technologie ekonomia/biznes/finanse nauka/edukacja/szkolenia

Łukasiewicz-Instytut Lotnictwa dołącza do Programu GO PLM firmy Siemens

Łukasiewicz-Instytut Lotnictwa otrzymał ponownie grant Siemensa w postaci oprogramowania inżynierskiego NX – tym samym dołączył do Programu GO PLM, skierowanym do ośrodków akademickich na całym świecie. Oprogramowanie będzie wykorzystywane w Zakładzie Technologii Kosmicznych, gdzie prowadzone są prace badawczo-rozwojowe w obszarze silników rakietowych, ekologicznych materiałów pędnych oraz rakiet badawczych.

Autorskie oprogramowanie firmy Siemens znajdzie zastosowanie w pracach projektowych w niekomercyjnych grantach badawczo-rozwojowych w ramach współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną, Unią Europejską (program Horyzont) oraz w działalności statutowej Instytutu.

– Z oprogramowania NX skorzystają zarówno inżynierowie, jak i praktykanci Zakładu Technologii Kosmicznych Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa. Z naszych dotychczasowych doświadczeń wynika, że znajomość NX ułatwia realizowanie powierzonych zadań, ale przede wszystkim przyczynia się do poszerzania umiejętności inżynierskich. Licencję na oprogramowanie chcemy wykorzystać do pogłębienia wiedzy w dziedzinie projektowania silników rakietowych i rakiet badawczych – podkreśla Paweł Stężycki, dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz-Instytutu Lotnictwa.

– Jesteśmy dumni, że w ciągu półtora roku od powstania Sieci Badawczej Łukasiewicz, marka Łukasiewicz oraz w szczególności kompetencje naszych inżynierów z Łukasiewicza – Instytutu Lotnictwa przyciągają do współpracy nie tylko klientów, z których wyzwaniami mierzą się nasi naukowcy, ale również uznanych światowych dostawców narzędzi wspierających procesy prowadzenia badań naukowych takich jak Siemens. Niewątpliwie możliwość wykorzystywania tego samego zintegrowanego środowiska projektowo-wdrożeniowego, którego używają największe światowe koncerny przemysłowe, przyczyni się do utrzymywania wyników naszej pracy na najwyższym poziomie oraz do kształcenia w przyszłych inżynierach najlepszych praktyk projektowania. Wierzę, że podobnie, jak w przypadku innych dostawców oprogramowania, współpracę z firmą Siemens rozpoczętą w Łukasiewiczu – Instytucie Lotnictwa, uda się wspólnie z naszymi partnerami z GM System rozciągnąć również na inne jednostki Sieci Badawczej Łukasiewicz uzyskując jeszcze większą wartość dla obu stron – zaznacza Mariusz Jabłoński, dyrektor departamentu rozwoju w Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Program Siemens GO PLM dla polskiej nauki

Siemens wspiera środowisko akademickie i pragnie zapewnić wszystkim szkołom i instytucjom badawczym możliwość posługiwania się najnowocześniejszymi narzędziami PLM w programie nauczania. W każdym kwartale Program GO PLM firmy Siemens przyznaje granty w postaci oprogramowania instytucjom akademickim o odpowiednich kwalifikacjach na podstawie nadesłanych wniosków. Uwzględniane są takie czynniki jak wielkość instytucji, treść programu nauczania, wpływ programu na lokalną społeczność i potrzeby finansowe. Typowy grant obejmuje „dar w naturze”, w postaci oprogramowania PLM na wyznaczony okres, wraz z obsługą techniczną i uaktualnieniami w okresie objętym grantem, a także wszechstronne materiały szkoleniowe.

– Program GO PLM jest bardzo istotnym elementem naszej działalności. Zapewnienie dostępu do najnowocześniejszego oprogramowania takim jednostkom jak Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa umożliwia realizację innowacyjnych i wyjątkowych projektów. Wierzymy również, że dzięki tego typu inicjatywom, udaje się zbliżyć sferę nauki i biznesu, co ma ogromne znaczenie dla rozwoju gospodarki – wyjaśnia Mariusz Zabielski, CEO Siemens Digital Industries Software Polska, Czechy, CEE.

Wdrożeniem systemu zajmuje się firma GM System. Integracja Systemów Inżynierskich Sp. z o.o. GM System dba o szkolenia, serwis i nieprzerwane sprawne działanie rozwiązań CAx/PLM w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa od wielu lat.

– To właśnie współpraca z takimi firmami, jak Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, powoduje nasz ciągły rozwój. Zyskujemy cenne doświadczenie, ale możemy też zaproponować naszym klientom kolejne, coraz bardziej zaawansowane i nowatorskie rozwiązania. Dziś jesteśmy ekspertem w dziedzinie złożonych, wieloaspektowych wdrożeń CAD – CAM – CAE – PLM. Współpraca pomiędzy naszymi instytucjami jest przykładem synergii, przepływu nie tylko licencji, ale także wiedzy, która jest potrzebna nam wszystkim. Bardzo się cieszę, że inżynierowie w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa będą mogli korzystać z wdrażanego przez nas oprogramowania, także w celach edukacyjnych. Jest to kolejny etap naszej współpracy, rozpoczętej kilka lat temu – dodaje prezes zarządu GM System, Grzegorz Kazimierczak.

Oficjalnie podpisanie umowy na grant Siemens GO PLM odbyło się 9 września 2020 roku w Warszawie z udziałem przedstawicieli Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa, Sieci Badawczej Łukasiewicz, Siemens oraz GM System. Umowę podpisali: Paweł Stężycki – dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa oraz Mariusz Zabielski – prezes Siemens.

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa należy do najnowocześniejszych placówek badawczych w Europie, o tradycjach sięgających 1926 roku. Instytut ściśle współpracuje ze światowymi potentatami przemysłu lotniczego, takimi jak: General Electric, Airbus czy Pratt & Whitney, oraz instytucjami z branży kosmicznej, w tym z Europejską Agencją Kosmiczną. Strategicznymi obszarami badawczymi Instytutu są technologie lotnicze, kosmiczne oraz bezzałogowe. Prowadzone są tutaj także badania i usługi dla przemysłu krajowego i zagranicznego w zakresie technologii materiałowych, kompozytowych, przyrostowych, teledetekcyjnych, energetycznych oraz wydobywczych.

Sieć Badawcza Łukasiewicz to trzecia pod względem wielkości sieć badawcza w Europie. Dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Łukasiewicz w dogodny sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie www.lukasiewicz.gov.pl, ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma ten sam – wysokiej jakości – produkt lub usługę. Potencjał Łukasiewicza skupia się wokół takich obszarów badawczych jak: zdrowie, inteligentna mobilność, transformacja cyfrowa oraz zrównoważona gospodarka i energia.

Siemens Digital Industries Software jest motorem transformacji, która pozwala przedsiębiorstwom na dostosowanie się do wymogów ery cyfrowej i oferuje przyszłościowe rozwiązania inżynieryjne, produkcyjne i elektroniczne. Portoflio rozwiązań Xcelerator pomaga firmom dowolnej wielkości w tworzeniu i skutecznym wykorzystywaniu cyfrowych bliźniaków ich produktów, pozwalając im tym samym pozyskiwać nowe informacje, wykorzystywać pojawiające się szanse i podnosić poziom automatyzacji - a wszystko to w celu poprawy ich innowacyjności. Dodatkowe informacje na temat produktów i usług Siemens Digital Industries Software można uzyskać na stronie www.sw.siemens.com, a także na naszych profilach w serwisach LinkedIn, Twitter, Facebook oraz Instagram. Siemens Digital Industries Software – Where today meets tomorrow.

GM System specjalizuje się w dostarczaniu, wdrażaniu i serwisowaniu wiodących na rynku rozwiązań CAD/CAM/CAE/PLM (NX, Solid Edge, Simcenter, Femap, STAR CCM+, Teamcenter), dzięki czemu stała się kluczowym partnerem handlowym wielu znanych polskich i zagranicznych firm. Swoim profesjonalizmem oraz bogatym doświadczeniem zdobyła pozycję jednego z największych dostawców Siemens Digital Industries Software w Polsce. Zgodnie z pełną nazwą „GM System. Integracja systemów inżynierskich” firma uruchamia najbardziej złożone rozwiązania, obejmujące oprogramowanie dla działów konstrukcji (CAD), produkcji (CAM), badań i rozwoju (CAE) i pozostałych jednostek w przedsiębiorstwie (PLM), tworzące razem to, co określamy coraz bardziej nabierającym znaczenia terminem „Industry 4.0”.  

informacje o firmie
informacje o firmie