wydarzenia nauka/edukacja/szkolenia
Kongres wodny „Hydro-Environment Research and Engineering. No Frames, No Borders”.
Podczas wydarzenia uczestnicy przyjrzą się problemom zmian klimatu, ekstremalnych zjawisk wodnych, hydrauliki środowiskowej, inżynierii hydraulicznej i naturalnych zagrożeń. Wśród panelistów będą reprezentanci międzyrządowego programu hydrologicznego UNESCO (The Intergovernmental Hydrological Programme) czy Światowej Organizacji Meteorologicznej (World Meteorological Organization).
„Ten kongres to świetna platforma do dzielenia się pomysłami i rozmawiania o potrzebach badań i obecnym stanie wiedzy w szeroko pojętej dziedzinie hydrologii, którą uprawiają specjaliści z różnych obszarów: geofizyki, matematyki, chemii. Badacze powinni pracować na pograniczach tych obszarów, wykorzystując rozmaite narzędzia naukowe, aby móc przyglądać się problemom wodnym z różnych perspektyw” – mówi prof. Paweł Rowiński, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk.
Przyszłość badań hydrologicznych
Jednym ze skutków zmian klimatu będzie coraz częstsze występowanie powodzi. Uczestnicy wtorkowej sesji „Enhanced Flood Risk modeling” – „Uncertainty, natural hazards and risks” pomówią o czynnikach wywołujących powodzie, obliczeniach i technikach wykrywania. Skoncentrują się na możliwych aspektach ulepszonego modelowania ryzyka powodzi, w tym na wykorzystaniu danych w wysokiej rozdzielczości do prognozowania powodzi miejskich, wpływie zmian klimatu na ryzyko powodzi, zastosowaniu w modelowaniu powodzi technologii takich, jak teledetekcja, ulepszona reprezentacja ryzyka i zarządzanie nim.
„Jeśli przyjrzymy się perspektywom europejskich badań hydrologicznych, to ważnym zagadnieniem jest dobry stan ekologiczny rzek. Ostatnie badania pokazują, że istotną kwestią w jego osiągnięciu jest hydromorfologia. Wiemy, jak bardzo ochrona przeciwpowodziowa oddziałuje na rzeki, ale z perspektywy redukcji ryzyka powodzi ważnym tematem przyszłych badań będą nie tylko nasze prognozy dotyczące prędkości wzbierania wody na terenach zalewowych, ale także elastyczność systemów hydraulicznych” – mówi prof. Tomasz Okruszko, prorektor ds. nauki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i ekspert Zespołu doradczego ds. kryzysu klimatycznego przy prezesie PAN.
Zrównoważony rozwój to taki, który zaspokaja potrzeby obecnego pokolenia, ale także uwzględnia przyszłe potrzeby ludności. W czasie środowej sesji „Towards sustainability in urban waters systems” paneliści i słuchacze zastanowią się nad propozycjami działań prowadzących do zrównoważonego odwadniania obszarów miejskich, zwiększenia efektywności energetycznej i wykorzystania zasobów. Przyjrzą się badaniom, metodologiom i algorytmom, które mogą poprawić wskaźniki rozwoju miejskich systemów wodociągowych. Przeanalizują zużycie energii w budynkach, związki wody z energią w środowiskach miejskich oraz możliwości ponownego wykorzystania wody lub optymalizacji zasobów wodnych w miastach np. przez elektrownie.
Transmisje z Warszawy, Berlina, Wiednia, Brukseli i Sheffield
Ze względu na trwającą pandemię kongres odbędzie się online w formule spotkań z limitem miejsc w studiach zorganizowanych w Pałacu Staszica Polskiej Akademii Nauk, a także w stacjach Polskiej Akademii Nauk w Berlinie, Wiedniu i Brukseli oraz na Uniwersytecie w Sheffield w Wielkiej Brytanii. Spotkania te transmitowane będą do uczestników z całego świata. Kongres organizowany jest z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa.
Uroczystość otwarcia kongresu odbędzie się 15 lutego o godz. 10.00 i będzie transmitowana na profilu Polskiej Akademii Nauk na Facebooku. Będzie tu można także obejrzeć na żywo rozdanie nagród Regional IAHR Hydro-Environment Heritage i Industry Innovation Awards przyznawanych obiektom inżynierii hydraulicznej oraz zamknięcie konferencji. Webinary i sesje będą dostępne dla osób, które wcześniej zgłosiły swój udział.
Wśród panelistów będą reprezentanci międzyrządowego programu hydrologicznego UNESCO (The Intergovernmental Hydrological Programme) czy World Meteorological Organization.
Obradom będzie przewodniczył Prorektor ds. nauki SGGW, prof. dr hab. Tomasz Okruszko.
Obejrzyj filmy:
- 6th IAHR Europe Congress Warsaw 2020
https://youtu.be/iopTxLbgzLI - „Woda i klimat” – prof. Paweł Rowiński
https://www.youtube.com/watch?v=B1XVT8GxI60&feature=youtu.be - „Dlaczego warto chronić mokradła?” – prof. Tomasz Okruszko
https://www.youtube.com/watch?v=gr2qZ9eBfTs&feature=emb_logo.
kontakt dla mediów
dr inż. Krzysztof Szwejk
rzecznik@sggw.edu.pl
tel: + 48 22 593 19 98
tel: +48 604 534 879
Anna Kiryjow-Radzka
anna_kiryjow@sggw.edu.pl
tel: + 48 22 593 19 97
Marta Hulak
marta_hulak@sggw.edu.pl
Biuro Prasowe
rzecznik@sggw.edu.pl
tel: +48 22 593 19 98
tel: +48 604 534 879
informacje o firmie
kontakt dla mediów
dr inż. Krzysztof Szwejk
rzecznik@sggw.edu.pl
tel: + 48 22 593 19 98
tel: +48 604 534 879
Anna Kiryjow-Radzka
anna_kiryjow@sggw.edu.pl
tel: + 48 22 593 19 97
Marta Hulak
marta_hulak@sggw.edu.pl
Biuro Prasowe
rzecznik@sggw.edu.pl
tel: +48 22 593 19 98
tel: +48 604 534 879