zdrowie sprawy społeczne ekonomia/biznes/finanse

Wolontariusze Generali na rzecz noworodków

28.05.2021 | Grupa Generali

Pracownicy, agenci, partnerzy i przyjaciele Generali Polska dołączyli do międzynarodowego wyzwania The Human Safety Net. Chcą wesprzeć zakup sprzętu do hipotermii leczniczej noworodków dla kolejnej karetki neonatologicznej. Tym razem trafi on do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Wyzwanie The Human Safety Net jest organizowanie w 23 krajach na świecie, w których Fundacja realizuje program pomocy potrzebującym osobom w trudnej sytuacji. W celu nagłośnienia zbiórki wolontariusze Generali Polska chcą symbolicznie przebyć przynajmniej dystans, jaki dzieli Warszawę - siedzibę Generali Polska i Wenecję - kolebkę Fundacji The Human Safety Net. Będą też organizować indywidualne wyzwania, a wszystko by pomóc noworodkom, które rodzą się z niedotlenieniem.

- Bardzo cieszę się, że możemy być częścią międzynarodowego wyzwania i możemy pokazać nasze zaangażowanie i chęć wsparcia najbardziej bezbronnych - noworodków. Jestem dumny, że tak wiele osób związanych z Generali deklaruje swoje wsparcie dla tej inicjatywy. Ubezpieczenia mają wpisane w swoje DNA pomaganie innym i wrażliwość na ich problemy. Ta akcja jest tego potwierdzeniem – mówi Roger Hodgkiss, p.o. Prezesa Zarządu Generali Polska.

Czym jest hipotermia terapeutyczna?

Hipotermia terapeutyczna polega na kontrolowanym obniżeniu temperatury ciała noworodka. Jest uznaną na świecie metodą poprawiającą wyniki leczenia dzieci dotkniętych niedotlenieniem okołoporodowym tj. asfiksją.

- Dla powodzenia tej terapii kluczowe jest szybkie rozpoczęcie leczenia, gdyż po przekroczeniu granicy 6 godzin od urodzenia zmiany powstałe w mózgu dziecka w wyniku niedotlenienia są już nieodwracalne i mogą doprowadzić do niepełnosprawności fizycznej, intelektualnej, a w najgorszym wypadku również do śmierci. Dlatego tak ważne jest, aby już podczas transportu dziecka do specjalistycznego szpitala możliwe było rozpoczęcie tej procedury, która jest kontynuowana na miejscu – wyjaśnia profesor Jan Mazela, Kierownik Kliniki Zakażeń Noworodka UM w Poznaniu, koordynator projektu zastosowania hipotermii leczniczej w transporcie „N” w Polsce.

W Polsce dotychczas hipotermia terapeutyczna u noworodków stosowana była jedynie podczas hospitalizacji w 28 ośrodkach o najwyższym stopniu referencyjności (III). W praktyce oznacza to, że dzieci urodzone w miastach odległych od tych ośrodków muszą dotrzeć do specjalistycznego szpitala w kluczowych dla dalszej terapii sześciu godzinach od porodu.

W 2019 r. Generali Polska, dzięki współpracy z fundacją The Human Safety Net oraz Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz dzięki zaangażowaniu prof. Jana Mazeli, został uruchomiony pierwszy w Polsce projekt zastosowania hipotermii leczniczej w transporcie neonatologicznym.

Specjalistyczny sprzęt do ratowania zdrowia i życia najmłodszych trafił wówczas do ambulansów w Poznaniu, Zielonej Górze oraz Bydgoszczy. Noworodki z niedotlenieniem okołoporodowym poddawane są leczeniu już w czasie transportu karetką do wybranego ośrodka medycznego.

Dzięki tegorocznej zbiórce, w sprzęt do hipotermii leczniczej noworodków w transporcie zostanie wyposażony Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

- Ogromnie się cieszę, że nasz szpital zostanie wyposażony w kolejny sprzęt do ratowania życia noworodków. Dzięki temu w jeszcze większym stopniu będziemy mogli realizować naszą misję ratowania życia, szczególnie tych najmłodszych. Nasz szpital pomaga dzieciom z całego regionu i często czas od momentu niedotlenienia do rozpoczęcia procesu leczenia na miejscu może być zbyt długi, by osiągnąć oczekiwane rezultaty. Dziękuje wszystkim wolontariuszom Generali Polska i Fundacji The Human Safety Net. Dzięki Wam i Waszemu zaangażowaniu  będziemy mogli szybciej zacząć działać, by dać szansę dzieciom na lepsze życie i prawidłowy rozwój – mówi profesor Iwona Maroszyńska, Dyrektor ICZMP w Łodzi.

Jak można pomóc?

Każdy może dołączyć do wyzwania THSN i wesprzeć wolontariuszy Generali Polska. Można wpłacić darowiznę, a także stworzyć własne wyzwanie oraz zachęcić innych do jego wsparcia. Można przemierzać kilometry, wspinać się po górach lub wymyśleć zupełnie inny cel. Wystarczy wejść na stronę: https://act.thehumansafetynet.org/events/1-246-kilometers-of-help-pl.

kontakt dla mediów
Justyna Szafraniec
Rzecznik prasowy, Grupa Generali
Justyna Szafraniec

justyna.szafraniec@generali.com

tel: +48 797 604 442

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Justyna Szafraniec
Rzecznik prasowy, Grupa Generali
Justyna Szafraniec

justyna.szafraniec@generali.com

tel: +48 797 604 442

informacje o firmie