środowisko naturalne/ekologia ekonomia/biznes/finanse energetyka

Rekordowa liczba 38 dobrych praktyk Grupy Enea w Raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu

16.04.2021 | Enea

W największym w Polsce przeglądzie dotyczącym działań CSR i zrównoważonego rozwoju biznesu, opublikowanym przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu (FOB), znalazła się rekordowa liczba 38 praktyk realizowanych w Grupie Enea. W najnowszej, 19. edycji raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” znalazło się ich o 8 więcej niż rok temu. Działania Grupy Enea są opisywane w Raporcie FOB od 2011 r.

Forum Odpowiedzialnego Biznesu klasyfikuje działania firm według siedmiu obszarów społecznej odpowiedzialności biznesu, zgodnie z normą ISO 26000. Są to: zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej, praktyki z zakresu pracy, środowisko, zagadnienia konsumenckie, ład organizacyjny, prawa człowieka oraz uczciwe praktyki operacyjne.

Pośród 38 dobrych praktyk realizowanych przez Grupę Enea niezmiennie dominują realizowane od lat działania z obszaru zaangażowania społecznego i rozwoju społeczności lokalnej – w Raporcie FOB wyróżniono ich 16. Wśród nich znalazły się m.in. flagowe programy: Enea Akademia Sportu, Enea Akademia Talentów, Biegamy-Zbieramy-Pomagamy, Forum Seniora czy Enea dla pokoleń. Wspólnie o bezpieczeństwie.

Pięć z 13 praktyk z zakresu pracy znalazło się w Raporcie po raz pierwszy. To m.in. podejmowane przez pracowników i wolontariuszy Grupy Enea działania pomocowe na rzecz placówek medycznych walczących z pandemią (zbiórki pieniędzy, szycie maseczek); akcja zaopatrzenia wszystkich zatrudnionych w Grupie w bawełniane maseczki ochronne; wewnętrzna kampania informacyjna dotycząca bieżącej sytuacji Grupy, nowych zasad bezpieczeństwa pracy, zasad pracy zdalnej, możliwości szczepień i oddawania osocza przez ozdrowieńców oraz infolinia wsparcia psychologicznego dla pracowników.

Nowością są także działania w ramach Enea Teamu, które aktywizują pracowników Grupy Enea w ramach specjalnego programu szkoleniowego, prowadzonego przez profesjonalnych trenerów. Chętni pracownicy Grupy z całego kraju przygotowują się do startu w zawodach sportowych, a przede wszystkim dbają o regularną aktywność fizyczną. Enea Team, grupa sportowców-pracowników liczyła w 2020 r. blisko 280 osób.

W Raporcie wyróżniono również trzy nowe działania z zakresu uczciwych praktyk operacyjnych. To obowiązujący od 1 maja 2020 r. „Kodeks kontrahentów Grupy Enea” oraz kampania informacyjna dla wytwórców energii, w tym wytwórców OZE, którzy są zobligowani do przesyłania danych o energii wytwarzanej i przesyłanej do sieci. W celu zmniejszenia liczby awarii energetycznych spowodowanych uszkodzeniami kabli w trakcie prac budowalnych, Enea Operator rozpoczęła kampanię informacyjną na rzecz zwiększenia świadomości i odpowiedzialności wśród wykonawców prac budowlanych. 

W 19. już edycji Raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” odnotowano rekordową liczbę praktyk. Wśród blisko 2 000 opisywanych działań znalazły się praktyki długoletnie oraz nowe, zgłoszone po raz pierwszy. Tych ostatnich było o 40% więcej rok do roku. Znacznie zwiększyła się liczba działań w obszarze zagadnień konsumenckich, uczciwych praktyk operacyjnych oraz z zakresu pracy. To rezultat działań zapewniających bezpieczeństwo w miejscu pracy, codziennych zakupów, korzystania z usług i współpracy z dostawcami w czasie pandemii. Najnowszy Raport zebrał przykłady dobrych praktyk z 225 firm.

Dokument opublikowany został na stronie: http://odpowiedzialnybiznes.pl/publikacje/raport-2020/.

kontakt dla mediów
Luiza Trocka
Biuro Prasowe Grupy Enea
Luiza Trocka

luiza.trocka@enea.pl

tel: +48 61 884 54 37

informacje o firmie

załączniki

więcej z kategorii środowisko naturalne/ekologia

kontakt dla mediów
Luiza Trocka
Biuro Prasowe Grupy Enea
Luiza Trocka

luiza.trocka@enea.pl

tel: +48 61 884 54 37

informacje o firmie