sprawy społeczne

GPR K9 WOT w gotowości do wsparcia podlaskich terytorialsów

 

W ramach operacji SILNE WSPARCIE jednym z zadań żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest lokalizowanie imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę. W gotowości do wsparcia działań podlaskich terytorialsów jest Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza K9 WOT wykorzystująca psy.

Akcje poszukiwawcze to jedno z zadań Wojsk Obrony Terytorialnej. Na wniosek policji, która kieruje działaniami w tym obszarze, żołnierze 1 Podlaskiej Brygady OT kilkakrotnie wspierali akcje poszukiwawcze zaginionych osób. Ostatnia z nich miała miejsce na początku września br. w powiecie grajewskim.

Wobec nadchodzącego ochłodzenia imigranci nielegalnie przekraczający granicę, a szczególnie dzieci, narażeni są na groźne dla zdrowia wychłodzenie organizmu. W akcjach poszukiwawczych liczy się czas, stąd tak ważne jest zgromadzenie odpowiednich sił i środków w jak najkrótszym terminie. Dlatego w gotowości do działania w rejonach przygranicznych jest Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza K9 WOT wykorzystująca specjalnie wyszkolone psy.

Grupa Poszukiwawczo Ratownicza K9 WOT jest w gotowości, by nieść pomoc 24 godziny na dobę w każdej części Polski - bez względu na to czy pomoc ta niesiona jest mieszkańcom, żołnierzom czy imigrantom. Naszym zadaniem jest pomagać ludziom oraz ratować ich zdrowie i życie. Widząc na Podlasiu, jak obszerne są tu tereny leśne i jak niebawem ma spaść tu temperatura, mamy świadomość, że życie osób, które w tych lasach stracą orientację jest zagrożone. Wiemy, że ich odnalezienie może ocalić im życie – mówi st. szer. Monika Ligiejka z GPR K9 WOT.

Od poniedziałku GPR K9 szkoli żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej z zakresu prowadzenia akcji poszukiwawczych oraz współpracy z przewodnikami psów. GPR K9 funkcjonuje w 13 Śląskiej Brygadzie OT. Żołnierze są w gotowości do działania w rejonie przygranicznym lub jakimkolwiek innym, gdzie prowadzona jest akcja poszukiwawcza.

Do prowadzenia poszukiwań mogą być również użyte Bezzałogowe Statki Powietrzne FlyEye znajdujące się na wyposażeniu 1 Podlaskiej Brygady OT. Posiadają one głowicę z kamerą światła dziennego i termowizyjną, która umożliwia prowadzenie obserwacji także w nocy.

Obecnie w Siłach Zbrojnych RP służy około 200 psów, które wykrywają materiały wybuchowe, broń oraz pomagają żołnierzom w czasie akcji ratowniczych.

kontakt dla mediów
kpt. Łukasz WILCZEWSKI
Oficer Prasowy 1 Podlaskiej Brygady OT, Wojska Obrony Terytorialnej
kpt. Łukasz WILCZEWSKI

wilczewski8928@portal.ron.mil.pl

informacje o firmie

kpt. Łukasz WILCZEWSKI
Rzecznik prasowy 1 Podlaskiej Brygady OT

załączniki

więcej z kategorii sprawy społeczne

kontakt dla mediów
kpt. Łukasz WILCZEWSKI
Oficer Prasowy 1 Podlaskiej Brygady OT, Wojska Obrony Terytorialnej
kpt. Łukasz WILCZEWSKI

wilczewski8928@portal.ron.mil.pl

informacje o firmie

kpt. Łukasz WILCZEWSKI
Rzecznik prasowy 1 Podlaskiej Brygady OT