruchu Polska 2050

media@polska2050.pl

tel: 514 048 867

informacje o firmie

  

więcej z kategorii polityka

kontakt dla mediów
Biuro Prasowe Ruchu Polska 2050
Biuro Prasowe Ruchu Polska 2050

media@polska2050.pl

tel: 514 048 867

informacje o firmie