sprawy społeczne

Pierścień Honorowy - symbol tradycji i żołnierskiej solidarności

 

Pierścień Honorowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej jest w swoim założeniu widocznym znakiem przynależności i nienagannej służby w szeregach DWOT, oraz zewnętrznym symbolem solidarności i współpracy żołnierskiej, rozpoczętej i odbywanej pod wspólnym sztandarem. Pierścień stanowi znak dziedziczonej i kultywowanej tradycji Armii Krajowej, a także symbol zespolenia i przywiązania do WOT.

Misję stworzenia pierścienia dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej powierzył podpułkownikowi Arturowi Sarzyńskiemu, weteranowi, Kawalerowi Orderu Krzyża Wojskowego klasy Komandorskiej. Ppłk Sarzyński jest oficerem, który ma duże doświadczenie w tego typu zadaniach - opracował oznakę rozpoznawczą DWOT, oznaki rozpoznawcze BOT i instytucji podległych, oraz odznakę pamiątkową Dowództwa WOT. „Otrzymane zadanie było dla mnie wyzwaniem, wyróżnieniem a także kolejnym etapem tworzenia elementu wyróżniającego dla Dowództwa” – podkreślił ppłk Sarzyński. „Zamysł tego jak ma wyglądać pierścień miałem już pierwszego dnia. Studiując w Stanach Zjednoczonych otrzymałem propozycję zakupu pierścienia uczelni wojskowej. Nie było mnie stać na wydanie kilku tysięcy USD na platynowy pierścień wysadzany kamieniami szlachetnymi. Mając w pamięci to wydarzenie, chciałem aby nasz pierścień nie był zwykłą bryłą stali lub srebra, tylko oddawał charakter i istotę formacji, a jednocześnie nawiązywał do bogatej tradycji w nowoczesnym wydaniu” – dodaje oficer.

Prace nad ostateczną wersją Pierścienia Honorowego DWOT trwały 6 miesięcy. Po kilku korektach uzyskano finalną wersję. Pierścień Honorowy DWOT ma jedną klasę. „Tworząc nasz pierścień poszedłem o krok do przodu. Chcąc podkreślić jego znaczenie, oraz przybliżyć do światowych standardów, zaproponowałem dowódcy stworzenie go tylko w jednym wariancie. Jego wygląd jest niepowtarzalny - nie ma możliwości pomylenia go z jakimkolwiek innym” – dodaje ppłk Sarzyński. Pierścień jest wykonany z rodowanego srebra, korona ze złota oraz czarnej emalii, elementy boczne na szynie oraz napis na rewersie korony wykonane ze złota. W obwodzie platy umieszczono 24 diamenty i 24 rubiny.

Elementy jakie zwiera pierścień nie są przypadkowe, jak podkreśla jego twórca: „Każdy element pierścienia jest przemyślany i łączy się w jedną spójną całość. Wręczany wraz z pierścieniem tubus i umieszczony w nim Dyplom Kawalera/Damy Pierścienia Honorowego DWOT są wykonane na wzór przedwojennego Patentu Oficerskiego. Słownictwo i czcionka inspirowane są dokumentami z tamtego okresu.”

Motywem przewodnim pierścienia jest umieszczona w koronie Odznaka Pamiątkowa DWOT, nawiązująca do cnót rycerskich: honoru, dumy, odwagi i męstwa, oraz podkreślająca przejęcie tradycji AK przez Wojska Obrony Terytorialnej. Z kolei na bokach szyny, z lewej strony, znajduje się Orzełek Wojsk Obrony Terytorialnej a z prawej strony znak Polski Walczącej wg. wzoru Anny Smoleńskiej z 1942 r.

W obwodzie platy umieszczono diamenty i rubiny symbolizujące barwy narodowe. Na rewersie korony widnieje łacińska wersja motta WOT: „Zawsze gotowi, zawsze blisko” – „SEMPER PARATUS SEMPER PROPE”. Na wewnętrznej stronie znajduje się wygrawerowany kolejny numer pierścienia oraz stopień/tytuł i nazwisko Kawalera/Damy pierścienia.

„Pierścień budzi bardzo duże zainteresowanie w środowisku WOT, zarówno żołnierzy jak i pracowników RON. Wszyscy podkreślają, że nasz pierścień jest jedyny w swoim rodzaju. To dla mnie największa pochwała” – podsumował ppłk Artur Sarzyński.

W piątek, 5 listopada, w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej podczas uroczystej zbiórki upamiętniającej 103 rocznice odzyskanie niepodległości po raz pierwszy wręczono Pierścień Honorowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej - najwyższej formy uznania dla żołnierzy i pracowników oraz osób ze środowisk zewnętrznych zasłużonych dla formacji WOT.

kontakt dla mediów
Biuro Prasowe DWOT
Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej
Biuro Prasowe DWOT

rzecznik.wot@mon.gov.pl

tel: 261-883-029

informacje o firmie

Zespół prasowy WOT

załączniki

kontakt dla mediów
Biuro Prasowe DWOT
Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej
Biuro Prasowe DWOT

rzecznik.wot@mon.gov.pl

tel: 261-883-029

informacje o firmie

Zespół prasowy WOT